След най-добрата година за имотния пазар през последното десетилетие 2018 г. започва по-умерено и по-зряло за жилищния пазар в София. Отново има ръстове по всички показатели, но те вече са по-плавни. Това показва анализът на "Бългериън пропъртис", публикуван в "Дневник".
Не на всяка цена
Купувачите продължават да обмислят добре покупките си, да оглеждат възможно най-много от имотите на пазара и да не купуват на всяка цена. Тази еластичност в търсенето очаквано забави нарастването на цените на жилищните имоти в София. В началото на тази година то е малко под 11% на годишна база, а средните цени остават под бариерата от 1100 евро/кв.м, показват данните на компанията.
Очакваният растеж на БВП и доходите на населението, ниската безработица и все още ниските лихви по ипотечните кредити през 2018 г. ще продължат да влияят благоприятно на имотния пазар, но вече с по-малка доза ентусиазъм и стихийност от тези през последните 2 години.
Данните на компанията сочат, че през първото тримесечие на 2018 г. цените в София задържат достигнатите в края на миналата година нива, а растежът им на годишна база се забавя.
Средната цена на жилищата в София през първите месеци на годината е била 1092 евро/кв.м при 1095 евро/кв.м в края на 2017 г. Изглежда, че след скоростното преминаване на границите от 900 и 1000 евро/кв.м цените като че ли стават по-неуверени в преминаването на следващата бариера от 1100 евро.
Средната покупна цена на жилищата в София е 91 335 евро.
Годишното увеличение на цените през изминалото тримесечие е 10.86% при измерено от нас годишно нарастване за 2017 г. в размер на 16%.
Според данните на Агенцията по вписванията за първото тримесечие в София са вписани 5631 имотни продажби при 5023 за същия период на 2017 г., което е ръст от 12% на годишна база.
Данните показват още, че темпът на нарастване на продажбите на имоти в София се ускорява (от около 8% за 2015 и 2016 г. и 6% за 2017).
Издадените нови разрешителни за строеж в София по данни на НСИ са 201 броя за 4-ото тримесечие на 2017 г. Така 2017 г. завърши с 827 издадени разрешителни за нови жилищни сгради в столицата при 695 за 2016 г., което е ръст от 19%.
Къде се купува
Наблюденията на компанията сочат, че най-много купени жилища в началото на 2018 г. има в "Студентски град" (средна цена 956 евро/кв.м), където цените са най-изгодни в сравнение с останалите южни квартали, особено в комплекс "Академика".
Останалите най-популярни за покупка квартали в София са "Кръстова вада"(средна цена 1130 евро/кв.м), "Витоша" (средна цена 1 045 евро/кв.м) и "Младост 4" (средна цена 1080 евро/кв.м). Към тях се добавя "Връбница 2" (средна цена 960 евро/кв.м) с продължаващи активни продажби на изгодни жилища ново строителство в комплекс Sofia North Park, близо до Северния парк и метростанция.
Най-желаният квартал
Най-скъпо продавани са жилищата в "Лозенец", който остава и най-желаният от купувачите квартал в София. Средните цени за изминалото тримесечие там са 1675 евро/кв.м.
Най-много се купуват апартаменти на 2-ри и 3-ти етаж – 38% от купените, а след тях се нареждат жилищата на 4-ти, 5-ти и 6-ти етаж – 33%. Делът на жилищата на 1-ви етаж продължава да бъде голям - 27%. 56% от купените жилища се отопляват на ТЕЦ.
Средният престой на имотите на пазара на продадените в началото на годината имоти е 122 дни (около 4 месеца) и намалява от 138 дни в края на годината. Направените отстъпки от офертните цени са незначителни – 0.14%, и това е най-ниското им ниво 2008 г. насам.
Какво се очаква
Още в първите месеци на годината се усеща уравновесяването на жилищния пазар в София в резултат на нарасналото предлагане, което доведе до забавяне на нарастването на цените в София до очакваните за 2018 г. 10%. Пазарът в столицата продължава да се радва на силна активност и през тази година той отново ще бъде сред най-атрактивните за инвестиции пазари, сочи прогнозата на компанията.
След рекордния ръст от 38%, който отбеляза банковото финансиране за покупка на недвижими имоти през 2017 г., кредитната експанзия на банките продължава и през тази година с нарастване в първите месеци от около 15% на годишна база, а лихвите по кредитите се запазват на ниски нива – от 3.7 до 4%.
В допълнение на благоприятните условия за кредитиране в полза на имотния пазар са и факторите повишение на доходите, ниска безработица, усещане за по-голяма сигурност за работните места и доходите.
Жилищният пазар в София се успокоява, показва анализ
Фактор Фактор
Още от Имоти
Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна"
Какви са тенденциите при жилищата – цени, ново или старо строителство, кои квартали са предпочитани
Депозити и кредити за жилища растат с бясна скорост
Защо България я причисляват към "клуба на заможните" - показват данни от статистика на БНБ
„Евронюз“: Българите харчат за жилище 18,4% от доходите си