Федералното правителство в Германия кабинет одобри план за бързо подпомагане на изпитващи затруднения енергийни компании като "Uniper", тъй като рязкото покачване на цената на газа поставя сектора под натиск. Извънредното законодателство ще "улесни" мерките за стабилизиране на енергийните компании, включително възможността правителството да стане акционер, заявиха от министерството на икономиката.
"Uniper", един от най-големите вносители на руски газ, е силно засегнат от намаляването на доставките за Германия по газопровода "Северен поток".
Намаляването с 60 % на доставките на газ по подводната връзка от средата на юни принуди групата да плаща по-високи цени за алтернативни доставки на спот пазара.
Невъзможността за прехвърляне на разходите върху потребителите доведе до "значителни финансови тежести" за "Uniper". В резултат на това миналата седмица базираният в Дюселдорф доставчик започна преговори с Берлин за възможен спасителен план.
Според официални оценки на "Bloomberg News" спасителният пакет за изпитващата затруднения енергийна група би могъл да струва около девет милиарда евро (9,2 милиарда долара).
При евентуална сделка държавата би могла да придобие до 25% дял в "Uniper", съобщи германският финансов всекидневник "Handelsblatt".
Германия "няма да допусне системни ефекти" на газовия пазар, където фалитът на една компания може да доведе до фалит и на други, заяви пред репортери министърът на икономиката Роберт Хабек.
Берлин разкритикува "политическото" решение на "Газпром" за ограничаване на доставките, за което руската енергийна компания обвинява забавените ремонти. Намаляването на доставките накара Берлин да повиши степента на тревога в рамките на своя план за извънредни ситуации с газа, с което се приближи до нормирането на горивото. Правителството нареди газовите хранилища да бъдат запълнени на 90 % до началото на декември.
През юни Берлин спаси и бившето дъщерно дружество на руския енергиен гигант "Газпром" в Германия със заеми на стойност между 9 и 10 млрд. евро, след като то беше поставено под държавен контрол. "Securing Energy for Europe", както беше преименувано дружеството, е мрежови оператор и непряко контролира най-голямото, но до голяма степен празно газохранилище в Германия в северозападния град Реден. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.