Няма еднозначен отговор кой и защо протестира. Защото хората, които протестират са изключително разнородни, различни ниши имат протестите. Изключително интересни са групите, които стоят зад протестите. Разнородни са тези протести, те са инспирирани от недоволство и неудовлетвореност, но не могат да бъдат сложени под общ знаменател. И това не ни помага, за да разберем за какво става дума, затова не можем да ги обобщим. Тази позиция изрази в студиото на БНТ социологът Боряна Димитрова.
Според нея България не е пред нов етап в своето развитие. Но ако бъде разгледана като цяло ситуация, се виждат две неща.
Първо, тези протести нито са масови, нито обхващат толкова големи групи, а ясни и обособени групи. Това се вижда и в изследванията – нямаме такава нагласа на масово отприщване на недоволство, че не може да се живее. От друга страна, макар тези протести да имат своето основание, не може да говорим за масовизиране, за да смятаме, че сме пред нов етап. Имаме спонтанни ядра на протести, но те трябва да бъдат прочетени повече политически. Чисто електорално – въпреки спада на подкрепата и кризата в ГЕРБ, това не вдига подкрепата на БСП. В тази ситуация, междинните избори са тест за електоралните нагласи. БСП е изправена пред една дилема – при една много голяма активност, която лидерът й демонстрира, какво прави, ако не бъде първа политическа сила. Тук има два сценария – първият, тези протести да бъдат пакетирани, дори да се изчака, дали това ще бъде зимата на нашето недовоство или не. Ако тези протести станат ракетоносител на БСП, тогава тя ще стане първа политическа сила. Вторият вариант, който също е възможен, е ако тези протести не водят до ръст на подкрепата на БСП. Тогава нейният ход е да бъде фокусирана в друга политическа фигура, например Мая Манолова. В този смисъл, ако БСП иска да дойде на власт, ключов за нея е въпросът за съюзника. Затова, дори и да няма такъв проект, той трябва да бъде създаден, посочи Димитрова.
На въпрос на водещата виждали причини за предсрочни избори, тя подчерта, че има сериозна криза на доверието към институциите и политическите субекти.
Голямата криза, която изпитва обществото, не е икономическа, а криза на морала - властта няма онова уважение към хората, в качеството си техен представител. Ако съдим по изследванията и по мои лични наблюдения от протестите в София – няма в момента настроения и желания за предсрочни избори, включително и затова, че политическите сили не са го поставили на дневен ред. Те – БСП и ДПС, правят една крачка напред, две назад…Към този момент това не са масови протести – това разбират и политическите сили. Ако имаше достатъчно голяма енергия, каквато имаше преди години, тогава и те щяха да се възползват от тази енергия. Пак ще повторя моята теза – протестите са пасивни, макар на места да са спонтанни. Българите не искат да се идентифицират с мутрите, които подкрепят тези протести, аргументира позицията си социологът.
По думите на Димитрова голямото разковниче за Борисов днес остава това дали не е станал заложник на патриотите.
Много пагубен бе ходът на ГЕРБ, когато се разруши коалицията с десните. Възможно е да се окаже проблем, дали при тази конфигурация с патриотите, ГЕРБ може да получи тази подкрепа на десните избиратели, които на предишните избори ги подкрепяха.
Още от България
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.