Интервю
Eми Найт: „Червените линии“ на Кремъл действително съществуват - минават през несъгласие за конфликт с НАТО
- 10:01, 10 Октомври, 2024
Eми Найт
Ключовите представители на руския елит са недоволни, искат войната да свърши
Путин не може да застреля или да изхвърли през прозореца всички, но има друго оръжие –обвинение в корупция, казва експертът по съветска и руска политика
Интервю на Дмитрий Азаров, Медуза
Американският историк Еми Найт вече няколко десетилетия изучава руския елит. 18 години тя работи в Библиотеката на Конгреса на САЩ като специалист по съветската и руската политика и е написала няколко книги за Студената война, КГБ, идеологията на Кремъл. Един от последните и трудове е посветен на политическите убийства на Владимир Путин.
- Госпожо Найт, какво се случва с руския елит след началото на войната с Украйна? Защо най-богатите и силни хора на Русия не се съпротивляват на случващото се и, нещо повече, съгласяват се да играят ролята на спонсори или на посредници във войната?
- Помните ли видеото от заседанието на Съвета за сигурност, когато Путин събра цялото правителство, за да ги принуди пред камерите да се изправят и да го подкрепят за признаването на самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР?
Ние знаем, че няколко души, включително Патрушев — не проявиха задължителния ентусиазъм. Според мен, ключовите представители на елита са недоволни и биха искали войната да свърши.
Това е напълно естествено: те са откъснати от Запада, олигарсите не могат да отлетят към яхтите си в Средиземно море, децата им не могат вече да учат в швейцарските училища, да карат ски в швейцарските курорти. Даже внукът на директора на Росгвардия Виктор Золотов учеше в частно училище в Лондон!
Безусловно, има умора от войната! Но какво реално могат да направят те? Засега изглежда, че нищо!
Но и никой не очакваше метежа на Пригожин.
Колкото повече продължава конфликтът, толкова повече недоволство се натрупва във върховете и е трудно да се предскаже на какво биха се решили елитите, ако бойните действия още повече се проточат, ако руската армия не постигне внезапен успех или не успеят да принудят украинците да напуснат Курска област…Тогава, възможно е, да се намерят хора, които да сформират коалиция, да стигнат до Путин и да поискат той да направи отстъпки и да приключи войната. Възможно е дори да поискат оставката му.
- Каква роля изобщо играе кремълският елит? Решението за нахлуването в Украйна, поне така се твърди, е взето от Путин едва ли не напълно самостоятелно?
- Елитите включват и силовите министри, непосредствено ръководещи тези сили, които охраняват Путин: Росгвардия, армията, ФСБ.
Засега Путин изглежда неоспорим и несменяем, но му се налага да разчита на сливовиците. В крайна сметка какво държи под контрол руското общество?
ФСБ със заплахата от арест, полицията, която разгонва митингите, убийците, които идват за тези, които започват да застрашават режима.
Това е вечният проблем на диктаторите: ако искаш да контролираш народа, то си принуден да дадеш на обкръжението си средства за контрол.
- Путин настрои против себе си елита, при това и „партията на войната“, и тези, които искат мир – още в първите месеци на войната. Мнозина тогава обсъждаха възможността за разкол, даже за преврат срещу него. Защо нищо такова не се случи?
- Елитите не бяха достатъчно организирани и мотивирани, за да се противопоставят на Путин – а след това ги принудиха да подкрепят войната. При това, независимо от недоволството си, никой от тях не иска да види Русия победена – елитът има собствен интерес във военен успех в Украйна. Даже Пригожин искаше преговори с Путин, не поражение, не да загине в авиокатастрофа.
Всеки конфликт във върхушката би застрашила цялата система, а тези хора на първо място мислят за своето оцеляване, за парите си и сигурността си. Хаос в Кремъл би заплашил всички, не само Путин.
- Страхуват ли се от репресии?
- Тази заплаха присъства незримо непрекъснато. Путин не може да застреля или да изхвърли през прозореца всички от обкръжението си, но има друго оръжие –обвинение в корупция.
И сега виждаме на живо как то се прилага: високопоставени офицери, които са служили с Шойгу, масово биват обвинявани в корупция.
При това Путин постоянно променя правилата, по които се подбират „изпадащите“ от неговото най-близко обкръжение.
Пример е уволнението на Николай Патрушев – един от най-отдавнашните колеги на Путин, служили са заедно в КГБ в Петербург.
А когато Путин става и.д. президент през декември 1999-та, те заедно с Патрушев вземат жените си и заедно летят в Чечня, където празнуват назначението му в хеликоптер и с шампанско.
Като цяло те двамата имат богата обща история, и не може да се отрича, че Патрушев беше сред най-влиятелните хора с огромни връзки. И всички бяха изумени, когато Путин го уволни. Не е ясно какво доведе до това. Защо Путин постъпи така? Какво се е случило?
И в същото време той назначи сина му Дмитрий за вицепремиер в правителство, но не мисля, че това е достатъчна компенсация за Патрушев-старши.
Патрушев беше най-влиятелният човек след Путин в Русия, а сега е негов помощник по корабостроенето. Подобна длъжност получи и Дюмин, а се очакваше той да стане новият министър на отбраната. Какво означава всичко това?
- Bloomberg писа след метежа на Пригожин, че конфликтът е „разколебал абсолютната вяра в лидерството на Путин сред елита“.
- Да, но тези пукнатини бързо бяха замазани. И нито една от тях не успя да се превърне до пропаст, която би могла да погълне Путин.
И това, независимо от факта, че в навечерието на нахлуването в Украйна ФСБ „хранеше“ Путин с фейкове за това, как украинците ще се „радват“ на руските войски и колко „леко“ ще бъде завзета властта в страната.
На мястото на тези хора, аз бих била в депресия. Мнозинството от тях имат деца, внуци и всички те сега буквално са заложници. В черупката на това, което беше Русия. Всички те дълбоко в душата си очакват и се страхуват от масово народно недоволство.
И колкото повече продължава тази война, толкова по-опасна става ситуацията за Путин.
- Foreign Affairs писа, че руските високопоставени администратори и големите бизнесмени не просто са се приспособили към войната, а обсъждат възможен конфликт с НАТО, на който смятат, че е напълно възможно Путин да се реши.
- Не мисля, че той ще се реши на такова безумство.
Но, ако все пак го направи, елитът ще се противопостави.
Ние често говорим за „червените линии“ на Кремъл —аз мисля че те действително съществуват. И, че минават точно тук.
Превод: Faktor.bg
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация