Каквато и сделка да се договори за Косово, ще трябва да се проведе референдум в страната, на който гражданите да изразят позицията си. Това каза сръбският президент Александър Вучич часове преди срещата на страните от Берлинския процес (няколко европейски държави и Западните Балкани) утре в Лондон.
"Каквото и да направим... както и да променим (сегашната ситуация), каквито и да са конституционните промени, които ще трябва да направим, трябва да отидем на референдум", каза президентът, цитиран от балканската телевизия N1. "Искам да се отнеса отговорно и да предложа онова, от което знам, че повече не можем да получим, а сърбите нека решат. Задължението ми е да съм сериозен и да гледам в бъдещето."
По думите му властите в Белград непрекъснато се борят да запазят "нещо от Косово и Метохия". Независимо от това опозицията сигурно ще опита да бойкотира референдума, с аргумента че "наивното сръбско общество" не трябва да го допуска в условията на диктатура и може да го провали при активност под половината от гласоподавателите, добави той.
Същевременно Вучич добави, че няма да подпише референдум за сделка, в която "няма нещо значително по-голямо от това, което е налице днес". В момента няма никакво предложение за трайно решение на проблема, каза президентът и увери, че ще съобщи на гражданите, ако се появи възможност това да се промени. "С Косово, разбира се, ще е много трудно, (но) по-добре да има споразумение, отколкото да няма", каза още Вучич.
Това не първият случай, в който сръбски политици говорят за референдум за бъдещето на отношенията с Косово. За този сценарий се говори все по-често, откакто Белград е под натиск от ЕС да нормализира отношенията с Прищина като част от пътя си към членство в съюза.
През май националистически организации обявиха, че е нужно всяко правно обвързващо споразумение с Косово да бъде подложено на гласуване от гражданите. Това стана, след като Вучич потвърди при среща с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин, че ще търси "правно обвързващо споразумение" и гаранции, че то ще се спазва. Впоследствие той обсъжда темата в срещи с Меркел, българския премиер Бойко Борисов (докато страната беше председател на Съвета на ЕС) и други политици в седмиците около срещата ЕС - Западни Балкани в София.
Откакто започнаха тези призиви, представители на управляващата Сръбска прогресивна партия дават сигнали, че е възможно да се стигне до допитване. Миналия месец в. "Данас", като се позова на дипломатически източници, писа, че е възможно референдумът да се проведе през 2019 г., но евросъюзът едва ли ще приветства подобна идея.
Каквото и споразумение да бъде постигнато, то ще трябва да включва промени в конституцията от 2006 г., според която Косово (за областта има отделен преамбюл) е неделима част от Сърбия.
(Дневник)
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар