Ако наистина има дългосрочен договор между България и американска компания за втечнен газ, това означава, че диверсификацията на България е осигурена още през 2019 г. Това потвърждава тезата, че не сме зависими от един източник, заяви в студиото на "Говори сега" бившият министър на енергетиката и депутат от ГЕРБ - Делян Добрев. Коментарът му бе по повод думите на енергийния експерт Васко Начев, който каза, че България вече има дългосрочен договор с "Шиниър" за доставка на втечнен газ.
Но ако има такъв договор, защо тогава купуваме от посредници и платихме за май със 100 милиона повече, каза Добрев. По думите му правителството купувало руски газ през посредници, за да се взима комисионни.
"Мисля, че комисионните на правителството им се усладиха и няма да имаме директен договор с "Шиниър". Би било добре да имаме договор с нея, защото условията ще са добри. Не вярвам, че "Булгаргаз" ще купува газ директно. Не е вярно че са ни отстъпили капацитет на терминала за втечнен газ Ревитуса", каза Добрев.
Той заяви, че Полша си купува руски газ, но от Германия при по-ниска цена и пак повтори, че ние купуваме от "купища посредници на цена от 100 млн. по-висока само за май". Добрев е категоричен, че комисионните ще ги платят данъкоплатците.
Делян Добрев заяви още, че правителството трябва да започне преговори с производители на втечнен газ - не само със САЩ, но и със останалите държави. Да се направи търг, за да се получат най-добрите условия и да се сключи директен договор с производител.
![Делян Добрев се съмнява, че ще купуваме газ без посредници](/static/downloads/uploads/Images_3/D/757x454_38x0_delian-dobrev.jpg)
Делян Добрев
По думите му комисионните са се усладили на управляващите
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.