25 Ноември, 2024

Опасен или полезен е късният климакс?

Опасен или полезен е късният климакс?

Имайте предвид, че възрастта при настъпване на климакса преди всичко се определя от наследствеността, при условие, че жената не е преживяла гинекологични операции, продължителен стрес, инфекциозни болести в периода на половото съзряване, облъчване от химиотерапия. Според специалистите, до голяма степен късният климакс е полезен, защото организмът по-дълго време е под влияние на естрогените, които защитават сърцето и кръвоносните съдове.

При тези жени кожата започва да старее по-късно, те запазват женствеността на фигурата си. Единственият реален минус на късния климакс се заключава в леко повишаване вероятността от рак на гърдата или от рак на яйчника. Това в никакъв случай не е задължително и не бива да ви плаши, просто редовно посещавайте гинеколог и мамолог, за да се уверите, че именно на вас не ви се е случило или пък ако е - да се вземат бързи мерки.

Относно заместителната хормонална терапия - да, много и различни мнения се изразяват. Все пак съществуват съвременни хормонални заместителни препарати, които могат да облекчат проявите на климакса. По принцип обаче тези лекарства така или иначе “лъжат” организма, защото той няма как да получи нужното количество хормони от хапчета. Само яйчниците са в състояние да обезпечат тяхното съдържание. А въпросът относно това доколко е оправдана хормоналната заместителна терапия, все още си остава открит.

Много специалисти са на мнение, че заместителната терапия е оправдана, ако:

- жената се чувства зле, а симптомите на климакса й пречат да живее нормално;

- пречат й да работи нормално.

Никой специалист обаче няма как да отрече, че хормоналните препарати така или иначе ще се отразят на организма. Затова ако можете да изтърпите този период от вашия живот - ще бъде най-добре. Ако не можете да се справите, се доверете само на много добър специалист, който да ви предпише хормонотерапия по строго определена схема.

Много безотговорно е да вземате хормони само защото вашата колежка, вашата приятелка или съседка взема същите. Освен това е нужно периодично да се подлагате на мамография. Не на последно място, хормоналната терапия е строго противопоказна при наличие на възли в млечната жлеза; при болести на черния дроб; при захарен диабет; при нарушена съсирваемост на кръвта и при тумори от всякакъв произход. В крайна сметка, опитайте с безопасни природни препарати, може и хомеопатични, но само ако са ви препоръчани от специалист-хомеопат.

Сподели:

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).