На 2 декември /сряда/ от 11:30 ч. в галерия „Средец” на Министерството на културата ще бъде открита изложбата „Джими” в памет на художника Джемал Емурлов. Експозицията включва творби от фонда на художествен отдел „Станка Димитрова” при Регионален исторически музей – Кърджали.
Самостоятелната изложба на Джемал Емурло, която е в памет на кончината му май 2014 г., включва творби на автора от 80-те и 90-те години на ХХ век, с които той е участвал в регионални и национални изложби, откупени за фонда на галерията.
Джемал Емурлов е роден 1948 г. в с. Чифлик, община Кърджали. Завършил Художествената академия – София в края на 70-те години. Успява да се наложи заедно с автори като Георги Трифонов, Вежди Рашидов, Емил Стойчев, Янаки Кавръков и др. Джемал Емурлов е един от утвърдените български художници – негови работи са част от фондовете на много галерии в страната – само НХГ притежава 11 негови картини.
Изложбата включва произведения на портрета, исторически композиции, пейзажи и др., които авторът разработва в цялото си творчество. Характерна за него тогава е артистичната рисунка и по-монохромният или интензивен колорит. В неговите картини се долавя стремежът да се изведе една естетическа формула както в антропоморфен, така и в пейзажен план. Именно в този период се оформя и художественият разпознаваем език на художника, който остава един от най-интересните автори на живописта у нас.
Дългогодишен председател на Дружеството на художниците в Кърджали, Джемал Емурлов е и един от създателите му, наред със Станка Димитрова, Георги Трифонов, Васил Василев и др.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.