Въпреки критиките на опозицията, Найденов категорично защити правото на гражданите да закупуват държавна земя срещу компесаторни бонове. По думите му около 90 % от българите смятат, че търгът на земите срещу компенсаторки ще възроди земеделието у нас.
По официални данни 2 244 744 декара са общо териториите в държавния поземлен фонд. Отдадените към момента земи с договор за наем или под аренда са едва 911 914 декара. Два пъти годишно общинските служби извършват проверки за ползване на имотите. Земеделското министерство предоставя земи за пасища на общините, ако техните не са достатъчни. Причината за големия размер на земи, които не се ползват, е, че повечето са с малки размери, разясни министър Найденов.
Депутатът Иван Иванов обяви търга през август за продажба на 154 000 декара държавна земя, за порочен. Според него една трета от обявените на търг имоти са се оказали част от Натура 2000. Друг порок е, че е изтекла предварителна информация от МЗХ за търга, отбеляза Иванов. Според него е нужна национална кампания за рекламиране на тези търгове, за да бъдат хората информирани. Министър Найденов отвърна, че за този търг има Наредба от 2000 г., която урежда процедурите. След провеждане на общински, областен и национален търг, тръгва национален търг за всички собственици на бонове.
Пазарът на имоти след 2010 г. дава възможности за реализация, а моето разбиране е, че частникът е по-добър стопанин от държавата, коментира земеделският министър.
Към 12 юни 2012 г. са издадени 938 491 000 поименни компенсаторни бона, от които 626 874 000 са заличени, а активни към момента са 310 617 000, уточни той.
Още от Бизнес
Горанов: Не приемането на бюджет е класически пример на блокаж на правителството
Има два сценария пред този парламент - формиране на мнозинство и номинален председател на НС, смята бившият финансов министър
КЕВР утвърди цена на газа за декември от 75,89 лв. /MWh
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“
БАН пресметна какви са ползите за бизнеса от влизането ни в Шенген по суша
Данните сочат, че преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании възлизат на 1.39 млрд. лв. годишно