Комисията по външни работи на Европейския парламент призова за търсене на алтернативни решения за поддържане на отношенията, но не и за подновяване на преговорите за членство.
На 10 юли турският президент Реджеп Ердоган призова за размразяване на преговорите, които бяха спрени от Брюксел заради влошаването на ситуацията с гражданските права след неуспешния опит за преврат в Турция през 2018 г.
"Освен ако няма драстична промяна на курса от страна на турското правителство, процесът на присъединяване на Турция към ЕС не може да се възобнови при настоящите обстоятелства", се казва в доклад за напредъка на Анкара като кандидат за членство. Той е приет без гласове против, с 47 "за" и 10 "въздържали се".
Евродепутатите, които са водещи по политиките на разширяване в Европарламента, потвърждават, че Турция остава кандидат за член, съюзник в НАТО и ключов партньор в областта на сигурността, търговията и икономическите отношения и миграцията, като подчертават, че от нея се очаква да зачита демократичните ценности, върховенството на закона, правата на човека и спазват законите, принципите и задълженията на ЕС.
"Наскоро станахме свидетели на подновен интерес от страна на турското правителство към съживяване на процеса на присъединяване към ЕС. Това няма да се случи в резултат на геополитически пазарлъци, а когато турските власти покажат реален интерес да спрат непрекъснатото отстъпление по отношение на основните свободи и върховенството на правото. Ако турското правителство е искрено в това, трябва да го покаже с конкретни реформи и действия", заяви авторът на парламентарния доклад, испанският евродепутат от групата на социалистите Начо Санчес Амор.
Още от Свят
Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация
Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация
ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша
Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца
The Economist: Русия готви "дръзко" настъпление срещу Запорожие
В края на 2022 г. Владимир Путин обяви целия регион за своя собственост, въпреки че контролираше само една трета от територията му