25 Ноември, 2024

Религиозен календар (1-7 септември)

Религиозен календар (1-7 септември)

Първата седмица на септември е благословена за мюсюлманите – шиити (известни още като алевити, алиани, казълбаши, бекташи).

Всяка събота на 9-ия месец в годината те отбелязват най-големите празници, така наречените маета. Посветени на мюсюлманските светци, те се правят два пъти в годината – през пролетта и есента. По време съвпадат с настъпващите промени в природата – на пролетното съживяване и прехода към настъпващата зима. Винаги са в събота – свещеният ден за алианите, а изпълняваните ритуали пресъздават част от древните представи и вярвания на мюсюлманите.

Традиционно всяко мае се организира на мястото, където е гробът на алиански светец – неговото тюрбе. Започва с тайнствено жертвоприношение. В него участват само мъжете, които колят курбан в чест на светеца, който отбелязват.

Своята почит към него засвидетелстват като палят свещи на гроба му. Устройвали търг с даровете, донесени от богомолците за празника. Парите от търга оставят у дедето (духовният водач на алианите), които се пазят при него до следващото мае.

По стар обичай всяко мае завършва с празнично угощение. Нарежда се общоселска трапеза, за която жените приготвят обредни храни – кешкек (гозба от овче месо с чукано жито) и пиляф (ястие от ориз и овче месо) - специалитет на посветените мъже в общността.

Веселието, което продължавало през целия ден, завършва с благопожелания за здраве, щастие и късмет през годината.

Жития на светците

1 септември

Преподобни Симеон Стълпник

Св. Симеон се родил в семейство на бедни християни. На 18 годишна възраст постъпил в манастир. По-късно заживял като отшелник в трудно достъпна планинска пещера, уединен на стълб, построен от самия него. Там прекарал в пост и молитва няколко десетки години. Той положил основите на стълпничеството като източна аскетическа традиция.

В народния календар празникът е популярен като Симеоновден. Той бележи началото на църковната Нова година. Старо поверие е на Симеоновден нищо да не се изнася от къщи – да не избяга берекета в семейството, жените да не шият и кроят – защото няма да им е спорна работата през годината.

2 септември

Свети мъченик Мамант

Мамант бил дете на знатни римски патриции, посветени в Христовата вяра. Намерен в затвора, където умрели родителите му, той бил отгледан от благочестивата Амия. Като ревностен християнин понесъл големи изпитания. Мъченическият му живот завършил през 275 г. в една пещера, където ставали много чудеса.

На тази дата църквата почита и светлата памет на свети Йоан Постник, патриарх Цариградски.

3 септември

Свети свещеномъченик Антим Никомедийски

Антим бил епископ на Никомидийската катедра по времето на императорите Диоклетиан и Максимиан - ревностни езичници, които преследвали и наказвали християните със смърт. За назидание на вярващите бил посечен с меч през 303 г.

Днес църквата отбелязва още паметта на света мъченица Василиса и на свети свещеномъченик Вавила Антиохийски.

4 септември

Свети пророк Моисей Боговидец

Моисей се около 1550 г. пр.Хр., когато фараонът Тутмос I избивал еврейските деца от мъжки пол. По волята на Бог станал водач на еврейския род, когото спасил от египетско робство.

Завел евреите чак до Синай, където на 40-ия ден получил от Господ Десетте божии заповеди. След време стигнали до Миавската равнина, където пророкът произнесъл своите пророчески речи и напуснал завинаги народа си на 120 години.

Гробът на светия пророк останал неизвестен.

5 септември

Свети праведни Захарий и Елисавета

Захарий и Елисавета били добри хора, но си нямали деца. Един ден ангел Господен им се явил и казал, че Бог ще ги възнагради със син, който ще се казва Йоан и ще бъде светец и предтеча на Спасителя. Захарий не повярвал, затова Господ го наказал и той онемял.

Предсказанието на Бог се сбъднало. Изпълнен със светия дух Захарий проговорил и започнал да пророкува за бъдещата съдба на своя народ.

Именици на 5 септември са Захари, Захария, Заре, Зарко, Зарин, Заро, Зарчо, Захарин, Зашьд, Зара, Захарийка, Захарина, Заша; Елисавета, Елиза, Елизабет, Елизабета, Елиса, Елисавета, Бета, Бети, Бетина, Вета, Ветка, Лиза, Лиса, Лизавета, Лисавета, Савета.

6 септември

Свети мъченици Ромул и Евдоксий

Ромил и Евдоксий бил храбри войни при императорите Траян и Диоклетиан – заклети езичници, които подложили християните на гонения и смърт. Като ревностни християни. Преминали през нечовешки изпитания, умрели мъченически в името на своя бог.

7 септември

Свети мъченик Созонт

Сезонт бил бедно овчарче, дръзнало да оскверни златен езически идол в едно капище. За дързостта му бил наказан със смърт. Вярващите го погребали с големи почести, а на гроба му ставали чудеса.

Сподели:

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.