24 Ноември, 2024

​Религиозен календар

​Религиозен календар

Един от най-колоритните летни празници, в него са съчетани древни вярвания и представи, магически практики и ритуали.

В представите на българите в този ден „св.Еньо започвал да кърпи кожухчето си”, а Слънцето ставало по-рано от всякога. Тогава то било особено игриво и благодатно. Затова всички ставали още преди да изгрее, търкаляли се в росата по ливадите, за да са силни и жизнерадостни. Девойките изнасяли навън чеиза си, за да го благослови Слънцето. Младежите палели огньове и ги прескачали, за да силни и жизнени. Жените и мъжете се качвали по баирите, гледали сенките си и гадаели дали ще са здрави през годината.

Отколешна традиция е да се берат билки на Еньовден. Познавали ги врачки и баячки, които свивали еньовденски китки, с които се кичели и млади, и стари; лекували всякакви болести. На Еньовден гадаели за женитба, за късмета на момите и ергените.

Ключово място в празничната обредност на Еньовден има обичая ‘еньова буля’. Той се изпълнява за осигуряване на добра реколта и в него участвали само девойки.

Именници: Именници днес са Еньо, Енчо, Ена, Енина, Еница, Енка, Радена

Жития на светците (22 – 28 юни)

22 юни

Свети свещеномъченик Евсевий, епископ Самосатски

Евсевий проповядвал христовата вяра в Антиохия през 4 век, във времена, когато арианската ереси имали силни позиции. Ревностен защитници на православните канони, той бил преследван от еретиците. Прогонен от тях, той намерил своята мъченическа смърт в изгнание.

23 юни

Света мъченица Агрипина

Света Агрипина се родила и получила възпитание в древния Рим. От ранна възраст тя отдала себе си на Бога. Християнските добродетели и силната вяра й давали сила да издържи на мъчения, на които е подложили по времето на император Валериан - тялото й било пребито с тояги, после я заключили в окови. Но ангел Господен с невидима ръка я развързал от веригите и я подкрепил, а впоследствие тя, като потъпкала всяко нечестие, в мъки предала Богу своя дух.

Христовите рабини Васа, Павла и Агатоника тайно взели тялото и с него стигнали до остров Сицилия, където тайно погребали светото тяло. Всички болни и прокажени, които идвали с вяра при честния гроб на мъченицата, получавали изцеление на всички недъзи по нейните молитви и с благодатта на нашия Бог.

Църквата почита днес и светлата памет на свети преподобни Антоний и Йоаникий

24 юни

Свети Никита, епископ Ремесиански

Никита се прочул като всеотдаен проповедник на Евангелието между славяните в Нишко-Пиротската област. Живял и умрял в името на Христос.

Днес църквата отбелязва още рождението на св.Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

25 юни

Света преподобномъченица Фаврония

Инокиня Феврония била известна със своята хубост и доброта. Запленен от красотата й езичникът Селим поискал ръката й. Вместо него тя пожелала своя единствен Бог и намерила смъртта си. Мнозина виждали на гроба светлия й лик, а други - вярвали в чудесата, които ставали там.

26 юни

Преподобни Давид Солунски

Давид се отдал на отшелнически живот близо до град Солун. Изучил божието слово, той мъдро наставлявал онеправданите и лекувал страдащите с чудотворната сила, която имал.

27 юни

Преподобни Сампсон Странноприемец

Сампсон бил знатен римлянин, който имал дарба да лекува всякакви болести. По негова молба император Юстиниан построил дом за болни и бедни хора, а Сампсон ръкоположил за свещеник.

28 юни

Пренасяне мощите на свети безсребреници Кир и Йоан

Църквата чества паметта на тези двама светци на 31 януари.

Сподели: