В днешното си слово пред Съвета за сигурност президентът на Украйна Володимир Зеленски призова за реформи в ООН, предаде Униан.
В началото на своето изказване той напомни, че пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна продължава вече 574 денонощия. Зеленски подчерта, че тази агресия е започната от държава, която и досега е сред постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН.
"Трябва да признаем: организацията е в задънена улица по отношение на проявите на агресия. Човечеството вече не възлага надежди на ООН, когато става дума за защита на суверенните граници на нациите. Но днес нямаше да съм тук, ако Украйна нямаше предложения именно за решения (по този проблем).“ - заяви украинският президент .
По думите му, целият свят вижда защо ООН е недееспособна организация.
"Правото на вето е в ръцете на агресора – това е причината, поради която ООН е в задънена улица. Който и да сте, съществуващата в ООН система ви прави по-малък от правото на вето, с което разполагат само няколко страни и което се използва от една от тях – Русия – в ущърб на всички други членове на ООН." – отбеляза той.
Зеленски подчерта, че обновяването на правилата за прилагане на правото на вето в Съвета за сигурност може да стане ключовата реформа, която да върне силата на Устава на ООН. Украинският президент предложи да се даде на Генералната асамблея на ООН „реална възможност да преодолява наложено вето".
"При условие, че бъдат събрани две трети от гласовете, които ще отразяват волята на нациите – и от Азия, и от Африка, и от Европа, и от двете Америки, и от региона на Тихия океан – глобално квалифицирано мнозинство – ветото трябва реално да се отменя. И такова решение на Генералната асамблея трябва да е задължително за изпълнение от всички даржави-членки." – предложи Зеленски.
Втората стъпка, предложена от него, е „пълна подотчетност“ на Съвета за сигурност на ООН пред „нациите от света". Президентът на Украйна призова броят на участващите в Съвета страни да бъде увеличен. Сега те са 15, като пет от тях са постоянни членки (Китай, Русия, Великобритания, САЩ и Франция), а останалите се сменят на ротационен принцип.
"Африканският съюз трябва да е тук постоянно. Азия заслужава по-широко постоянно представителство. Германия заслужава място сред постоянните членове на Съвета за сигурност. Латинска Америка трябва да е представена тук – постоянно. И страните от Тихия океан." – конкретизира украинският президент.
Същевременно той предлага да се разшири участието на другите страни от ООН в работата на структурите на Съвета за сигурност.
"И същеверменно всякакво участие на която и да е държава-членка на Съвета за сигурност трябва да се замразява за времето, когато тази държава извършва агресия срещу друга нация в нарушение на Устава на ООН", добави Зеленски.
Третата предложена от него стъпка е създаване на действена система за предотвратяване на агресии чрез ранно реагиране на такива действия и задействане на "мощни санкции" серщу агресора.
"Всеки, който иска да започне война, трябва да види още преди да извърши фаталната си грешка, какво именно ще загуби когато започне войната. Въпросът за прилагането на превантивни санкции трябва да се разглежда в Съвета за сигурност на ООН автоматично, когато който и да е член на Генералната асамблея съобщи за заплаха от агресия." - заяви Зеленски.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал