При талибаните е по-хубаво и сигурно отколкото при предишната власт, те са "добри и позитивни" хора. Шокиращото изказване направи посланикът на Русия в Кабул Дмитрий Жирнов само часове, след като столицата на Афганистан бе превзета от талибаните.
В интервю за радио "Ехото на Москва" той заявява, че действията на талибаните са му "направили положително впечатление" и описва подхода им като "добър, позитивен, делови".
„Високо оценявам поведението на талибаните, само за едно денонощие групировката "направи Кабул по-сигурен и безопасен, отколкото при президента Ашраф Гани“, посочва дипломатът
Могат ли терористи да направят Кабул сигурно и безопасно място за живеене или идването им на власт ще бъде пълна катастрофа за страната и света, въпреки провокациите на Кремъл?
На 16 август падна и Кабул. Само една седмица се оказа достатъчна, за да превземат радикалните ислямисти властта в Афганистан, а стратегията на Запада се провали изцяло. Целият свят видя шокиращи, смразяващи кадри на хора, които панически искат да напуснат страната си, виждайки в самолетите на чуждите държави, които евакуират своите граждани, единствено спасение за живота си. „Тук е пълна катастрофа“, лаконично описа картината в Кабул Краси Панчев е един от нашите сънародници, който от 4 години работи в дипломатическото представителство на Европейския съюз в Кабул, а последната му задача е да евакуира целия персонал на мисията.
Само руският посланик в Кабул не видя пълния хаос, който цари в Афганистан. Затова констатациите на Дмитрий Жирнов звучат не просто абсурдно, а направо цинично. Странна е и реакцията на Кремъл, който май е задвижил своята работилница за фалшиви новини, обявявайки талибаните в носители на мир и стабилност за страната, като определя действията им за „добри, позитивни, делови“. Още повече, че групировка "Талибан" е обявена за терористична и забранена на територията на Русия. Подобни внушения оставят и съмнението, че може би между Москва и терористичната групировка има някаква мълчалива договорка за бъдещото управление на страната. Как иначе да си обясним, че Русия официално обяви, че няма да изтегля дипломатите си от страната, а само часове след като падна Кабул, 1000 военни бяха изпратени да бранят руското посолство и осигурят сигурността на хората там.
Затова да повярваме на подобни манипулации на Ресия е абсолютно невъзможно и красноречиво свидетелство са реакциите на обикновените афганистанци, които са изправени пред съдбовен избор.
"За цялата нация, която видя как всичко рухва в един миг, това е краят на света", сподели вчера пред АФП Аиша Хурам, няколко часа след влизането на талибаните в Кабул. 22-годишната афганистанската студентка прекарала първата си нощ под управлението на талибаните, без да затвори очи. На фона на шума от изстрели и евакуиращите чужденците самолети тя не може да забрави този ден, който "сломи душите и духа ни".
Жители на Афганистан трудно ще забравят старите време, когато между 1996 г. и 2001 г. страната бе управлявана от талибаните. Тогава те наложиха своята ултраконсервативна версия на ислямския закон. На жените не бе позволено нито да работят, нито да учат. Носенето на бурки стана задължително на обществени места, а жените можеха да напускат дома си само ако са придружени от "махрам" - попечител, техен роднина от мъжки пол. А бичуването с камшик и екзекуциите, включително пребиването с камъни за прелюбодейство, започнаха да се практикуват по градските площади и стадиони.
Талибаните заявиха на няколко пъти, че ако се върнат на власт в Афганистан, ще спазват човешките права, особено тези на жените, но в съответствие с "ислямските ценности".
Афганистанките все по-малко вярват на тези обещания, особено онези, които през изминалите две десетилетия, са учили в университет, заемали са отговорни постове, по-специално в политиката, медиите и дори в съдебната власт и силите за сигурност.
"Започвам деня си, като гледам опустелите улици в Кабул, ужасена за съдбата на жителите му", написа Фавзия Куфи, правозащитничка и бивша заместник-председателка на афганистанския парламент и добави: "Историята се повтаря доста бързо".
В събота генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза, че е "потресен" да "види как правата, които отдавна са получили афганистанските момичета и жени, са напът да им бъдат отнети".
След опиянението на афганистанските ислямисти, които празнуваха победата си, обявявайки триумфално: Войната в Афганистан приключи, днес забравиха вече своите призиви за мир и спокойствие. Улиците на Кабул бяха залети от протестиращи в подкрепа на националния флаг на Афганистан в провинция Нангархар, срещу които членове на радикалното движение „Талибан“ откриха огън. В резултат на стрелбата има убити и ранени, съобщава и БГНЕС, позовавайки се на източник сред местните жители, цитиран от РИА Новости.
Можем само да гадаем какви ще са последващите стъпки на талибаните и как смята да управляват страната. Един от първите, които изрази позиция по случващото се случва в Афганистан бе чешкият президент Милош Земан. Във вторник той направи мрачна като заяви, че очаква Афганистан да се превърне в терористичен център под ръководството на талибаните.
„Талибаните ще създадат терористичен център на афганистанската територия. Това ще доведе до подновяване на терористичните атаки практически по целия свят" “, заяви чешкият лидер пред новинарския сайт Parlamentni Listy.
Още от Fake Front
Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна
САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна
Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"
Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата
България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация
Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"