Жития на светците
2 юни
СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК ЕРАЗЪМ ОХРИДСКИ
Еразъм се родил в Антиохия, когато царували императорите Диоклетиан и Максимиан. Разочарован от светския живот, Еразъм се усамотил в Ливанската пещера. Бог го дарил с чудотворен дар. А по-късно бил избран за епископ в Охрид, провинция Илирик. Като непоколебим християнин, той без страх разрушавал езическите капища и открито обръщал езичниците в правата вяра.
Цар Максимиан бил гневен от дързостта на Еразъм и поискал за него най-страшното наказание – де бъде изведен пред медния идол на Зевс и лично да му се поклони. Непоколебимият епископ решително отхвърлил царската повеля. Тогава го хвърлили в тъмница и го подложили на големи изпитания. В същия ден ангел небесен извел светия човек от тъмницата и го повел по неговия път – да проповядва словото Божие сред християните на Кампания и Хермелий.
Последните години епископът се заселил в една пещера. Там прекарал в усамотение и съзерцание до смъртта си. По-късна на това място построили църква, където и днес стават чудеса.
3 юни
СВЕТИ МЪЧЕНИК ЛУКИЛИАН
Лукилиан бил мъдър човек, когото почитали като идолски жрец на Никомедея. Един ден Бог му дал да разбере колко много грехове има на земята. И на преклонна възраст жрецът припознал в лицето на Иисус своя истински бог. Добродетелният старец, приел с цялата си душа християнската вяра, започна да обикаля събратя си и пламенно да проповядва божието слово.
Скоро местните властници разбрали за деянията на Лукилиан. Хвърлили го в тъмница заедно с още четирима непокорни християни – Клавдий, Ипатий, Павел и Дионисий. Подложили всички на нечовешки изпитания. Но никой не проявил и най-малко малодушие.
Добродетелните християни били откарани във Византион, където ги осъдили на смърт.. По волята на местния управител четиримата младежи посекли с меч. А св.Лукилиан разпнали на кръст за назидание за всички християни.
В деня на трагичната им смърт на площада била и благочестивата християнка Павла. Тя погребала тайно телата на мъчениците. Когато езичниците научили за това, хванали непокорната девойка и я подложили на непосилни мъки и страдания.
Своя кратък живот светицата завършила във Византион, където била посечена с меч пред очите на целия град.
4 юни
СВЕТИ МИТРОФАН, патриарх Цариградски
Свети Митрофан живял във времето на Константин Велики. Бил наследник на знатен род и се прославил като смирен и мъдър човек. Затова го избрали да управлява Цариградската църква в продължение на повече от 10 години. Самият император не криел своето благоразположение и привързаност към боголюбивия архиепископ.
По време на Първия вселенски събор Митрофан бил вече на пределна възраст. Затова изпратил свой представител - епископ Александър, към който имал голямо доверие и респект. На този събора, по настояване лично на император Константин, светият отец бил удостоен с званието патриарх на Цариград.
Свети Митрофан доживял до дълбока старост. Умрял през 325 г. на 117 години.
5 юни
СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК ДОРОТЕЙ, епископ Тирски
Свети Доротей посветил целия си живот в служба на Господа. Той управлявал църквата в продължение на 50 години. Това били смутни времена, през които преживял много възходи, изпитания, унижения и страдания.
По време на диоклетияновите гонения срещу християните светият отец бил принуден да живее уединено и самотно. А при управлението на император Константин Велики свободно проповядвал божието учение, обръщал езичниците в христовата вяра, пишел поучителни слова и беседи.
На църквата св.Доротей оставил великолепните си разкази за пророците, апостолите и 70-те Христови ученици и особено известната гръцко-латинска Синтигма – сборник от църковни и граждански закони.
Своята мъченическа смърт светецът намерил през 361 г. в Удския град в Долна Мизия – Одесос (Варна).
На този ден църквата почита паметта и на преподобни Петър Корицки.
6 юни
ПРЕПОДОБНИ ВАСАРИОН ЧУДОТВОРЕЦ
Висарион се родил в Египет. Още в детска възраст познал вярата Христова. Дълго време младежът се скитал по планини и пустини. Посетил много подвижници, които го посвещавали в учението на Иисус. Отрекъл се напълно от светския живот, светия човек избрал уединението, поста и молитвата като единствена утеха за своето земно съществуване. И Бог го удостоил да стане велик чудотворец. Горчивата морска вода светият човек превръщал във вода за пиене, донасял на хората обилен дъжд по време на суша, минавал през река като по твърда земя, изцелявал страдащите от неизличими болести.
През целия си живот преподобни Висарион проявявал голямо търпение и снизходителност към своите последователи. Постоянно и убедително ги наставлявал да се пазят от изкушенията, омразата и завистта. Всеотдайно и мъдро проповядвал божиите закони.
Преподобни Висарион починал на пределна възраст в края на 5 век.
Днес църквата почита още преподобни Иларион Нови.
7 юни
ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИК ТЕОДОТ АНКИРСКИ
Теодот живеел в Анкира (Анкара), къдено тайно изповядвал християнската вяра. В църковните книги някои пишат, че той бил кръчмар, друг го сочат като търговец и съдържател на страноприемница, а трети го споменават като епископ на Анкира.
В тези времена християните били жестоко гонени от император Диоклетиа. Много от тях били хвърлени в тъмници или намерили смъртта си.
Добродетелният Теодор не можел да се примири с този гавра. Затова помагал морално на страдащите християни, а телата на убитите мъченици - тайно погребвал. Така направил и с жестоко умъртвените седем девойки, които управителят на града удавил в близкото езерото.
За тази дързост светецът бил заловен и наказан. След жестоки мъчения, посекли светия отец с меч - за назидание на вероотстъпниците.
Това станало на 7 юни. Оттогава на тази дата добродетелните християни почитат мъченическата смърт на св.Теодот Анкирски.
8 юни
СВЕТИ ВЕЛИКОМЪЧЕНИК ТЕОДОР СТРАТИЛАТ
Днес църквата празнува пренасянето на мощите на св.великомъченик Теодор Стратилат от Ираклия в Евхаита, родният му град.
Още от Вяра и демони
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“