Най-много работещият мускул в тялото ви е вашето сърце той е и най-силният. Работата на сърцето е да снабдява тялото с кръв, която разнася кислород и хранителни вещества до мозъка, органите и мускулите.
При почивка сърцето бие около 100 000 пъти дневно и изпомпва около 500 л. кръв. При умерени упражнения мускулите изискват четири пъти повече кръв. При по-усилени упражнения може да се стигне до петнадесет до двадесет пъти повече.
Как благодарение на този допълнителен кръвен поток вашето сърце може да функционира по-добре? Всеки път, когато един мускул се съкращава, то изцежда от вените огромно количество от кръвта, съдържаща се в неговата тъкан. Когато тази кръв се върне в сърцето, тя се изпомпва в артериите на белите дробове, където се снабдява с голяма доза кислород. Заедно с хранителните вещества всмукани от червата отново се изпомпва в общото кръвообращение.
Ето един жизненоважен факт относно това, как упражненията подпомагат сърцето: вашите мускули действат като втора сърце! Чрез упражненията те укрепват и са в състояние по-добре да изпомпва кръвта обратно към сърцето. Слабите или не упражнявани мускули обаче затрудняват доброто кръвообращение, като по този начин форсират сърцето да работи повече, но по-неефективно.
Правите ли редовно физически упражнения, сърцето ви става все по-силно и по-ефективно. Артериите, които снабдяват самия сърдечен мускул с кръв, също се увеличават, намалявайки още повече риска от сърдечна атака.
Чрез физическите упражнения количеството кръв, която се изпомпва при всяко съкращение на сърцето, се увеличава от обичайните 80-90 гр. На 120 или повече. Така в покой то ще работи с по-бавен пулс. Сърцето, което е биело по 80 пъти в минута, намалява ударите до 60 и по-малко.
Както казахме по-горе, това означава спестяване най-малко на 28 000 удара на ден! Средно човек има около осемдесет милиарда сърдечни удара през живота си. Не може ли да се каже, че колкото по-бързо пулсира сърцето, толкова повече се скъсява животът?
Физическите упражнения могат да ви помогнат да забавите сърдечните удари, така че да можете да се радвате на по-дълъг живот.
Ето едно упражнение, което можете да правите, докато гледате любимото си телевизионно шоу.
Вдигане на тежести
По този начин не инвестирате допълнително време, а извличате доживотни ползи за сърцето си. Подобрявате състоянието на сърцето и съдовете. Когато мускулите ви заякнат, те могат да функционират по-добре с по-малко кислород. Това означава, че сърцето ви не трябва да работи с ускорена честота, докато извършвате ежедневни дейности, като изкачване на стълби или тичане след топката на тенис корта.
Когато група от 46 възрастни вдигали тежести три пъти седмично в продължение на шест месеца, те не само заякнали, но и подобрили физическата си форма с около 25%. Това изследване, предприето от университета във Флорида, било първото, което доказало, че укрепващите тренировки не само подобряват тонуса, но и помагат да станете по-силни.
Тези открития са потвърдени и от британско проучване, в което към рехабилитационна програма за възрастни с хронични белодробни заболявания били включени тренировки с вдигане на тежести. Само след седем седмици участниците били в състояние да вдигат два пъти повече тежести, отколкото в началото, и да изминават по-големи разстояния пеша.
■ Борба срещу свободните радикали
Вдигането на тежести стимулира защитния механизъм на организма срещу свободните радикали – естествените отпадъчни продукти на метаболизма, които се свързват със сърдечносъдовите заболявания.
В изследване върху уврежданията, нанасяни от свободните радикали, учени от университета във Флорида помолили 62-ма души да вдигат тежести три пъти седмично в продължение на шест месеца.
В края на експеримента доброволците не показали данни за увреждания, причинени от тези вещества, сравнено с 13% увеличение на опасните ефекти на свободните радикали в една паралелна група възрастни, които не вдигали тежести.
■ Подобряване силата на сърцето
Укрепващите тренировки обуславят по-добрата работа на сърцето, когато ви се налага да вдигате и пренасяте тежки предмети, което е предпоставка за по-ниско кръвно налягане и по-забавен пулс по време на ежедневни дейности.
Силните мускули поемат и част от натоварването на сърцето, когато мъкнете торби от супермаркета или косите моравата. Ако изометричните тренировки ви се струват непосилни, опитайте с по-леки тежести и се консултирайте с лекаря си, щом почувствате болка или други симптоми.
■ Намиране на алтернатива
Има и други средства. „Вдигането на тежести не е единственият начин да укрепите мускулите си – твърди Клер Смол, спортен физиотерапевт от Центъра за лечебна физкултура в Лондон. – Системите от типа на Пилатес също тренират основните мускулни групи, корема, кръста и ханша.“
Часове по Пилатес се провеждат на много места и може да си изберете курс, отговарящ най-добре на нуждите ви. Преди да започнете каквато и да било тренировъчна програма, се консултирайте с личния си лекар.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете