От кой край на Космоса идват метеоритите на Земята?

Има данни, че повечето от метеоритите са прелетели до нашата планета от главния астероиден пояс между Марс и Юпитер

метеорит, произход, Земя, Космос, материал

метеорит, произход, Земя, Космос, материал

Нова информация за метеоритите разкрива как е еволюирала Слънчевата система, Земята и близките планети

Предишни анализи на метеоритите, достигнали нашата планета, предполагат общ произход - направени са от сходни материали и са били облъчени от космическа радиация за кратко време. Това подсказва за сравнително скорошно откъсване от общи космически тела.

Учени, публикували нови изследвания, са използвали комбинация от детайлни наблюдения с телескоп и компютърни симулации, за да сравнят астероиди в Космоса с метеорити, намерени на Земята, като са съпоставили видовете скали и орбиталните пътища между тях.

Изследователи от Френския национален център за научни изследвания, Европейската южна обсерватория и Карловия университет в Чехия фокусират проучванията си върху най-разпространените метеорити - хондритите H (с високо съдържание на желязо) и L (с ниско съдържание на желязо).  Наречени са така, защото се състоят от малки частици, наречени хондрули, получени при бързото охлаждане на разтопени скали.  Изследователите определят, че тези H и L метеорити са пристигнали на нашата планета от 3 семейства астероиди - Масалия, Карин и Коронис, от главния астероиден пояс между Марс и Юпитер.

Един от изследователските екипи успява да определи времето на протичане на забележителните сблъсъци в астероидните семейства между Марс и Юпитер, откъснали нови каскади от скали, които ще достигнат Земята. При астероидите Масалия са се случили големи сблъсъци преди 466 млн. и 40 млн. години, докато при семействата Карин и Коронис са сравнително отскоро - преди около 5,8 и около 7,6 млн. години.

„Доказателствата в подкрепа на това включват наличието на свързани с метеоритите прахови ленти, възрастта на експозиция на космическите им лъчи и разпределението на предатмосферните им орбити“, пишат авторите в една от публикуваните статии. Оказва се, че повечето метеорити, които днес "кацат" на Земята, са от по-скорошни сблъсъци.

Изследователите са разгледали и други по-рядко срещани метеорити извън хондритите H и L, които произхождат от астероидни семейства Веритас, Полана и Еос.

Тази нова информация може да даде разкрития за еволюцията на Слънчевата система, на Земята и близките планети, както и за бъдещите пътища на астероидите и метеоритите. Екипите са решени да продължат наблюденията, докато не обхванат всички видове метеорити./ БГНЕС