19 Март, 2025

Wall Street Journal: Асад е прехвърлил тонове банкноти от Лондон в Москва

 Wall Street Journal: Асад е прехвърлил тонове банкноти от Лондон в Москва

Ще се наслади ли сирийският диктатор на охолен живот – всичко ще зависи от добрата воля на Владимир Путин

Няколко десетки милиона долара тук, над 200 милиона долара там. Откакто Башар Асад избяга в Русия на 8 декември усилията да се открие скритото богатство на сирийския бивш диктатор се засилиха, пише Wall Street Journal.

„Със сигурност ще има световно издирване на активи, принадлежащи на семейство Асад, тъй като членовете на режима имаха достатъчно време да скрият богатството си“, казва пред изданието Андрю Таблър, специалист по санкциите срещу сирийския режим във Вашингтонския институт.

Няколко тона банкноти

Това търсене вече е започнало... поне в медиите. Британският уебсайт The I Paper съобщи, че Башар Асад и близките му все още разполагат с 55 млн. паунда (66 млн. евро) в банкова сметка в HSBC в Лондон. Във връзка с това няколко британски политици, сред които депутатът от Консервативната партия Иън Дънкан, призоваха правителството да предприеме действия, „за да гарантира, че тези незаконно придобити печалби ще бъдат използвани за възстановяването“ на Сирия.

В същия ден „Файненшъл таймс“ разкри как Башар Асад е успял да заобиколи международните санкции, за да преведе около 250 млн. долара по банкови сметки в Русия между 2018 и 2019 г. За да избегне международния контрол, тогавашният лидер на Сирия е наредил да бъдат транспортирани до Москва близо два тона банкноти от 100 и 500 долара, разкриват документи, с които британският вестник е успял да се запознае.

Но това са само няколко капки в океана от богатства, за които се подозира, че Башар Асад е укрил в чужбина. Почти невъзможно е да се добие точна представа за средствата, с които бившият диктатор беглец може да разполага.

Първо, защото „трябва да правим разлика между активите, които той е контролирал в Сирия, докато е управлявал страната, и личното богатство на клана Асад“, посочва Скот Лукас, специалист по Близкия изток и Северна Африка в Университета в Бирмингам (Великобритания). Наистина, някои оценки сочат колосално състояние от 12 до 16 млрд. долара, но „тези изчисления отчитат активи като тоновете златни кюлчета, които Башар Асад вероятно не е успял да вземе със себе си, когато е напуснал страната“, обяснява Скот Лукас.

Два милиарда долара... поне

Именно американското правителство е установило референтната оценка през 2022 г... въпреки че самите американски власти признават, че тя вероятно е грешна. Според Държавния департамент Башар Асад и най-близкото му семейство са разполагали с активи за поне един до два милиарда долара по това време.

Кланът Асад е напълнил личните си каси главно „чрез завладяване на цели сектори на икономиката - като телекомуникации, строителство, банково дело и товарни превози - откакто Хафез ал-Асад [бащата на Башар ал-Асад, бел. ред.] пое властта през 70-те години на миналия век“, посочва Иън Уилис, адвокат от британската фирма Latymer Partners, която беше една от първите, които още през 2012 г. се опитаха да оценят състоянието на Башар ал-Асад.

За този специалист международните санкции, които са наложени на страната, не са непременно много наказателни за вътрешния кръг на властта. „Те могат и да обогатяват лидерите, тъй като всички санкционирани транзакции трябва да минават през канали, които често се контролират от управляващото семейство“, отбелязва той.

Това установяват и американските власти, като подробно описват парите, натрупани през годините от Асма ал-Асад, съпругата на бившия диктатор. По-специално тя е обвинена, че е присвоила милиони долари хуманитарна помощ, изплатена през годините от международни организации на сирийски благотворителни организации, някои от които бившата първа дама е контролирала.

Башар ал Асад е имал възможност да се възползва и от трафика на наркотици, като каптагон, контролиран от брат му Махер ал Асад. През годините този синтетичен наркотик е донесъл милиарди на сирийския режим, който е обвиняван, че действа като истинска „наркодържава“.

За американските власти това са само няколко примера за това как Башар ал Асад и неговото обкръжение са успели да се обогатят за сметка на страната, чиято икономика е в упадък от началото на гражданската война през 2011 г.

„Оценката на Държавния департамент на САЩ вероятно е консервативна. Причината за това е, че е много трудно да се отсеят активите на най-близкото обкръжение на Асад от тези на по-далечни роднини като братовчеди, които са се облагодетелствали от бившия режим. Башар Асад е направил всичко възможно, за да затрудни определянето на това кой какво контролира“, казва Иън Уилис.

Той не просто е изиграл семейната карта, за да прикрие следите си. Финансовите механизми, разработени от режима, правят изключително трудно проследяването на произхода на средствата. „Сложността се крие в архитектурата, използвана за прикриване на собствеността върху въпросните активи. Във френския случай, по който работихме, ставаше дума за цяла система от SCI във Франция, държани от холдингови дружества в различни данъчни убежища, където е практически невъзможно да се идентифицират собствениците поради липсата на сътрудничество от страна на тези юрисдикции“, обобщава Менсус Шанез, ръководител на отдела за съдебни дела и застъпничество на неправителствената организация Sherpa, която през септември 2022 г. спечели съдебна победа срещу Рифаат ал-Асад, чичото на Башар ал-Асад, по дело за незаконно придобити печалби.

Финансова система от руски кукли, която често минава през или се озовава в... Русия, където Асад е намерил убежище. В Москва семейството му притежава един от най-показните признаци на богатството си: 18 луксозни апартамента в един от най-големите небостъргачи в Европа. Те са купени от братовчедите на Башар Асад, които „по същество служат като мениджъри на богатството му“, заяви през 2019 г. пред Financial Times сирийски анализатор, пожелал анонимност.

Но това е само върхът на айсберга. Башар ал Асад е заподозрян, че е открил множество банкови сметки в новата си страна домакин. Средства, „които най-вероятно ще бъде невъзможно да бъдат възстановени, за да се помогне на Сирия да се възстанови“, казва Скот Лукас. Поне докато Владимир Путин защитава сваления лидер.

Башар Асад обаче не е събрал цялото си богатство на едно място. Той е диверсифицирал дестинациите си, „особено след като Русия стана обект на международни санкции. Той има активи в Дубай и други страни от Персийския залив, както и в Европа и Азия“, обобщава Иън Уилис. Подозира се, че има сметки в Хонконг, а Рифаат ал Асад е придобил сграда в сърцето на Лондон на стойност над 31 млн. евро.

„Ще бъде много сложно да се направи списък на всички активи на семейство Асад, да се започне съдебно производство, да се организира международно сътрудничество, а след това да се намери най-добрият начин да се гарантира, че тези средства ще помогнат на сирийския народ. Не е невъзможно, но ще отнеме много време, а Сирия се нуждае от парите възможно най-скоро“, обобщава Скот Лукас.

Във всеки случай френският пример доказва, че активите на клана Асад не са недосегаеми. Рифаат ал-Асад е осъден да върне 90 млн. евро от незаконно придобити печалби. Прецедент, който „доколкото ми е известно, ще бъде първият тест, за да се види как тези средства могат да бъдат върнати на Сирия“, уверява Менсус Шанез. Дългогодишната работа на неправителствените организации, включително Sherpa, доведе до приемането във Франция през 2021 г. на закон, предназначен да улесни възстановяването на незаконно придобити печалби. Въпреки това тази процедура може да отнеме години.

Достатъчно време, за да може Башар Асад да се наслади на добрия живот в Москва? Не толкова бързо, подчертава Скот Лукас. „Всичко ще зависи от добрата воля на Владимир Путин“, казва още той. Ще имат ли те достъп до адвокатите си и до всичките си сметки? За Скот Лукас „семейството вероятно ще бъде добре настанено и нахранено, но със сигурност няма да има всичко, което иска“.  I БГНЕС 

Сподели:
От Белград са уплашени, че България може да влезе във военния съюз между Албания, Хърватия и Косово

От Белград са уплашени, че България може да влезе във военния съюз между Албания, Хърватия и Косово

„Срещу кого е насочен съюзът на Хърватия, Албания и Косово“, запитва сръбският премиер в оставка Милош Вучевич

Германия изригна: Путин играе игра,  удари Украйна часове след "великия" разговор с Тръмп

Германия изригна: Путин играе игра, удари Украйна часове след "великия" разговор с Тръмп

Точно такива нощни атаки на Русия унищожават нашата енергетика, нашата инфраструктура, нормалния живот на украинците, изтъкна президентът Володимир Зеленски

Кметът на Истанбул пред ново предизвикателство: Скандал с дипломата му, арест и политически натиск

Кметът на Истанбул пред ново предизвикателство: Скандал с дипломата му, арест и политически натиск

Опозицията в Турция е поставена под обсада, опитвайки се с различни хватри да извадят най-сериозния опонент на Ердоган от политиката