Интервю
Михаил Миков: Корнелия Нинова не прави добра услуга на Румен Радев, тя затвърждава тезата на управляващите, че той е президент на БСП
- 08:23, 11 Юли, 2020
Михаил Миков
Ако левицата не смени лидера си, я чака повече от същото
Недоверието към управляващи и опозиция ще доведе до фрагментация в следващия парламент, ще дойдат политически субекти без ясен политически профил, казва бившият лидер на БСП пред Faktor.bg
Интервю на Васил Василев
- Г-н Миков, защо НСО влиза от скандал в скандал през последните години, как ще коментирате последните изцепки на плажа в „Росенец“ и какви мерки трябва да се предприемат, за да се прекратят подобни своеволия?
- Скандалите са ежедневие и за съжаление те замъгляват големия въпрос – накъде върви България. Какво се случва с икономиката и с доходите на трудещите се в условие на рецесия. В момента върви процес на преразпределение на едрия капитал, но никой не знае какво се случва с него. В момента виждаме големи, знакови бизнесмени попадат в полезрението на прокуратурата и имуществото им очевидно ще се преразпределя след това. Всички политически сили трябва да дават отговори на тези въпроси. В НСО не може да няма скандали. Дори личният живот на политиците е добър материал за публикации. Доколкото НСО се занимава с охраната на политиците, тя попада в този водовъртеж. Това са въпроси, които трябва да намерят отговори в институциите. Виждате в момента, че е започнала препирня кой е виновен и кой отговаря за НСО… Това ще мине и ще замине след три дни. Големият въпрос е какво се случва в икономическия и социалния сектор и какво предстои на българина през зимата.
- Защо Корнелия Нинова и хората около нея изкарват гафовете на останалите политически играчи, но упорито мълчат например за изцепките на президента Румен Радев?
- Това да се придава усещането, че президентът е само на БСП, е лоша услуга за Румен Радев. Той трябва да е държавен глава на всички българи. Така че политическото пристрастие в момента му играе лоша шега. То обслужва тезата на управляващите, че Румен Радев е президент само на БСП. Корнелия Нинова в същото време затвърждава тази теза, което не е добре.
- Защо лидерът на БСП мълчи за ДПС и за твърдението, че се е срещала с Ахмед Доган в летните му сараи, има ли нещо вярно в твърдението на Христо Иванов?
- Не искам да изпадам в тези битовизми, защото те покриват големите процеси, които се развиват в обществото. Това недоверие към управляващите и към опозицията ще доведе до фрагментация в следващия парламент, която ще даде шанс на политически субекти без ясен политически профил. Ясно е, че години наред на хората им се внушаваше, че в България няма ляво и дясно, че политическият профил няма значение, а е важна харизмата на политическите дейци, а не идеите, които прокарват и засягат много хора. Всичко това ще доведе до нови и нови съюзи заради власт, а не заради идеите.
- Депутатът Христо Проданов от БСП заяви, че не е оптимист за петия вот на недоверие, който опозицията иска в парламента. Какъв е тогава смисълът от подобен акт?
- Опозицията, която твърди, че има процеси на корупция в процеса на управление и не вярва, че такъв вот на недоверие е необходим, за какво въобще трябва да говорим? Какво въобще може да прави една парламентарна партия, след като вотът на недоверие е най сериозното ѝ оръжие, с което трябва да разобличи управляващите, ако е искрена в своите желания да разкрие тези процеси? Парадоксално звучи още преди да си внесъл подписите в парламента да си песимист. Един вот на недоверие, когато е мотивиран и подготвен и намериш съюзници в Народното събрание, има сериозни шансове да бъде успешен. Ако си се предал предварително, разбира се че нищо няма да се случи.
- Битката за лидер в БСП вече започна. Г-н Добрев плаши, че ако Корнелия Нинова бъде преизбрана, няма да успее да спечели доверието на хората. Означава ли, че догодина „столетницата“ отново ще е на същия хал, а може би и по-зле?
- Един човек трудно може да спечели сам избори, но проблемът е, че Корнелия Нинова трудно може да даде мотивация на партията. Състоянието на БСП в момента като политически профил, идеен облик, в организационен и финансов план не вещае нищо добро. Просто ще имаме повече от същото. В партията постепенно започна загърбване на левите ценности, разтурянето на коалицията „БСП лява България“, в която влизаха 8 партии, харчат се неразумно пари. По официални данни от сметната палата БСП е задлъжняла с 6 млн. лв., като е покрит само един преходен остатък. Това обаче вещае в предизборна година тежък финансов колапс. Няма пари за издръжка на офисите и на дейността на партията. Има липса на желание при ръководството да се мисли и да се обсъждат тези въпроси. На последното заседание на Националния съвет ръководството неслучайно се изниза – само и само да не се обсъжда финансовият отчет. Всичко това обрисува едно доста гротескно състояние на партията. БСП е загледана в пъпа си и не успява да реагира на случващите се скандали в държавата. Това ще се отрази и на резултата за следващия вот. Сега има събрани подписи от членове на Националния съвет, необходими по устав, за свикване на заседание, на което да се обсъди бюджетът на 2020 г. Половината година изтече, ние все още не сме обсъждали бюджета… Това е нещо, което се изисква и по закон, и по устав. Финансовият ни отчет е предаден в Сметната палата без да има обсъждане в Националния съвет. Няма никаква загриженост тези въпроси да бъдат поставени. Събраните подписи за пленум не бяха приети на „Позитано“ 20 по заповед на Корнелия Нинова. Тя казала на администрацията, че единствена може да взема подобни решения и без нейно позволение подобни неща не трябва да се случват.
- Когато попитате Корнелия Нинова къде са парите от касата, тя какво ви отговаря?
- Корнелия Нинова мълчи. Това е едно универсално поведение, когато нямаш някакви адекватни и мотивирани отговори. Това е смисълът да се обсъдят разходната и приходна част – колко пари ще отидат за т.нар. пряк избор на председател на БСП, как ще влезем в по-добра кондиция за предстоящата изборна година, защото когато 12 месеца една партия е във финансов недоимък, ти не можеш да очакваш чудеса от нея. Явно колективните органи нямат особено значение за ръководството.
- Какво стои зад неистовото желание Корнелия Нинова да остане лидер на БСП на всяка цена, въпреки лошите резултати, които партията показа на последните избори?
- Мисля, че всичко е до психологически настройки, които са особености на всеки един човек. Аз например се оттеглих, защото не исках на всяка цена да бъда председател на БСП. Това е въпрос на способности и на състояние на партията, на която да дадеш енергия. Винаги съм поставял въпроса за колективното функциониране на партията. Неслучайно завърших своя доклад като председател на БСП с думите „повече ние – по-малко аз“. Сега е обратното, има само аз, а така трудно се върши политическа дейност. Аз не съжалявам за нищо. Тези, които тогава участваха в избора на Корнелия Нинова, защото всички помним как се развиха нещата, може би те съжаляват повече. В момента аз съм значително по-свободен с времето, с което разполагам, както и с нещата, които мога да си позволя да казвам.
- Кирил Добрев ли е фаворитът за лидер, който може да извади „столетницата“ от блатото?
- Важното е всеки следващ председател на партията да може да отговори на големите въпроси, които днес стоят пред лявото пространство в България. Ние искаме да чуем каква политика ще води, с какви съюзници, как ще печели доверие, как ще организира функционирането на една сложна политическа структура, каквато е БСП, как ще осигури качествена промяна на управлението на страната. Но подчертавам, качествена, а не промяна на персонажите. Бихме искали да чуем от следващия лидер каква политика ще има БСП по отношение на надпреварата за въоръжаването на страната? Една лява партия трябва да бъде различна от десните в това отношение. Какво ще направи например следващият председател по въпросите с големите неравенствата? Какви законодателни отговори ще предложи лидерът, за да може с тези послания да спечели доверие, а то да се превърне в законодателни решения, които променят живота на хората към по-добро. Ето това са въпросите, на които и Кирил Добрев, и Валерий Жаблянов, и Корнелия Нинова, и Красимир Янков трябва да отговорят, а не да се действа с мръсни ритания по кокалчетата, които напоследък се превръщат в стил на ръководството. Знаете за пуснатите записи на Кирил Добрев в коридора. Сега виждам три дни преди градската конференция някакви атаки срещу Калоян Паргов от коалиционен партньор в прокуратурата. Това не би се случило, ако ръководството не даваше зелена светлина за такъв тип омаскаряване. В крайна сметка от всичко това БСП губи авторитет. Хората отстрани ще си кажат – чакай бе, тези помежду си какви неща правят, какво остава да управляват държавата.
- При положение, че в касата няма средства, как се издържа БСТВ и защо вие и вашите съмишленици, които не сте съгласни с Нинова, не сте канени?
- Това не е от вчера, а от самото създаване на медията. Такова е разбирането – че партийната телевизия и пресцентър трябва да обслужват еднолично председателя на Националния съвет и ръководството на БСП, а всякакво друго мнение да бъде игнорирано. После, когато се отиде на събрание пред хората, се казва: „Ето ги, те говорят по други медии“. Когато различното мнение в партията се запушва, то ще намери други начини и трибуни за изява. Аз лично съм канен преди месец, когато поставих въпроса в публичното пространство за БСТВ. Тогава от телевизията ми се обадиха предишния ден да участвам в предаването на Александър Симов, където преди това доста време ме омаскаряваха и правеха едни внушения към предполагаемата зрителска аудитория. Аз не успях да отида, защото не бях в София. Но оставете ме мен. Очевидно съм човек, чиято дума не трябва да се пуска и е зададена такава парола. Въпросът е, че не може да манипулираш членската маса по този начин, и то преди преки избори за нов председател. Истинска дискусия в БСП няма. Има само страх от въпросите, които ще се поставят на Национален съвет.
- Корнелия Нинова събира „над 30 леви“ формации за втори път. Това ли са новите коалиционни партньори на БСП?
- Ние изградихме коалицията „БСП – Нова България“ с много усилия. Тя има своите корени в предишната „Коалиция за България“. Изведнъж с лека ръка всичко беше разтурено. Изведнъж да кажеш, че ще се коалираш с над 30 партии и организации звучи стряскащо. Аз в лявото пространство не мога да ви изброя толкова. Отсъстват социалдемократите, които са част от социнтерна и от ПЕС, земеделците на Спас Панчев, както и комунистически, по-леви организации. Сега Нинова е събрала малко анонимни организации, сред които дори такива, които са участвали в управлението на Иван Костов. Сядат на масата и казват ние сме 30 леви формации правим обсъждане. В „БСП – Лява България“ имаше ясно изискване. В коалицията можеха да влизат само партии от лявото пространство, които имат ясен профил, а неправителствените организации са само партньори. Някои от тези формации не съм ги и чувал, а и от „Позитано“ 20 не дават ясна информация за техния статус. Говори се само за „30 леви формации“. Тук по-скоро става въпрос за пропаганда с вътрешнопартийно значение преди изборите за председател на БСП, за да се види, че се прави нещо по въпроса, свързан с търсенето на съюзници. Само че тези съюзници, които бяха прокудени по недостоен начин, трудно ще се върнат отново. Въпросът е дали някой ще повярва на Корнелия Нинова, че зад нея стоят 30 леви формации.
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация