24 Ноември, 2024

Мароканската кухня – пиршество за душата

Мароканската кухня – пиршество за душата

Тажин

Мароканската кухня е много вкусна, оригинална и богата, леко пикантна, простичка, засищаща и има какво да предложи дори на най-претенциозните вкусове. Продуктите, които се използват в готвенето, най-често са произведени в самата страна, особено многобройните плодове и зеленчуци.

От месата се консумират предимно пиле, телешко и агнешко, логично на основната религия - свинското отсъства. Много важни за кухнята и за уникалния вкус на ястията са лимоните, фурмите, маслините, бадемите и смокините. 

Подправките са на почит и придават неповторим аромат на мароканските изкушения. Едни от най-типичните са шафран, канела, джинджифил, кимион, кориандър, куркума. 

В Мароко е възприето храната да се яде с ръце, а за вилица да се използва парче хляб. В случаи, когато все пак е необходим прибор, се използва дървена лъжица.

В Мароко закуската често започва с марокански палачинки - багрер или мекици - мземен. Приготвят се с бяло брашно и грис. Палачинките са по-малки и по-плътни от познатите у нас и традиционно се хапват с мед и масло.

Дали за обяд или вечеря, винаги се започва със салата, най-често се сервират няколко вида салати – обикновено с мека консистенция или от пресни зеленчуци.

Основно национално ястие е тажинът. Името му идва от съда, в който се приготвя – тип гювеч с плоско дъно и конусовиден капак. Обикновено се приготвя с месо, най-често телешко и агнешко, зеленчуци, маслини, фурми и много подправки. Вид тажин е мрузията - агнешко с мед и подправки. Това е един от най-популярните и апетитни специалитети в Мароко и се приготвя на Празника на жертвоприношението /сходен на Курбан-байрям в Турция/, когато се коли агне.

Много характерен за страните от Магреба (Мароко, Алжир и Тунис) е кускусът. По традиция кускусът се приготвя в петък и в края на свещения месец Рамадан, както и при празнуване на новородено и сватба. Когато жените приготвят кускус, те трябва да се помолят, да говорят за религия и просперитет, да са изпълнени с положителни мисли. Разновидностите на кускуса са много и едни от най-интересните са съчетаването на сладко и солено – например кускус с месо, захаросан лук, леблебия, телешко или пилешко. Най-често се приготвя кускус със седем вида зеленчуци и месо.

Присъстващ на всяко ястие е мароканският хляб (хобз) - кръгъл и плосък, тип пита, с дебела кора. Приготвя се в различни големини. Често мароканците го използват вместо вилица, за да се хранят с него от общото плато на тажина.

По време на свещения месец Рамадан в Мароко задължително се приготвят харира - супа от домати и леща. Тогава се хапва и сладкото лакомство селу – уникален сладкиш със сусам, бадеми и канела. Той се пече и при раждане на дете. Други типични марокански сладки през Рамадана са шебакия - сусамени бисквити с канела и шафран, потопени в много мед.
Празничното предястие „пастиа” /или бастиа/- има сладко-солен вкус, приготвя се от точени кори, лук, месо от пиле, друг вид птица или пък морски дарове, с добавка ядки, сварено яйце, кориандър, магданоз и канела. Макар да се смята за национално мароканско ястие, неговата родина е Испания.

Разнообразието на Мароканската кухня се дължи на многобройните влияния, които се преплитат в нея – береберско, испанско, арабско, африканско, средиземноморско, и др. „Тажинът" и „харира” са берберски; благодарение на маврите кухнята се обогатила със зехтин, плодове, бадеми, билки; бедуините допринесли за хляба, житните култури, млякото, фурмите, а арабите, разбира се, с подправките. Мароканците са съумели да запазят вековната традиция в готвенето и не случайно кухнята им е на второ място в света по изобретателност след френската.

Ментовият чай е характерна напитка в страните от Магреба. Той е наричан още и туарегски чай, тъй като произлиза от туарегите(амазиги), които са берберското население на Северна Африка . Приготвя се с листа от зелен чай, листа от мента и много захар. Той е много разпространена напитка и се пие по всяко време, а когато се сервира на гост -приготвянето му се превръща в ритуал. Вкусът на ментовия чай е неповторим и неслучайно марокански собственик на кафене Абделатиф казва: „Когато чаят стане част от теб, това се превръща в истинска любовна история”.

Марокански пилешки тажин

Продукти:

1 (1,5 кг) пиле
1-2 солени лимона*
150 г маслини
3 глави кромид лук
1/3 ч. л. млян шафран
2 с. л. ситно нарязан магданоз
1 см пресен джинджифил
1 с. л сладък червен пипер
1 ч. л. мляна канела
5 с. л. зехтин
3-4 стръка кориандър
1 дафинов лист
сол и смлян черен пипер

Приготвяне:

Пилето се измива и нарязва на 6 порционни парчета. Посолява се и се поръсва с черен пипер.
Тажинът се загрява на среден огън заедно със зехтина. Парчетата пиле се запържват от всички страни до златист цвят. Прехвърлят се в чиния настрани.
В тажина се прибавя обеленият и нарязан на полумесеци лук, и се готви 6-7 минути, като периодично се разбърква. Добавят се нарязаните на тънки филийки джинджифил и чесън.
Всичко се пържи 1 минута.
Добавят се сладкият червен пипер, канелата, шафранът и се пържи, като се разбърква постоянно до специфичен интензивен аромат на подправките около 1 минута.
Прибавят се изпържените пилешки порции и начупеният на две дафинов лист.
Ястието се овкусява със сол и черен пипер.Оставя се да се готви похлупен на умерен огън 30-40 минути до готовността на пилето.
Маслините, нарязаните на кръгчета или резени солени лимони и магданозът се прибавят 15 минути преди края на готвенето на мароканския пилешки тажин.
Готовият тажин се поднася веднага, като се украсява с листа или стръкове кориандър.

*Солени лимони

Продукти:

4 броя лимони
1/3-1/2 ч. ч. едра морска сол 
1/4 ч. ч. лимонов сок 
1/2 ч. л. люспи от червен пипер
стъклен буркан с обем 1/2 л с плътен капак

https://www.hera.bg
http://www.gotvetesmen.com
Сподели:

Кои са най-популярните чорби и супи у нас?

Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.

Хрупкаво пиле с песто, фета и домати

Потърсете сирене фета в саламура

Какво да изберем: Олио или зехтин?

Кое е най-доброто масло за пържене