Изходът от кризисната ситуация между България и Република Северна Македония е труден – нужно е да разберем най-напред себе си, това е мъжествената и благородна позиция, пише проф. Георги Фотев в профила си във Фейсбук.
Пълният текст на публикацията му:
Вероятността
България да постави вето
върху започване на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз е голяма. Политически кръгове у нас, държавният глава, медии, борчески общественици, интелектуалци и историци с „мухлясали мозъци“ (изразът е от сюрреализма) са в глупаво патриотическо опиянение и потискащо балканско късогледство. Ветото ще разочарова дружелюбно настроените граждани на Северна Македония към България и ще усили яростта на онези, които са враждебно настроени. Не може да се очаква друго. Ветото ще е пропадане на България.
Криворазбирането е достигнало критическа фаза
Необходимо е проясняване на принципи. Разликата между традиционна (домодерна) и модерна национална държава е фундаментална. Нациите (националните общества) и националните държави ВЪЗНИКВАТ В НАЧАЛОТО НА МОДЕРНАТА ЕПОХА. Те са резултат на национална революция. Революциите включва насилие. Революционното насилие се смята за легитимно и се естетизира. Националната памет тачи героиката.
При създаването на българската национална държава, независимо от тежките и продължителни борби,
част от географската област Македония остава извън България.
Населението на тази област има вековна своя и особена историческа съдба. На тази участ не може да се гледа плиткоумно и през призмата на калпава позитивистка философия на историята и маниакални предразсъдъци. Най-глупавото, което двете съседни държави успяха да измислят е двустранна комисия от историци. Едно по едно.
Националната общност и етническите общности, респективно по социалногеографско идентифициране, са различни феномени.
Гражданите на Северна Македония никога не са имали българска национална идентичност,
както етническата българска общност в Украйна, за разлика от българската етническа общност в Западните покрайнини, които са българско НАЦИОНАЛНО малцинство в Сърбия, защото общността е била интегрална част на българската национална държава.
След разпадането на Югославия бившата югославска република
Македония се озовава в екстремна ситуация
да се конституира като НАЦИОНАЛНА държава. Всички знаят за екзотичните и комични фантасмагории. Разбира се в това има и печал за хората, които разбират историята с нейните драми и трагедии. Много хора не разбират защо в живота по някога между близки хора изригва необяснима ярост и дори безмерна злост, когато се разделят. Има отговор на въпроса, но това не е възможно тук-и-сега.
Днешните български ментори, които вече изредих, искат властите в Северна Македония незабавно, днес да ликвидират историческите си предразсъдъци и „предразсъдъци“, за да няма „Вето!“ от европейска България. Европа и Америка натискали България и правели мили очи на Северна Македония. Всичките ни беди се дължали на великите сили с изключение на Русия. О-о-о, майко мила!
Втриса ме като гледам как се надуват, че Левски им бил иконата. Едно да бяха научили от Левски: „За отечеството работим, байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все [за]едно да вървим, ако ще бъдем хора“.
И да се грижим за македонците от Северна Македония, ако наистина смятаме този народ за братски.
Ако ми е позволено едно изповедно изречение. От всичко най-ненавиждам лицемерието и двуличието. И, ако друго не можете, бъдете приветливи и последователни. Да си последователен означава да си с характер, а не вятърничава персона.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"