24 Ноември, 2024

След взривовете в Крим: Кремъл смени командира на Черноморския флот

След взривовете в Крим: Кремъл смени командира на Черноморския флот

Назначението на новия началник Виктор Соколов не е обявено публично

Сменен е командирът на Черноморският флот на Русия, който е базиран в анексирания Крим е с нов командир. Новината за смяната идва, след като руските военни бази на полуострова бяха разтърсени от експлозии през последните девет дни.

Ако това се потвърди, отстраняването на досегашния командир Игор Осипов ще бъде най-значимото уволнение на военен служител през близо шестте месеца след нахлуването на Русия в Украйна, при което тя претърпя големи загуби на хора и техника.

Руската държавна новинарска агенция "Новости" цитира източници, според които новият началник Виктор Соколов е бил представен на членовете на военния съвет на флота в пристанището на Севастопол.

Един от източниците заяви, че е "нормално" назначението да не бъде обявено публично в момент, когато Русия провежда т.нар. "специална военна операция" в Украйна.

Черноморският флот, който има почитана история в Русия, претърпя няколко публични унижения в хода на войната, която президентът Владимир Путин започна на 24 февруари.

През април Украйна порази водещия му военен кораб "Москва" с ракети "Нептун", в резултат на което той се запали и потъна.

Миналата седмица нейната военновъздушна база Саки в югозападен Крим, близо до щаба на флота в Севастопол, беше опустошена от серия експлозии, които според сателитни снимки унищожиха осем военни самолета.

След това във вторник взривове разтърсиха склад за боеприпаси във военна база в северната част на полуострова. Русия нарече това акт на саботаж, а Украйна намекна, че е отговорна за него.

Руската служба за сигурност ФСБ съобщи, че е задържала шестима членове на т.нар. ислямистка терористична клетка в Крим, но не каза дали те са заподозрени в участие във взривовете.

Черноморският флот е много по-голям от военноморския флот на Украйна и е източник на национална гордост още от създаването му по времето на императрица Екатерина Велика през 1783 г.

Крим, който Русия завзе от Украйна през 2014 г. и оттогава широко укрепи, осигурява основния път за снабдяване на руските сили, окупирали Южна Украйна, където Киев планира контраофанзива през следващите седмици.

Флотът блокира пристанищата на Украйна от началото на войната, като задържа жизненоважния износ на зърно, който едва сега започва да се движи отново съгласно споразумение, постигнато с посредничеството на Турция и Организацията на обединените нации.

Фактът, че Украйна очевидно е в състояние да осъществи разрушителни атаки срещу това, което Москва смяташе за сигурна тилова крепост, послужи като морален стимул за Киев.

Предишният командир, 49-годишният Осипов, е начело от май 2019 г., според официалната му биография на уебсайта на Министерството на отбраната.

Неговият заместник, 60-годишният Соколов, има богат опит в командването на миночистачни кораби и части през 80-те и 90-те години на миналия век, след което преминава през редица длъжности в Тихоокеанския и Северния флот, като в последния служи като заместник-командир. От 2020 г. той е ръководител на престижна военна академия. /БГНЕС, Ройтерс

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.