7 Декември, 2024

Отношението ни към помощта за Украйна показва колко сме засегнати от руската хибридна агресия

Отношението ни към помощта за Украйна показва колко сме засегнати от руската хибридна агресия

Авторът, снимка: Фейсбук

Българите имат здрав инстинкт за принадлежността си към Запада

Михаил Найденов, военен експерт

Мнозинство от 59% от българите искат страната да остане член на НАТО, ако бъде проведен референдум, показва проучване на Алианса, проведено във връзка с предстоящата среща на върха във Вашингтон, 9-11 юли 2024 г.

Това е добра новина, която показва, че мнозинството от обществото ни мисли правилно и подкрепя направения преди повече от 20 години необратим евроатлантически избор, който е в основата на сигурността ни и е в полза на просперитета ни като страна-член на ЕС.

Въпреки това, следва да си даваме сметка, че по този показател България заема предпоследното място сред всички 32 страни-членки на НАТО. След нашата страна е единствено Словения, където 58% биха гласували за оставане в Алианса, ако има референдум.

Данните сочат, че 30% от българите не знаят как да отговорят, а само 11% от анкетираните биха гласували за напускане на Алианса.

Като цяло българите имат точния инстинкт и разбират къде е

мястото ни в съвременния свят - да бъдем част от Запада

Все пак, резултатите могат да бъдат и по-добри. Тридесет процента, отговарящи че не знаят, са едновременно и предизвикателство, и възможност. В условията на системна и все по-интензивна руска хибридна война против нас, въпреки близо 60-процентната подкрепа за Алианса, държавата следва да води активна стратегическа комуникация с обществото относно ползите от членството, така че тези 30% колебаещи се да станат подкрепящи членството, а не негови противници. Засега броят на противниците на членството може да е малък (11%), но това не следва да бъде пренебрегвано като предизвикателство.

Впечатление прави обаче невисоката обществена подкрепа за предоставянето на помощ за Украйна, достигаща едва 41%,, при среден положителен резултат от 61% за Алианса като цяло. Тук

българското общество е засегнато в особено висока степен от руската хибридна пропаганда

на фона на недостатъчна кампания, обясняваща защо предоставянето на военна помощ за Украйна е от полза на нашата сигурност и средователно е в наш стратегически интерес. Тежката хибридна агресия и кампанията за дезинформация си казват думата. За това обаче са виновни и тези политици, които се обявяват против изпращането на военна помощ, като използват и ретранслират руските хибридни опорни точки сред българското общество.

Видимо оптимистична нотка от проучването дава много високата подкрепа в обществото ни за увеличаване на разходите за отбрана - 61% при 41% средно за Алианса, като тук сме на второ място сред всички страни-членки (само Албания е пред нас). И тук инстинктът на българина е здрав.

Като цяло тези резултати са положителни, но те не трябва да ни оставят самодоволни и да ни водят до погрешното заключение, че сме извън опасност като държава и общество. Против евроатлантическия ни път системно работи

Кремъл, чиято стратегическа цел е да превърне България в своя "руска врата към Балканите"

(Признание на Леонид Решетников.) Затова са мобилизирани руските инструменти на хибридната война, чиято основна мишена е процесът на вземане на суверенни национални решения. Пътят по който Кремъл се опитва да влияе върху този процес е намесата във вътрешната политика чрез създаване на разделения и задълбочаване на съществуващи такива. Дезинформацията е ключово кремълско оръжие за манипулиране на общественото мнение. Ето затова на България днес повече от всякога е необходимо стабилно евроатлантическо управление, което да следва като първостепенен приоритет укрепването на устойчивостта на държавата и обществото против хибридни въздействия. Само тогава можем да имаме силна България в НАТО и ЕС, щит на Югоизточния фланг на Алианса.

Дано занапред да имаме повече стратегически грамотни политици и вземащи отговорни национални решения.

Сподели:
Плъх убиец -  има ли “човешки права”?

Плъх убиец -  има ли “човешки права”?

Днес нашата цивилизация сама предлага въженцето, с което да бъде обесена

Можем ли да спасим парламентарната демокрация или ще гледаме лош театър?

Можем ли да спасим парламентарната демокрация или ще гледаме лош театър?

Има начин как още в  изборната нощ след втори тур да знаем името на бъдещия премиер и основните министри 

"Орешник" – новата играчка на Путин и политическите ѝ цели

"Орешник" – новата играчка на Путин и политическите ѝ цели

Диктаторът избра най-подходящото време за подобна провокация - всички чакат 20 януари, когато на власт в САЩ ще дойде Доналд Тръмп