24 Ноември, 2024

Защо сезонният грип не срива икономиката както COVID-19

Защо сезонният грип не срива икономиката както COVID-19

Петър Мургински

 

Петър Мургински*

Тъй като държавите една след друга издададоха икономически разрушителни заповеди за пребиваване у дома с цел противодействие на разпространението на новия коронавирус, скептиците зададоха объркващ въпрос: „Милиони хора се разболяват от грип всяка година и десетки хиляди умират от него. Защо сезонният грип не причинява спиране на икономиката?“

Отговорът е много прост

 Да вземем за пример САЩ като най-засегната страна към днешна съгласно официална статистика. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията, близо 60 милиона американци са се разболели от грип тази година, а над 60 хиляди са починали (~0.1%). За сравнение, към този момент, регистрираните случаи на коронавирус в Америка са 560 хиляди, а приключилите фатално за съжаление са почти 23 хиляди (~4%).
Би било проблематично да съпоставяме двете болести на база единствено тези цифри, понеже в момента така или иначе не можем да сравним ябълки с ябълки. Като за начало, грипните случаи са регистрирани за общия период на сезона, докато цифрите на COVID-19 са само потвърдените случаи към днешна дата. При това 

в контекста на всички взети мерки

Линет Брамър, която ръководи екипа за наблюдение в страната обяви, че броят на установените случаи далеч не отразява реалната картина. Напротив, те са силно занижени, което е обяснимо и по чисто технически причини, въпреки агресивното и устойчиво тестване през последните седмици надминаващо вече 3 милиона.  В допълнение, коронавирусът се различава от грипа по скоростта на разпространение, продължителността и тежестта на заболяването, както и необичайно големите мащаби на инфраструктурата и ресурсите, които са необходими за справяне със ситуацията от чисто медицинска гледна точка. Вместо поетапни, сравнително равномерни вълни за период от около 6 месеца, както е при грипа, огромна вълна обхвана цели географски региони за половината от времето. Концентрацията на бързо струпване на сериозни инфекции завладя засегнатите райони. Страхът е, че без социално дистанциране––засега единствената ефективна намеса––други места ще имат сходен опит.

covid_grafika_1_.jpg

Графиката илюстрира по-ясно разликата в тежестта между двете заболявания:
Според редица други легитимни проучвания на водещи епидемиолози, средната продължителност на престой за пациенти със сезонен грип е 3.6 дни. За справка, този на пациенти с коронавирус е 12 дни, близо 4 пъти по-дълъг. Още, 11 пъти по-бърз темп на хоспиталзиация и около 40 пъти по-висока смъртност към днешна дата. 
Повечето хора имат известен имунитет срещу грип, било от ваксини или предишни боледувания, а и по същите причини почти всички здравни работници са защитени от грип (~95%). В момента няма ваксина или специфично лечение за COVID-19, така че 

забавянето на разпространението му изисква социално дистанциране

Но пък има и една характеристика, която според експерти може да направи коронавируса по-малко проблематичен от сезонния грип и това е, че не мутира със скоростта, която грипът може да развие. 
Това би могло да улесни фармацевтичните компании да разработят ефективна ваксина, превръщайки COVID-19 в не по-сериозен от сезонния грип.

* Петър Мургински е магистър на науките от елитното Лондонско училище по икономика (LSE). В Лондон е избран за съпредседател на Европейския институт и вицепрезидент на гилдията Бизнес и финанси. Текущият му фокус е съсредоточен към TMT сектора – телекомуникации, медии и технологии, основно в Централна и Източна Европа. Петър също така специализира Стратегически преговори и Управление по време на криза в Харвард и Масачузетския технологичен институт (MIT).

 
Сподели: