23 Ноември, 2024

Харалан Александров: Дефектът на днешното управление е свръхпредставянето на една партия

Харалан Александров: Дефектът на днешното управление е свръхпредставянето на една партия

Харалан Александров

Не очаквам блестящо представяне на ПП, надявам се местният вот ще промени този недъг

Ситуацията да чакаме местните избори да решат национален проблем, сама по себе си не е добра, тъй като има твърде много проблеми, натрупани по отношение на местното самоуправление. От тези местни избори се очаква да въведат обратна връзка в управлението на национално ниво. Това коментира антропологът Харалан Александров в интервю за "Фокус".

Според анализатора в сегашния кабинет има два основни проблема.

"Единият е тежката неприязън, с която влязоха партньорите в него, и която за щастие изглежда е преодоляна до голяма степен. Вторият проблем с това управление, за което разчитаме толкова в тези сложни и трудни времена е, че е свръх представена една партия, това е “Продължаваме промяната", която не само, така да се каже, има непропорционално голям дял в правителството, от гледна точка на министри, заместници и всякакви други овластени чиновници, спрямо ГЕРБ, но и спрямо “Демократична България". Този дефект неизбежно поражда напрежение и най-вероятно той ще бъде коригиран като бъдат поставени на масата по императивен начин искане за промяна, и така да се каже, ще бъде изправен този недостатък. Това е нещото, до което най-вероятно местните избори ще доведат, тъй като аз не очаквам блестящо представяне на “Продължаваме промяната", особено в провинцията."

Александров обясни и как той разбира понятието интегрирано развитие.

"Има едно нещо, което се нарича интегрирано развитие, което предполага всяка община да намести спрямо собствените си проблеми и ресурси различните проекти и програми, които се финансират от различни министерства. Това е доста сложна координационна работа, тя трябва да отчита интересите на местните общности, капацитетът на администрацията, съществуващите ресурси и перспективите за развитие. Това нещо, просто не е свършено в много от общините, по причина, че нямаше кой да им партнира в тези години на постоянно променящи се управления. И т.нар. планове за интегрирано развитие на общините са в насипно състояние", заяви Харалан Александров

"Ние очакваме от общините да свършат работата на национално ниво, а националното ниво не е в състояние да партнира пълноценно на общините."

Според него в условия на избори териториалните инвестиции стават почти невъзможни, тъй като не е ясно каква ще бъде приемствеността, не е ясно кой ще бъде новият кмет и как ще се формират общинските съвети.

"Има много видими примери за такъв провал, най-видимият е наскоро избухналият скандал около плановете за справедлив преход, които засягат три големи области, т.е. Стара Загора, Перник и Кюстендил. И които трябваше да компенсират по някакъв добър начин, осигурявайки работни места и перспектива, огромната загуба, свързана със закриването на въгледобивната индустрия", допълни Александров.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас