Министър-председателят Кирил Петков ще посети Скопие, където ще се срещне с новоизбрания македонски премиер Димитър Ковачевски, само ден след като той встъпи в длъжност. Това ще бъде първата визита на български премиер в РС Македония за последните няколко години, предаде специалният пратеник на БГНЕС от Скопие Георги Пашкулев.
През последните две години двустранните отношения бележат сериозен спад заради неизпълнението на Договора за добросъседство и приятелство от македонска страна. Неизпълнението на Договора е във всички области, но най-фрапантен е в частта отнасяща се до блокирането на работата на Смесената българо-македонска историческа комисия.
Премиерът Кирил Петков иска да постигне по-интензивен диалог и сътрудничество чрез създаването на пет работни групи. От своя страна неговият македонски колега заяви, че преговорите с България трябва да се активизират, акцент ще бъде поставен върху икономиката, инфраструктурата, образованието. Ковачевски подчерта, че позициите на Скопие са ясни: държавата се нарича Република Северна Македония, чиито граждани говорят македонски език и имат отделна идентичност.
На 10 януари се състоя Консултативен съвет по национална сигурност при президента, на който бе препотвърдена българската позиция за започването на преговори на РСМ с ЕС, залегнала в Рамковата позиция от 2019 и декларацията на 44 Народно събрание.
Специалният пратеник на БГНЕС в Скопие Георги Пашкулев припомня, че България е била ключовият фактор за изграждането на младата република.
На 15 януари 1992 г. България първа в света призна независимостта на РС Македония и работи за нейното признаване от други страни по света. София осуети в зародиш плановете на югославския диктатор Слободан Милошевич и гръцкия премиер Константинос Мицотакис за подялба на Македония. България оказа огромна икономическа помощ в периода 1992-1993 г., когато РС Македония беше задушена от гръцкото икономическо ембарго.
По време на Косовската война и депортацията на албанците от югославския/сръбски диктатор Милошевич София отново се притече на помощ на Скопие, оказвайки му не само хуманитарна, но и военна помощ.
България помогна на РС Македония да излезе и от политическата изолация, в която страната се намираше заради режима на Никола Груевски, като се разграничи от него.
Най-голямата заслуга на България, която се признава от всички страни-членки на ЕС, е, че по време на своето председателство тя размрази процеса на евроинтеграция за страните от Западните Балкани, и го върна в дневния ред на Обединена Европа.
Кирил Петков, снимка: БГНЕС
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"