На 20 януари Православната църква почита паметта на Св. Евтимий, Патриарх Търновски. Последният търновски патриарх Свети Евтимий е роден през 1327 г. Той започва своя дълъг път като монах в Килифаревския манастир до Търново и като книжовник. Той основава известната и реномирана Търновска книжовна школа. В отсъствие на цар Иван Шишман организира и насърчава защитниците на обсаденото Търново. Легенда разказва, че когато градът пада под турското робство турчин замахнал с ятаган, за да убие Свети Евтимий. Щял да нанесе удар върху светия мъж и се случило чудо – ръката на насилника се вцепенила и увиснала във въздуха. Турците прозрели Божия намеса и се отказали да убиват Свети Евтимий. Затова го заточили в Бачковския манастир, където умира през 1402 г.
20 януари е и Петльовден по нов стил. Чества се и на 2 февруари по стария. Народът нарича този празник още Ихтим и Петеларовден. Основното обредно действие е коленето на петел във всяка къща, в която има мъжка челяд. Целта е да растат момченцата здрави, да се развиват като истински юначни мъже. На някои места св. Евтимий се възприема като господар на детските болести и може да предпази малките от „детеш-ката" или „вънкашната" болест (детски паралич и епилепсия). Празникът е семантично свързан с обредноста на Бабинден, посветен е на здравето и нормалното полово съзряване на момчетата.
Обредната жертва се коли на прага на дома (обикновено от 15-16-годи-шен юноша). С кръвта на заклания петел или направо с отрязаната глава колачът (петеларят) прави кръст по челата на всички момчета в къщата, за да са здрави през годината. Кръст рисува и по външните врати и порти. Главата, обърната на изток, забожда на портата. Краката захвърля на покрива на къщата, а перата запазва - за лековито баене, за украса на празничните знамена (колуни). В къщи, в които има момичета, колят кокошка. Месят се обредни пити, кравайчета, приготвят се баница, зелник и пр. Закланият петел се сварява цял. Част от храната се раздава на роднини и съседи за здраве. Майките на малки момченца ходят при бабата акушерка на гости, даряват я с къдели вълна и наниз люти чушки. Вълната е символ на женското начало, лютите чушки - на мъжкото.
Майките заедно приготвят знамето колун от петльови пера, червени конци, бръшлян и здраве.
Именници днес са : Евтим, Евтимия, Евта, Евтими, Евтимко; Евтима, Евтимица, Ефта, Ефталия, Тимо, Тимко, Тимчо; Тима, Тимка.
Още от Вяра и демони
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.