24 Ноември, 2024

Александър Вършбоу : Невъзможно е да се разбере какво е в ума на Путин

Александър Вършбоу : Невъзможно е да се разбере какво е в ума на Путин

Александър Върбшоу

Кремъл иска да се върне към времената на поделената Европа и сферите на влияние, в които ще диктува условията

Интервю на Алеся Бацман, gordon.ua

- Господин Вършбоу, вие познавате много добре Русия, Путин и начина му на действие. Сегашната ескалация на напрежението, струпването на войски по границата с Украйна, затварянето на части от Черно море и въздушното пространство, до нова агресия ли ще ни доведе?

- Руско нахлуване не трябва да се изключва напълно, но в сегашния момент аз мисля, че Русия дрънка оръжие, за да окаже натиск върху Украйна, върху САЩ, а и, за да разедини съюзниците от НАТО.
Реално нахлуване в настоящия момент е невъзможно за руснаците по чисто практически причини. Аз мисля, че всички тези демонстративни маневри, които провежда Русия със своите въоръжени сили, са за да бъде проверена решимостта на американската администрация и да сплаши съюзниците ни. 
Путин много добре знае, че истинска агресия би била твърде рискована за него. Ако се осмели да нападне отново Украйна руската страна ще понесе сериозни загуби, защото този път Украйна ще се съпротивлява. Западът вероятно ще реагира с нови санкции, защото това ще бъде разглеждано като сериозно нарушение на Минските споразумения. 
Затова смятам, че това не е блъф или опит да се започне нова конфронтация, а опит за сплашване.
Има обаче един сценарий, който много ме безпокои. След целия този натиск и демонстрация на сила Путин може да проведе нови политически маневри, например, да обяви, че руските сили влизат в Донбас като миротворци заради предполагаема заплаха за сигурността на рускоезичното население в окупираните територии.
И това би било своего рода начин за промяна на цялата политическа игра и превръщането на Донбас в още един квазипротекторат, както Приднестровието или Южна Осетия. 
В такъв случай би било почти невъзможно да се намери политическо решение. По този начин, това би било по-малко рисковано от гледна точка на Путин, но това би могло да има и политическо предимство, един вид наказание за украинския народ и Зеленски и край на по-нататъшни политически компромиси от страна на Украйна.

- Бившият президент на Украйна Леонид Кравчук коментира, че никой не може да предвиди какво е в ума на Путин, никой не може да предположи от какво се ръководи той. Така ли е наистина?

- Действително е невъзможно да се разбере какво е в ума на Путин, какво става в главата му, но едно е ясно: той иска да доминира над Украйна. Той никога няма да се примири с това, че Украйна някога може да стане напълно независима страна.
Той иска да се върне към времената на поделената Европа и сферите на влияние, в които той ще може да диктува условията. Мисля, че сегашните опити да сплаши Украйна са част от серията тактики за натиск от страна на Путин.
Но ако той действително е решил, че още едно военно нападение е най-добрият начин да постигне целта си, мисля, че от страна на САЩ ще има много силна реакция – не непосредствено във военната област, но Вашингтон вероятно веднага ще достави допълнителна военна помощ на Украйна и заедно с нашите съюзници от НАТО и ЕС ще настоява за много по-жестоки санкции, като минимум, на пълно прекратяване на "Северен поток-2", както и крайни мерки като изключване на Русия от SWIFT.
САЩ ще предприемат редица стъпки и това ще нанесе значителна вреда на руската икономика. 
Ето защо мисля, че в края на краищата Русия ще спре на няколко крачки преди директното нахлуване.
Путин може да смята, че не толкова директни атаки ще предизвикат повече разногласия в Запада. Възможно е някои от нашите съюзници да кажат: "Вижте, той само е изпратил миротворци, затова трябва да го наградим за неговата сдържаност".
Това би било съвършено неоправдано, но е напълно възможно Путин да изчислява и такава тактика, която не само ще окаже натиск, но и ще раздели Запада.
За съжаление в НАТО няма консенсус по въпроса за въвеждане на войски, така че да помогнем на Украйна да се защити. Затова по-вероятна е косвена подкрепа.
Ако тази криза не завърши с катастрофа, САЩ ще трябва да започнат преговори със съюзниците си по повод дългосрочни ангажименти към сигурността на Украйна. Но координираният подход на съюзниците едва започва, затова мисля, че в близките дни ще видим по-силен натиск спрямо Русия.

- Вярно ли е усещането, че западните лидери се боят от Путин? Така ли е?

- Не, но те нервничат пред приемането на някои мерки или действия, които може да провокират Русия към още по-агресивно поведение. Опасността идва от факта, че Путин е склонен да използва военна сила и да тръгне на пресметнат военен риск в области, които, според него, представляват важен интерес на Русия. 
Аз мисля, че задачата на САЩ и техните страни-съюзници е да отнемат инициативата от Путин. 
Това изисква преди всичко единен подход към санкциите и другите форми на натиск и вероятно ще са необходими много повече решителност и храброст.

- А може ли Русия да се разпадне, както навремето се разпадна Съветският съюз?

- Да, смятам, че това е възможно. 
Путин смята, че силната държава, растящата централизация и отказът от демократични свободи водят до стабилност, но ние видяхме до какво доведоха. 
Погледнете какво се случи в Източна Европа по време на Студената война, погледнете Унгария, Полша или Чехословакия, на Майдана. 
Така че, ако Путин още повече засили репресиите това в крайна сметка може да доведе до обратни резултати и към натиск за разпадането на Руската Федерация. И не само аз, много руски експерти смятат, че това е напълно възможно.

- Колко пъти сте се срещали с Владимир Путин?

- Насаме - не много често. Основно съм го виждал по време на срещите с американския президент, държавния секретар, министъра на отбраната.
Но винаги съм имал усещането, че той така и не е разбрал до край демокрацията на западните общества и това го прави възприемчив към собствената му пропаганда и сведенията, които той получава от силовиците за решимостта на Запада да отслаби Русия и да я изолира. 
От самото начало това беше слабото му място. Той не разбира, че идеите на Запада нямат нужда от ЦРУ, Хилари Клинтън или другите "злодеи", които той вижда зад всяка критика и протест. Просто тези идеи имат естествена привлекателност даже за руския народ и той не е в състояние да им попречи рано или късно да пуснат корени в Русия.

- Охарактеризирайте Путин с няколко думи. какъв е той?

- Бих казал, че той е явно жесток в своя подход към тези, които смята за врагове на Русия. Той вярва във всемогъществото си, но най-важното е, че той няма доверие на своя народ, той смята, че към руснаците трябва да се отнасяме като към субекти, които не могат да вземат самостоятелни решения и се нуждаят от покровителството на патерналисткия "кръстник", какъвто е той.
Аз мисля, обаче, че той неправилно разбира характера на руския народ в дългосрочна перспектива, който повече от 20 години е подтиснат от клептократичната система на Путин.

*Александър Вършбоу е американски дипломат, заместник-генерален секретар на НАТО, бивш посланик на САЩ в Русия
Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация