На всеки километър
Истинският Трети март - 106 години от Брест-Литовска България - нашата победа над Русия
- 08:52, 3 Март, 2024
Българската делегация, водена от премиера Васил Радославов
Държавните ни мъже забравиха за една от най-славните страници в най-новата ни история
40 години след Сан Стефано
през 1918 г., на същата дата 3 март, но в град Брест - Литовск (днес Брест) България подписва един друг договор, който и до днес остава неизвестен за огромна част от българския народ и силно подценяван и дори неглижиран от родната историография. В годините на комунизма пък за него съвсем не се говореше, за да не бъде засегната съветската държава. Осветяването на тази светла дата започна дори късно в годините на демокрация, а историкът Янко Гочев бе един от пионерите за развенчаването на руските митове(още по темата, б.р.).
За обществото са важни няколко знакови акцента:
Първо договорът от 3.03.1918 г., за разлика от Санстефанския не е двустранен, а многостранен. Второ, той не е предварителен, а окончателен и след задължителната ратификационна процедура влиза в сила. С него Първата световна войната на Източния фронт завършва с победа на Германия и нейните съюзници в това число България.
Следващият важен момент, е че на конференцията в Брест - Литовск България участва със своя делегация за разлика от Сан Стефано, където по вина на Русия не е допуснат нито един българин. И това е неизбежно, защото в Брест-Литовск, за разлика от Сан Стефано България вече е суверенна държава. Има свой държавен глава с титла "цар" Фердинанд, признат от всички велики сили през 1909 г. след уреждането на спорните въпроси, свързани с обявяване на независимостта от 22.09.1908 г.
България има и свое суверенно правителство, оглавено от д-р Васил Радославов, което
защитава българските национални интереси
и го прави успешно.
Каква е площта на България, когато тя сключва Брест-Литовския договор?
Отговорът на този въпрос е важен, защото десетилетия наред в съзнанието на българина се приема, че Санстефанска България е била "голямата България" (Велика България). Оказва се, че и това е поредния дълбоко насаден русофилски мит.
Така България от 1917-1918 г. по своята площ се доближава максимално до българското етническо землище, формирано през Възраждането XVIII-XIX век, което се изчислява на 215 000 кв. км. Тази военновременна България, чиито представители се появяват в Брест-Литовск, за да подпишат мирния договор с победена Русия е ПО-ГОЛЯМА от Санстефанска България!
През 2018 г. на 3-ти март България имаше повод за голям юбилей – 100 години от подписването на договора в Брест-Литовск. Но държавниците ни, заради васалното си отношение към Русия и липса на историческа памет забравиха за истинската си история и честваха 140 години от Санстефано? От тук до следващия 3-ти март този тежък въпрос ще виси 336 дни като примка на българската държавност. Чакат ни позор или слава, но избираме ние!
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.