Новият избран президент на САЩ Доналд Тръмп планира да изгони от страната милион мигранти в началните етапи на своята политика за депортиране, пише Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
Според информацията на изданието, Тръмп вече е обсъждал проблема с мигрантите с властите на Мексико и Салвадор, но не много подробно.
Източниците също така съобщават, че преходният екип на Тръмп се е обърнал към правителствата на Мексико и Салвадор чрез закрити канали с молба да приемат част от милионите нелегални мигранти, които ще бъдат депортирани според плана на президента за масова депортация.
„Тези разговори целят решаването на проблема, пред който се изправя Тръмп със своята депортационна политика: за да изгони много от около 11 милиона нелегални имигранти в САЩ, му трябват други страни, които да ги приемат. Според източниците, целта на информационно-пропагандната кампания е да се подготви широко разбиране, за да може детайлната работа по депортациите да започне веднага след встъпването на Тръмп в длъжност“, обясняват от Bloomberg.
Съветниците отбелязват, че Тръмп ще започне с 1 милион души в САЩ, които нямат основание да останат в страната, тъй като са извършили престъпления или имат нареждания за депортиране след обжалвания или процеси за предоставяне на убежище.
В същото време властите в Мексико вече заявиха, че са готови да приемат само мексикански граждани в случай на тяхната депортация от САЩ.
От своя страна данни, събрани от Института за миграционна политика, показват, че десет страни, които са приемали депортирани от САЩ през последните 10 години, се намират в Латинска Америка. Само Мексико е приело поне 1,7 милиона души – повече от всички други девет страни взети заедно.
Политиката на Тръмп – последни новини
По-рано Bloomberg съобщи, че унгарските компании, за разлика от други европейски колеги, не се страхуват от президентството на Доналд Тръмп, а напротив, се надяват, че той ще спаси икономиката на страната, която изпитва трудности. Според информацията, ако Тръмп успее бързо да прекрати войната между Русия и Украйна, акциите на унгарските компании ще се увеличат значително.
Междувременно The New York Times написа, че с идването на власт на Доналд Тръмп става очевидно, че ерата на военната подкрепа за Украйна от страна на САЩ приключва.
„В седмиците след избирането на Тръмп някои от най-яростните поддръжници на финансирането на войната в Украйна сред републиканците значително промениха тона си, за да съответстват на неговата позиция, въпреки че продължават да говорят за важността на подкрепата за самата страна,“ се посочва в материала.
Още от Свят
Димитър Главчев изпрати писмо до всички ПГ чрез Наталия Киселова, иска мандат от НС за споразумение с Украйна
От ДБ остават категорични, че фигурата на Борисов за премиер е нежелана
Дания: Има риск от военна ескалация в Арктика заради агресивността на Русия
Над Северния полюс преминава най-краткият маршрут между Северна Америка и Русия, което го прави потенциална траектория за балистични ракети
Politico: Това е световна война
В крайна сметка са се оформили два глобални лагера от страни, които подкрепят или Русия, или Украйна – икономически, дипломатически или директно чрез доставка на оръжия.