Думите на Томислав Дончев, че Щатите и Европа няма да ни санкционират, звучат несериозно
Руският газов пазар е свит, няма логика да мислим за криза тази година, Москва търси къде да продава горивото си, казва пред Faktor.bg политикът от клуб „Просперитет“
Интервю на Васил Василев
- Г-н Димитров, какви сигнали получава страната ни от САЩ за т.нар. „Балкански поток“, ще ни бъдат ли наложени реално санкции за това, че сме се включили в руски енергиен проект?
- Една моя прогноза е на път да се реализира – новият голям шлем или т.нар. „Руско-турски поток“ ще получи европейски и американски санкции едновременно, което е тъжна констатация за работата на българските институции. Позицията на САЩ от последните дни е за категоричното налагане на подобни санкции, които има реална опасност да се разпрострат и върху това, което строи България. Правителството ни, преди да даде 3 млрд. лева за включването в проекта, е трябвало да има формалното съгласие и на Европейския съюз, и на американското правителство, които по тази тема имат активна позиция. Не може да дадеш толкова много пари, защото не говорим за 1 млн. лева, без да имаш съгласието им. Това е абсолютно безхаберие, защото днес говорим за американските санкции, но утре ще стане дума и за европейските. Има европейски правила, които казват, че може да се използва само половината свободен капацитет от една компания, а другата половина да се използва от други, за да има конкуренция. Това е разумно правило, което страната ни е на път отново да не изпълни. Така че ние сме на крачка от американски и на две – от европейски санкции.
- Може ли да се направи прогноза какви биха могли да бъдат евентуалните „глоби“, които страната ни може да отнесе?
- Много ми е трудно да кажа. Възможно е да бъдат санкционирани конкретни фирми или да бъдат предприети и други мерки, но не мога се ангажирам и да кажа какви ще са те, тъй като САЩ за пръв път се готвят да налагат подобен тип санкции. Но например може да ограничат участието в производството на американски технологии в страните, които участват в проекта. Ако правителството ни не е изпълнило тези две условия – да попита САЩ и ЕС за участие в проекта, то това вече е самостоятелно основание да се поиска оставката му. В момента виждам, че се сменят министри. Ако Теменужка Петкова не е изпълнила тези условия, то нейната оставка трябва да бъде получена по най-бързата процедура.
- Има ли опасност тръбата, за която сме платили 3 млрд. лв., да остане празна?
- Подобна опасност съществува. Затова в живота, когато се дават подобни огромни суми, трябва да си подготвиш нещата – да имаш истинско съгласие от Европейската комисия черно на бяло и да си получил отговор „да“. При американското правителство нещата стоят по същия начин. При газовите проекти САЩ заемат правилната позиция – да се търси повече конкуренция, а не само зависимост от една държава като Русия. Това, което правят Щатите, е в полза на световните потребители и е защита от монопол. Ако българското правителство беше послушало експертите, щяхме да си спестим 3 млрд. лв.
- Томислав Дончев заяви, че няма от какво да се притесняваме, тъй като проектът у нас се строи от чуждестранни фирми. Възможно ли е само те в крайна сметка да отнесат санкциите, а данъкоплатците да минат между капките?
- Санкциите винаги трябва да притесняват, особено когато говорим за ЕС и САЩ, защото това няма да са празни думи. В момента подобни обръщения, че „всичко ни е наред“ ми звучат крайно несериозно. Следващите месеци ще разберем каква ще е цената на санкциите, но при всички случаи тя ще е висока. Умните държави имат различни източници на газ и купуват това, което в момента е най-изгодно. България до съвсем скоро имаше само един източник на газ и това беше Руската федерация. Това, което България прави, макар и мъчително, е изграждането на гръцката връзка. Вече започнаха да се осъществяват и суаповите сделки, с които се купуват други видове газ. В крайна сметка, след много години зор, ни дойде акълът. Най-добрата алтернатива за страната ни е свързването на гръцката енергийна система с българската. Тя би трябвало да се осъществи през 2020 г. Обръщам се към всички – да следим заедно, покрай всички неща, които се случват в държавата, някой да не се направи на луд и да не завърши въпросния проект.
- Можем ли да говорим за диверсификация с пускането на „Балкански поток“?
- Каква диверсификация? Това означава „друг източник“. „Турски поток“ на практика отново означава руски газ към Турция, а след това – към България. Имаме единствено промяна на маршрутите и заобикаляне на Украйна. За да си решава Москва политическите си проблеми с Киев, които са много сериозни, заобикаля Украйна чрез „Турски поток“.
- Има ли опасност от газова криза до края на годината, както някои енергийни експерти вече прогнозираха?
- България, за съжаление, не е предприела необходимите мерки, за да се предпази от газова криза, тъй като няма алтернативни източници. Тогава дори да имаме проблеми с Москва, веднага започваме да купуваме гориво от друга страна. Каквито и проблеми да имаме в държавата, гръцката връзка трябва да бъде изградена. За нея има отделен бюджет, европейско финансиране и фирма, която да я построи. Заради всичко, което се случва в момента, може и да има някакво забавяне, но трябва да проследим интерконектора с Гърция, за да не могат да ни засягат разни кризи. В света в момента има толкова много разновидности за внос на газ, че аз по-скоро съм скептичен, че подобни кризи ще дойдат. Както виждате, руският газов пазар се сви, защото Турция и Полша, например, купуват гориво от другаде. Москва няма къде да си продава горивото, така че не виждам логика да започне да ни спира газа.
Интервю
Мартин Димитров: Има самостоятелно основание за оставка на кабинета, ако е похарчил 3 млрд. лв. за „Руско-турски поток“ без съгласието на ЕС и САЩ
Автор: Димитър Иванов

Мартин Димитров
Страната ни може да получи едновременно европейски и американски санкции за тръбата до Сърбия
Фактор
Още от Интервю
"Магьосникът" в Кремъл: Ще се разширяваме докъдето Бог иска, имаме нужда от цар, периодите без цар винаги завършват катастрофално за Русия
Геополитическата самота е константа в самовъзприятието на нашата нация - идеята, че можем да разчитаме само на себе си и затова трябва да се въоръжим с търпение, хляб и оръжия
Проф. Вили Лилков: Изборът на „Св. Неделя“ за атентат е много перверзен: комунист в църква не влиза, „наши хора“ няма да пострадат
Българските комунисти полагат много усилия да скрият истината, че те и московските им спонсори стоят зад злодейството
Олексий Ижак: Доналд Тръмп тласка Европа към създаване на ядрен съюз
Сигурността на Стария континент може да бъде гарантирана от създаването на френска ядрена програма, която да обедини повече европейски държави, заменяйки реално НАТО