Заради политически цели, заради налагането на този прословут проект "Северен поток-2", заобикалящ Украйна, "Газпром" е готов да се лиши от доходи, следвайки политическата линия на Кремъл
Политическото лоби на Москва в Германия е много силно, както и да кажем в Австрия, България, Сърбия, казва енергийният експерт
Интервю на Виталий Портников, Радио "Свобода"
- "Газпром" намали доставките за европейския пазар с 20 милиарда кубически метра газ, провокирайки енергийната криза. В предверието на зимата в подземните хранилища на ЕС и Украйна има дефицит на стратегически запаси на газ. Страните от ЕС обвиняват Русия в газов шантаж.
На този фон Кремъл се опитва да пусне колкото е възможно по-бързо "Северен поток-2", заобикаляйки Украйна и настоява газопровода да бъде освободен от изискванията на газовата директива на ЕС.
Владимир Путин ясно заяви, че увеличаването на газовите доставки "може да бъде свързано с условия".
До какво ще доведат действията на Кремъл?
- Ние много пъти сме говорили за това, че "Северен поток-2" ще бъде използван като оръжие за шантаж. Собствено, президентът Путин никога не е крил това. Пред Петербургския икономически форум преди месец той в прав текст заяви: "Да, ние сме готови да удължим договора за транзит на газ с Украйна, но само ако Киев не въоръжава армията си".
А ЕК се събуди много късно, когато ситуацията достигна критични нива. Сега вече изглежда, че Москва може да шантажира Европа дори и без да използва "Северен поток-2". В хранилищата няма газ, цената расте.
И при това може да шантажира не просто Киев, а и целия ЕС. Това, че "Газпром" злоупотребява със своето положение при доставките на газ се забелязваше още от началото на май месец, а през лятото стана вече очевидно. Но явно не за всички.
В крайна сметка това е цената, която плаща ЕС за това, че не спазваше собствените си правила: не може един и същи доставчик да има повече от една трета от обема на доставките.
Сега руските доставки са 50%: 45% от "Газпром", плюс още 5% – сгъстен газ от "Новатек". Но всички тези потоци се управляват от един център.
Наблюдаваме красив "пъзел" в пазарните реалности, защото действително на европейския пазар се случиха някои промени: част от газовите потоци бяха намалени, газохранилищата не са запълнени, но въпросът е в това, че се намалиха потоците от изток. "Газпром" рапортува за това, че е увеличил доставките с еди колко си процента. Но както се казва шеговито: има истина, има лъжа, а има и информация от "Газпром".
Ако сравняваме данните за минали години, например, на Федералната митническа служба на Русия, която фиксира физическото пресичане на газовите потоци на територията на страната и данните на "Газпром", то ще видим, че те не съвпадат.
"Газпром" показва големи цифри, защото той купува и препродава газ на европейския пазар. Той си е организирал отделна "въртележка", защото "Газпром" има цял куп "дъщерни", "чичови" и "лелини" компании.
А от друга страна през лятото се изпомпваше газ от тези газохранилища, с които се разпорежда "Газпром".
По този начин всичко изглежда в рамките на пазарната реалност, но всъщност е замаскирана в хибриден стил спецоперация, която беше успешно реализирана.
Сега Кремъл разсъждава в категорията "срещу ръжен не се рита": променяйте, европейци, своето "несъвършено" газово законодателство или се примирете с газовия глад. Това се случи вече в Украйна през 2006-та и 2009-та. В Европа, впрочем, също.
Но историята не учи на нищо.
- А може би просто "Газпром" съумя да се възползва от "перфектната буря"? Поскъпна природният газ на азиатските пазари и "Газпром" хем получи възможност да продава по-скъпо, хем да създаде дефицит в Европа.
- Не, ситуацията е съвсем друга. Аз няколко пъти цитирам един от съветниците на "Газпром", който честно каза: Ние правим "италианска стачка", тоест, доставяме в Европа толкова газ, колкото трябва по дългосрочните договори, но никакви допълнителни обеми газ, които биха помогнали на Европа преди зимния сезон, не ги изпращаме преднамерено".
И по нататък обясни:
"Призовават "Газпром" да прояви добра воля и да достави допълнителни количества газ в замръзваща Европа, но защо Европа не прояви добра воля спрямо "Северен поток-2".
Тоест, той съвършено откровено описа схемата на преднамерения шантаж, отказът да се помогне на Европа и не само на нея, но и на финансите на "Газпром", който би могъл да получи доста добра печалба.
Тоест, заради политически цели, заради налагането на този прословут проект "Северен поток-2", заобикалящ Украйна, "Газпром" е готов да се лиши от доходи, следвайки политическата линия на Кремъл.
И това не се случва за първи път. Да си спомним как "Газпром" в края на 2014 година и в началото на 2015 година наполовина намали доставките в Европа само защото Украйна започна да купува газ от европейски компании.
"Газпром" тогава загуби около 4,5 милиарда долара. Но на това не се обръщаше внимание, защото така се оказваше натиск на Европа да промени политиката си.
В сегашния случай "Газпром" точно по същия начин губи забележителна печалба, но Кремъл се е заел с шантажа, притиска Европа, заплашвайки я със замръзване.
- Германските политици са заети с формирането на новата правителствена коалиция. Очевидно, Москва също е имала своите сметки за тези избори, за формирането на новото правителство. Кое е повече в отношенията на германските политици към руските енергийни проекти – политика или енергетика, икономика?
- Икономиката е значително повече. Много германски фирми, включително някои много големи, имат проекти в Русия, доставят в Русия оборудване, технологии, създават съвместни предприятия. По моя информация в момента около 4 000 германски фирми работят в Русия, имат там инвестиции и проекти.
Но не трябва да изключваме и политическия фактор.
Всички помнят опита на такива германски политици и държавници като бившия канцлер Герхард Шрьодер, който създаде отделен термин "шрьодеризация".
Политическото лоби на Москва в Германия е много силно, както и да кажем в Австрия, България, Сърбия.
На фона на тези проблеми, които ще трябва да решава бъдещото германско правителство няма да му е до външна политика.
Външните работи ще се решават предимно в рамките на ЕС плюс САЩ. Не мисля, че за който и да било германски канцлер сега приоритет ще бъдат въпросите на Източна Европа, не само на Украйна.
И не трябва да имаме илюзии: германските канцлери през XXI век, независимо от своята партийна принадлежност са "путинферщеери" (разбиращи, оправдаващи мотивите и действията на Путин-бел. ред.)
Това е голямо предизвикателство за германския политикум: ще успее ли бъдещият канцлер да не се поддаде на съблазън, ако му направят предложение, на което не може да се откаже?
Мисля, че тук ще има приемственост в германската "ост-политик".
Основен лобист на руските интереси в Германия на официално ниво, освен Герхард Шрьодер, е Източният комитет на германската икономика. Той е практически ориентиран към Русия.
- Доколко изобщо енергийната политика на Европа е базирана на икономически интереси и доколко върху интерес, да кажем така - към парите на "Газпром"?
- Преди всичко това са икономически интереси. Но не трябва да забравяме за кесията на "Газпром". Аз мисля, че на новите власти на Германия ще им бъде много трудно да се оттеглят от позициите, които беше заела госпожа Меркел, тоест, Германия в едностранен порядък няма да въвежда никакви санкции нито срещу Русия, нито срещу "Северен поток-2", нито срещу "Газпром".
Всички санкции трябва да бъдат солидарни, европейски. Така реши тя.
В пресрелиза след срещата и с Байдън имаше много интересен момент - че американците могат да се присъединяват към санкции срещу руските енергоносители само ако те са солидарни санкции на целия Евросъюз.
А какво означава това ние прекрасно видяхме: и срещу руската военна агресия, и отравянето на политици, и намеса в изборите на други страни. По много от тях Европа така и не успя да стигне до единно мнение за действени санкции спрямо Русия, мисля, че няма и да стигне, и е преждевременно да очакваме от Германия отказ от досегашната и линия.
- Защо САЩ се отказаха да попречат на строителството на "Северен поток-2"?
- Много са причините. Има цял комплекс от причини, за които се говори и за които не се говори.
Аз мисля, че ние далеч не знаем всичко за дълбинните мотиви на решението да не се въвеждат санкции срещу компанията-оператор на "Северен поток-2". Според мен, една от причините, е своеобразният Пърл Харбър с кибератаката срещу петролопровода в САЩ през май тази година. Последствията от тази атака не биха могли да бъдат оперативно оценени, те са гигантски, но ударът беше катастрофален: в САЩ разбраха какво би станало ако атаката не се беше ограничила само с блокиране на функциите на тръбопровода, а бяха възникнали по-сериозни последствия – взривове, пожари и т.н.
Освен всичко друго има и причина, свързана с това, че "Шеврон", втората по големина американска компания, влизаща в топ-10 на световните нефтени компании изпомпва своя нефт от казахстанското находище "Тенгиз" по тръбопровод през територията на Русия.
Не изключвам и възможността да е имало определен шантаж, че в случай на твърди действия от страна на Вашингтон против "Северен поток – 2" американската компания може да има проблеми на територията на РФ, където оператор на нефтопровода, който е над 1000 километра, е именно руската "Транснефт".
Така че има цял комплекс от причини, за които не се говори, но които биха могли да изиграят определена роля за такова решение. То може и да не е окончателно, защото ако САЩ излязат с пълно поражение не само по въпроса за "Северен поток-2", но и по въпроса за енергийната политика в Европа, то това ще допълни афганистанския колапс на съвсем не позитивния имидж на Джо Байдън.
- Как мислите, ще успее ли "Газпром" да реализира всички тези големи планове на Кремъл?
- Предполагам, че не изцяло. За да бъдат запълнени 100 процента мощностите на бъдещия "Северен поток-2", е необходимо германският регулатор съгласувано с европейския регулатор да признае швейцарската компания "Северен поток – 2 AG" за независим от Газпром бизнес-субект, а това е невъзможно, защото тя е 100% процента собственост на "Газпром".
Най-вероятно, ще има ограничения за използването на мощностите на новия тръбопровод.
Но веднъж изчислихме: ако всички антимонополни закони на третия енергиен пакет бъдат приложени към "Северен поток – 1", "Северен поток – 2" и газопроводите, които поемат техния газ на територията на Германия то общият капацитет на четирите разклонения няма да е 110 милиарда кубически метра годишно, а не повече от 65 милиарда кубически метра.
Да, това ще е достатъчно да се прехвърли целият транзит от украинска територия към Балтийско море, но пълно господство на "Газпром" по този маршрут, съдейки по всичко, няма да има.
Ако регулаторните органи на Германия и на ЕС изведнъж тръгнат против цялата логика на третия енергиен пакет и всички закони и признаят швейцарската компания за независим оператор, тогава всички, които са против такова решение, ще се обърнат към съда.
А съдът, най-вероятно, ще вземе същото решение, каквото беше взето и по отношение на газопровода "Opal" - той няма да може да работи с пълен капацитет.
Историята със "Северен поток - 2" и газовия шантаж на Русия още не е завършена, тя тепърва започва.
Превод: Faktor.bg
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация