Дафиновият лист се слага няколко минути преди манджата да се отнеме от огъня. А за да си пусне аромата, листата се притриват едно в друго с пръсти. Може да е бабина деветина, но наистина действа.
Ако варите по-постен бульон с малко мазнина и сложите дафинов лист, едва ли ще постигнете голям ефект, защото той си пуска аромата в контакт с мазнини. Има страхотни лечебни свойства и е бил свещен в Римската империя. Подпомага хранителната система и предпазва от газове. Вероятно затова по правило се слага на тежки ястия, като кисело зеле, манджи с винени и бели сосове и дивеч, телешко, говеждо, свинско. Не става за аламинути, за варива, не върви на супи (освен на телешко или свинско варено), за салати и дума да не става. Но за маринати заедно със зърна черен пипер, бахар и вид алкохол е класика.
***
Дафиновите листа са на няколко вида от семейство Лаврови (Lauraceae). Използват се в готварството пресни или сушени.Средиземноморски дафинов лист
Листата на лавъра (Laurus nobilis) са подправка, често използвана за подправяне на супи, яхнии, задушени ястия, пастети и туршии в средиземноморската кухня.
Калифорнийски дафинов лист
Листът на калифорнийското лаврово дърво (Umbellularia californica), познато още като орегонска мирта, е подобен на средиземноморския, но има по-наситен вкус.
Индийски дафинов лист (наричан също теджпат(а))
Листът на дървото Cinnamomum tejpata е подобен по миризма и вкус на канела, но по-слаб. Той прилича на другите видове дафинови листа, но се различава по употребата си в готварството, защото миризмата и вкуса му са по-близки до тези на китайската канела (касия). Нарича се дафинов лист некоректно, тъй като е от едно същото семейство с лавъра, но е от друг род.
Индонезийски дафинов лист (даун салам, мантинг)
Листата на растението Syzygium polyanthum от семейство Миртови (Myrtaceae) не са добре познати на Запад и се използват почти изключително в Индонезия и Малайзия. Използват се сушени или пресни при приготвяне на месо и по-рядко – на зеленчуци. В сравнение с другите видове дафинов лист, имат доста различна миризма, която е и по-слаба. За да освободят миризмата си, трябва да се подложат на термична обработка.
Съдържа голямо количество минерали: манган, калций, калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий и цинк. Стимулира храносмилателната система, защитава черния дроб и предпазва от газове.[1]
В големи дози може да доведе до повръщане, тъй като стимулира прекалено храносмилателната система.
Още от Магии в кухнята
Коледна пуйка с манатарки и сини сливи
Ароматната плънка и канапето от нарязано и задушено кисело зеле правят ястието изкусително вкусно
За Коледната трапеза – зимна борания
Предлагаме ви една по-различна рецепта за постно ястие, което се вписва идеално в празничната традиция на Рождество. Освен, че се готви лесно, то е и много вкусна зимна гозба
Тиквена угодия
Угодия идва от глагола "угаждам" - да си направиш нещо толкова вкусно, че чак да си оближеш пръстите