Правната комисия на Европейския парламент реши днес с голямо мнозинство да бъде свален депутатският имунитет на кандидата за президент на Франция Марин льо Пен заради това, че е публикувала снимки с насилие на "Ислямска държава", заяви депутат от ЕП, цитиран от Ройтерс. Сега решението трябва да бъде потвърдено от целия парламент с гласуване в пленарна зала.
Лаура Ферара, която съобщи пред Ройтерс за решението на комисията и която е отговарящият за случая член на комисията, каза, че засега не е насрочена дата за гласуването в пленарна зала. Льо Пен е разследвана във Франция заради три снимки с екзекуции на "Ислямска държава", публикувани от нея в Туитър през 2015 г., включително от обезглавяването на американския журналист Джеймс Фоули, каза официален източник от ЕС. Правната комисия е разгледала въпроса днес по искане на френските съдебни власти, за да прецени дали действията на Льо Пен са уместни за европейски депутат.
Льо Пен, която е във все по-оспорвана надпревара за президентския пост с още двама кандидати, вече е със спряна заплата от ЕП заради злоупотреба с европейски средства. Льо Пен окачестви правните действия срещу себе си като политическа намеса в предизборната кампания, където тя е водещ кандидат, и призова за мораториум върху разследванията, докато минат изборите. Според проучванията Льо Пен ще спечели първия тур, но ще загуби на втория. Анкетите също така сочат, че правните й битки на практика не оказват влияние на верния й електорат. Европейският парламент обикновено сваля имунитета на евродепутати, когато има такава молба. Миналата година такива решения са взети в 22 случая от общо 26 отправени молби от съдебни власти, каза служител на ЕС, отбелязва Ройтерс.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.