24 Ноември, 2024

Режимът на Путин с нова провокация – претендира за господар на Арктика

Режимът на Путин с нова провокация – претендира за господар на Арктика

Външният министър на Русия Сергей Лавров обяви Арктика за „руска земя“. Той не изтъкна мотиви и аргументи за това си твърдение, но  дипломатът съвсем забрави за интересите на страните от Антарктическия съюз. Лавров предупреди западните страни да не заявяват претенции за Арктика преди заседанието на Арктическия съвет тази седмица в Рейкявик. „От дълго време за всички е абсолютно ясно, че това е наша територия, това е нашата земя“, каза той на пресконференция в Москва на 17 май. В негова подкрепа е позицията на командващия Руския северен флот адмирал Александър Моисеев. Според него групирането на силите и активите на руската армия, разположени в Арктика, осигурява военната сигурност на Русия. 

Има ли основания Русия да се представя като господар на Арктика?

От публикувано изявление на Държавния департамент на САЩ в неделя във връзка с пътуването на държавния секретар Антъни Блинкен до кралство Дания, става ясно, че двете страни са изразили загриженост от засилването на руското военно присъствие в Арктика. Те изрично подчертават, че считат за особено важно да защитят ключовата инфраструктура в региона, което само по себе си означава, че Русия си присвоява правото да се разпорежда с Арктика като своя територия без да има реално подобни изключителни права.

Нещо повече, Съединените щати приветстват неотдавнашното решение на Кралство Дания да инвестира 245 милиона долара в отбраната на Северноатлантическия регион и Арктика, което подчертава взаимния ангажимент за поддържане на стабилността и сигурността на Арктика.

„Ние сме съгласни с важността на защитата на чувствителни ключови обекти на инфраструктурата в региона ", се казва в изявлението на американското дипломатическо ведомство. От него става ясно, че претенциите на Русия Арктика да бъде изцяло „руска територия“ са меко казано неуместни. Защото както самият Лавров заявява, че ако „някой иска повече предсказуемост и снижаване на рисковете във военен план (в Арктика), тогава е добре да се възобнови механизма на редовните срещи на началниците на генералния щаб на въоръжените сили на страните членки на Арктическия съвет - Канада, Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и САЩ. Нещо повече, той настоява да се проведе среща на военни експерти от осемте държава, за да бъде възстановен диалогът, прекратен преди 7 години, без обаче да уточнява какви са те.

В този смисъл предупреждението на Лавров, че Арктика е руска земя е нон сенс, когато е отправено към страни, които очевидно имат своите интереси и общ ангажимент за поддържане на стабилността и сигурността на Арктика като членове на Арктическия съвет. Нито концентрирането на руски активи на армия, за да осигурят военната сигурност на държавата, дава право на Кремъл да претендира, че Арктика е само нейна територия. 

Сподели:

Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"