София, Бургас и Пловдив са областите с най-много дела за убийства на жени в периода 2012-2017 г., а за същото време в Кърджали не е заведено нито едно дело за подобно престъпление, съобщава lex.bg. Това показва интерактивна карта, създадена от Българския хелзинкски комитет (БХК)=
Картата е част от платформата ubita.org, в която ще се събират данни за убийствата на жени, каквито в момента официалната статистика не предоставя, както и ще дава възможност за преглед на броя на делата в окръжните съдилища и справка за постановените присъди по тях.
Обобщените от БХК данни показват, че най-малко 102 присъди за умишлени убийства на жени от мъже са постановили окръжните съдилища в България в периода от 5 години.
В 95% от случаите убийците са се познавали с жертвите, в 70% от тях – те са били в близки взаимоотношения – роднини, бивши или настоящи партньори – като в 44 на сто от прегледаните случаи извършителят е бивш или настоящ партньор на убитата жена. „Очевидна е корелацията между взаимоотношенията на убийците с техните жертви и извършените престъпления. На този фон, българският съд продължава да приема ревността за “смекчаващо вината обстоятелство”, което е недопустимо“, посочват от правозащитната организация.
Прегледът на съдебната практика показва още, че всяка трета убита жена е била подложена на системно насилие, а всяка десета е търсила закрила от полицията именно от мъжа, който я последствие я е убил. 62% от жертвите са били убити в дома си.
Платформата съдържа база данни със 141 осъдителни присъди по дела за умишлени убийства, опити за убийства и причиняване на смърт по непредпазливост, вследствие на нанесена телесна повреда. Пострадалите са жени на 14 или повече години, а извършителите са мъже.
Данните показват, че в 53 от случаите жените стават жертва на нападение с нож, брадва или сатър, а 34 са били пребити. 23 жени са били удряни с тъп предмет – камък, бухалка, чук, 17 са удушени, а 10 са били застреляни. Има единични случаи и на жени хвърляни отвисоко и една, която е била хвърлена в кладенец.
Базата данни позволява филтриране на съдебната практика по един или няколко критерия: съд, постановил присъдата; година на постановяване на присъдата; престъпление; връзка извършител-жертва; начин/средство за извършване на престъплението.
Резултатите от търсенето се представят в списък, съдържащ информация за делото, какво е престъплението, кога, къде и как е извършено, връзка извършител-жертва, възраст на жертвата и възраст на извършителя.
От БХК посочват, че платформата е отговор на спешната нужда от системно събиране на данни за случаите на убийства на жени, тъй като проблемът е неглижиран от властите, а официалната статистика не включва данни за случаите на домашно насилие и другите форми на насилие срещу жени.
„Убийствата, като най-тежката форма на посегателство срещу личността, също не се документират и анализират през призмата на обусловените от пола на жертвата специфики. Липсата на данни и анализи спомага единствено за прикриване на мащабите на проблема, на факторите, които допринасят за неговата устойчивост и на начините за неговото премахване. БХК споделя разбирането, че е невъзможно да се борим срещу “невидими” проблеми. За да изкореним насилието, трябва първо да го направим видимо“, пишат от правозащитната организация.
Още от Закон и ред
ГЕРБ изпревариха ПП-ДБ с възпроса за изтеклия мандат на ВСС
За да не се повтори фиаското с конституционната им реформа, поискахме задължително тълкуване на това дали със закон може да се ограничат правомощията на ВСС
Патова ситуация: Отново няма номиниран за председател на ВАС
Мандатът на досегашния председател Георги Чолаков вече е изтекъл, но той ще изпълнява временно функциите на ръководител на важната инстанция
КЗК взе на прицел застрахователите заради "Гражданска отговорност"
Има съмнения за извършено нарушение на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) от страна на редица застрахователни дружества