24 Ноември, 2024

Религиозен календар

Религиозен календар

3 ноември

ДЕН НА СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИЦИ АКЕПСИМА, ЙОСИФ И АЙТАЛ

Свети Акепсима бил епоскоп при управлението на персийския цар Сапор. Заедно с презвитер Йосиф и младеият дякон Айтал просвещавали езичниците в учението Христово.

По това време Сапор жестоко преследвал християните. Много от тях станали жертва на тези гонения. За да прекърши непокорните, царят заповядал да изпратят на съд техния епископ. Той се надявал с примера си Акепсима да вразуми християните.

Но светият отец отказал да се отрече от вярата си в Бог. Като понасял със смирение всички изпитания, пламенно отстоявал истината на Христовото учение.

Разяреният царят наредил да хвърлят епископа в тъмница заедно с верните му събратя Йосиф и Айтал. В продължение на три години измъчвали нечовешки светите отце. Безсилен пред тяхната непоколебимост, Сапор заповядал тримата непокорни християни да бъдат убити.

Първата жертва бил епископ Акепсима, чията глава паднала пред очите на добродетелните християни. Няколко години по-късно, след дълги мъчения издъхнали презвитер Йосиф и дякон Айтал, които жестоките езичници убили с камъни.

На този ден църквата отбелязва още светлата памет на преподобни Пимен Зографски (Софийски)

4 ноември

ДЕН НА ПРЕПОДОБНИ ЙОАНИКИЙ ВЕЛИКИ

Йоаникий се родил във Витиния през 8 в. Бил бедно овчарче - кротко, смирено и послушано. Възпитано в страхопочитание, момчето копнеел да посвети живота си на Господ.

Когато Йоаникий възмъжал, го взели във войската на император Лъв Хазар. Скоро се прославил като силен и храбър войни. Но се увлякъл по иконоборческата ерес, което не подхождало на високите му добродетели. По време на поход през планината Олимп, един монах му помогнал да осъзнае голямата заблуда. Йоаникий се разкаял за проявената слабост и дал обет пред Бог да му служи вярно до края на живота си.

След една голяма победа във войната срещу българите, Йоаким бил награден от императора за проявената храброст. Чужд на почести и слава, младият християнин отишъл в един манастир в Олимп. По волята на неговия игумен там прекарал известно време. Научил се да чете и пише, изучил учението на Иисус. А после станал пустиник..

Получил голяма мъдрост и прозорлвост преподобни Йоависий се заселил в една пещера. Много благочестиви хора го навестявали , за да слушат мъдрите му проповеде и намерят изцеление за страданията си. Светият отец обходил много манастири, построил няколко храма и предрекъл края на иконоборческата ерес.

Преподобни Йоакиний починал на пределна възраст през 834 година.

Днес църквата почита още светлата памет на свети мъченици Никандър, епископ Мирски и на презвитер Ермей.

5 ноември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ГАЛАКТИОН И ЕПИСТИМА

Галактион бил единствен син в богато семейство от град Емеса. Родил се по времето на император Деций Траян, който бил известен като заклет враг на християните. Но благочестивите му родители от малък го възпитали в християнските добродетели.

Когато станал на 24 сгодили Галактион за знатната девойка Епистима, която била езичница. Но мъдрите слова на нейния годеник запленили девойката и тя сама пожелала да стане християнка. Сам Галактион я кръстил и по негово убеждение се отдали на иночески живот. Поселили се в два различни манастира близо до Синай и заживели в пост и молитва.

Скоро за тези два манастира научил управителят на страната. Изпратил войници да дирят двамата вероотстъпници. Първи открили Галактион и го изправили на съд, за да отговаря за делата си. Последвала го и любящата му съпруга. Родложили ги на големи наказания – забивали им остри кречки под ноктите на ръцете и краката, отсекли им ръцете, откъснали им езиците. Най-накрая ги обезглавили и така сложили край на тяхното мъченичество.

Тленните останки на св. Галактион и съпругата му Епистима намерил инокът Евтолмий. Тайно ги погребал в скъпоценен ковчег и ги направил предмет на всеобщо почитание. По-късно написал тяхното житие, в памет на светите мъченици.

6 ноември

ДЕН НА СВЕТИ ПАВЕЛ ИЗПОВЕДНИК, АРХИЕПИСКОП ЦАРИГРАДСКИ

Свети Павел бил епископ на Цариград в годините, когато тържествувала Ариевата ерес. Били смутни времена, в които езичниците хулели църквата и клира, преследвали и убивали християните.

Жертва на тези гонения станал и епископ Павел. Няколко пъти той бил свалян и възкачван на патриаршеския престол, но светия отец не отстъпил от православната си вяра. Тази негова дерзост и непоколебимост станали причина за мъченическата му смърт.

По заповед на император Констанций, ревностен привърженик на арианите, изпратил архиепископа на заточение в град Кукуз. Светият отец бил жестоко удушен по време на богослужение със собствения му омофор.

Това се случило през 350 година. Тридесет години по-късно пренесли мощите му в Цариград, а оттам – във Венеция, където били тържествено осветени.

7 ноември

ДЕН НА ПРЕПОДОБНИ ЛАЗАР

Лазар бил родом от Магнезия. Още в ранна възраст почувствал силно влечение към Бога. И след като обходил светите места на Йерусалим, постъпил в манастира на преподобни Сава, където прекарал десет години. После се отдал на отшелнически живот в една необитаема планина близо до родния си град, където построил храма „Възнесение Христово. До него издигнал стълб, на който прекарал дълги години в смирение и молитва.

Мъченическият си живот преподобни Лазар завършил през средата на 11 в. На мястото на неговия стълб по-късно израснал известният Галисийски манастир.

8 ноември

СЪБОР НА СВЕТИ АРХИСТАТИГ МИХАИЛ

На този ден църквата празнува в чест на светите ангели и на св.архистратиг Михаил, считан за вожд на небесните сили и борец против духовете на тъмнината. Той е сред седемте първествуващи ангели, които винаги стоят пред престола на Господ.

Християните вярват, че всеки човеки има своя ангел-хранител. Той се моли за него, съветва го да върши добри дела, внушава му благочестиви мисли. Затова в деня на св.Михаил хората се молят за пред своя ангел: „Свети ангеле, който си ми даден от Бога, добри мой пазителю,моля те спаси ме от всички напасти, спаси ме от скърбите!”.

9 ноември

ДЕН НА ПРЕПОДОБНА МИТРОНА И ПРЕПОДОБНА ТЕОКТИСТА

Още през първите години след основаването на Христова църква много жени приели християнската вяра. Някои от тях пожелали единствено да служат на Бог. Затова се посветили на подвижнически живот.

Сред тези праведни и непокорни християнки били инокесите Митрона Цариградска и Теоктиста от Лезбос. Митрона била жертва на големите гонения срещу християните през 5 в. За да оцелее, постъпила в манастир и там живяла в уединение и молитви цели 75 години. Починала на 100 години, през 492 г.

Подобен иночески живот имала и Теоктиста. Когато била 17 девицата отишла в манастир на остров Лезбос, който скоро бил разорен от разбойници. Инокесата успяла да избяга. Заселила се в един изоставен храм на остров Парос, където прекара 55 г. Умряла през 881 г. в пълно самота.

Народни традиции и празници

В българската традиция в неделята след Архангелова задушница (1 ноември) се празнува

АРХАНГЕЛОВДЕН.

В народната митология Рангел (както обикновено го наричали) бил един от шесте братя юнаци, които разделили света, земята и небето. На Рангел се паднало царството на мъртвите. Той отнасял душите на умрелите на небето, затова го му казвали Вадидушник. И заедно със събрата си Петър отреждали коя душа къде да отиде – в Райската градина или в ада.

Празникът се предхождал от голямата задушница, която по традиция се прави в събота. Рано сутринта на Архангеловден в църквата се отслужвала тържествена литургия. Във всяка къща се колел курбан – мъжко животно, като ритуалът се изпълнявал винаги от най-възрастния мъж в семейството. През това време жените приготвяли пита – рангелово блюдо или боговица, като вярвали, че парата, която излиза от нея е свързана с душата на техния господар и покровител. Хлябът разчупвали на кръст високо над главата на най-възрастния мъж, поливали главата му с вино и молели за благословият на св.Архангел Михаил.

Именници на 8 ноември са: Ангел, Ангелина, геле, Янгел, Анжел, Анжела, Анжелина, Лина; Михаил и неговите производни.

Сподели: