24 Ноември, 2024

​Алфред Кох: Путин действа и мисли с психологията на „Кръстника”- Майкъл Корлеоне

​Алфред Кох: Путин действа и мисли с психологията на „Кръстника”- Майкъл Корлеоне

Всеки опит да бъде намерен компромис с Кремъл ще бъде възприет като слабост и ще засили еуфорията в Москва

Само твърдата позиция на Украйна и Запада може да гарантира това, че Кремъл няма да се реши на ескалация на конфликта, казва бившият руски вицепремиер Алфред Кох пред германското списание Focus

- Критикът на Кремъл и бивш вицепремиер на Русия Борис Немцов беше Ваш близък приятел. Защо го убиха?

- Защото беше безкомпромисен критик на Путин. Той разобличаваше корупционните скандали и нарушаването на Конституцията от Кремъл. Немцов критикуваше негласната война на Кремъл в Източна Украйна. Той беше опасен за властимащите в съвременна Русия. Путин иска да управлява Русия до безкрайност, Борис работеше за това правителствата да се сменят. Той беше обичан, харизматичен, изглеждаше добре и физически беше много силен.

- Мнозина смятат, че като политик той нямаше особено значение и влияние.

- Глупости. Кремъл не му позволяваше да участва в избори в продължение на осем години. Не го допускаха в телевизиите и постоянно се опитваха да го оклеветят. Убийството на Борис беше логично следствие от дългогодишната кампания на ненавист и дългогодишното преследване от страна на властите.

- След убийството на Немцов казахте, че се страхувате за живота си. Вие живеете в емиграция в Германия. Наистина ли усещате опасност?

- Убийството на бившия офицер от КГБ Александър Литвиненко през 2006 година с радиоактивен полоний доказва, че никой от критиците на Путин не може да се чувства в безопасност. Независимо от това къде се намира. Аз мога да ви припомня и още няколко неочаквани и загадъчни случая-смъртта на Борис Березовски, Бадри Патаркацишвили, Кахи Бендукидзе. Всички те бяха противници на Путин и всички бяха в чужбина.

- По какъв начин Ви преследва Кремъл?

- Също както и срещу другите опозиционери, Кремъл използва срещу мен измислицата, че уж съм извършил някакво престъпление. Например, след като емигрирах в Германия, срещу мен беше изфабрикувано дело за контрабанда. Това е много действен метод за борба с критиците, тъй като подобни обвинения нанасят вреда на репутацията им. Западното общество даже не може да си представи, че руските власти са способни да инициират псевдосъдебни процеси. В резултат на Запад се отнасят с недоверие към опозиционерите, които търсят тук убежище.

- По Ваш адрес са отправени многобройни обвинения-в корупция, в контрабанда. Възможно ли е да наистина да са измислени?

- Мен никога не са ме обвинявали в корупция и тези информации са димки. Що се отнася до предполагаемата контрабанда-това са целенасочени лъжливи обвинения. Ако ФСС, наследницата на КГБ, поиска да изпрати в Германия искане за моята екстрадиция, то тогава ще бъде лесно да докажа своята невинност в независим германски съд. Проблемът е в това, че Кремъл контролира руския съд и затова не мога да се надявам на справедлив процес там. Докато подобен процес в Германия е напълно приемлив, дори удобен за мен, защото веднъж завинаги ще бъде затворена тази тема.

- Вие добре познавате Путин и дори сте работили за него. Как бихте го описали с две думи?

- Ние работехме по едно и също време в кметството на Санкт-Петербург и в руското правителство, но в различни подразделения. Аз никога не съм бил негов подчинен и той никога не е бил мой подчинен. Но често контактувахме по различни въпроси. Той беше много дружелюбен. Скромен. Умееше да слуша.

Но никога не е бил особено усърден, рядко оставаше на работното си място след 6 часа и още тогава често закъсняваше. Но знаеш как да се хареса на началниците, постоянно се опитваше да създаде впечатление на надежден и сериозен човек.

- А какво породи конфликта между вас?

- В определен момент си дадох сметка, че повече не мога да се преструвам, че всичко е наред и Русия е на правилния път. Това не означава, че съм искал да става опозиционер. Но ако бях продължил да си мълча, навярно щях да стана алкохолик или да се побъркам.

- Казвал сте, че за да разберете Путин, трябва да се прочете „Кръстника”. Защо?

- Психологията на днешните властимащи в Русия, методите, с помощта на които те работят, техните мотиви и задачи напълно съвпадат с това как действа един мафиотски клан. Ако искате да предскажете как ще постъпи Путин в една или друга ситуация, по просто си представете как би постъпил в тази ситуация „Кръстника”, Майкъл Корлеоне. И тогава 99% ще знаете какво се готви да направи Путин.

- В Германия има твърдения, че Западът е виновен за това, което се случва в Украйна, а Путин „само реагира”. Виждате ли такава вина на Запада?

- Ако живеем в епоха, в която още съществуват „зони на влияние”, то тогава Западът, от гледна точка на Кремъл, нарушава зоните на руско влияние. И затова Кремъл смята, че има право на твърда реакция. Но ако гледната ни точка е, че подялбата на Европа на „зони на влияние” отдавна е преодоляно и всяка суверенна държава има право сама да избира съюзниците си и своя собствен курс, то Кремъл се държи анахронично, доколкото фактически смята Украйна за своя колония.

- Колко далече ще отиде Путин?

- Това зависи от позицията на Украйна и на Запада като цяло. Ако Украйна продължи упорито да се бори за своя суверенитет и за своята проевропейска ориентация, а Западът продължи активно да и помага, то тогава Путин ще бъде принуден да отстъпи.

Всеки опит да бъде намерен компромис с Кремъл ще бъде възприет като слабост и ще засили еуфорията в Кремъл. Само твърдата позиция на Украйна и Запада може да гарантира това, че Кремъл няма да се реши на ескалация на конфликта.

-  Доколко стабилна е властта на Путин?

- Докато доходите от износ на нефт стигат за издръжката на огромния полицейски апарат, системата на Путин ще остава стабилна. Но ако притокът на нефтодолари намалее, системата ще се разруши. Путин няма никаква активна подкрепа сред населението. Има едно пасивно мнозинство, което в критичен момент няма да си мръдне и пръста, за да му помогне. Това мнозинство ще остане мълчаливо да наблюдават, и впрочем, Путин осъзнава това.

- Как Западът трябва да се държи с Путин? Достатъчни ли са санкциите?

—На мен ми се струва, че санкциите са достатъчни, но не са концентрирани достатъчно. Би било правилно да се насочат срещу руската пропагандна машина. Работата е там, че това ужасяващо промиване на мозъци е една от носещите опори, поддържащи системата на Путин. Тук съм съгласен с Жана Немцова, дъщерята на Борис Немцов, която настоява да се приемат строги санкции срещу ръководителите на водещите държавни медии в Русия.

- Как може да бъде обяснена голямата подкрепа за Путин в Германия?

- Путин влага огромен ресурс, за да повлияе на общественото мнение в Германия в своя полза. Аз мисля, че скоро ще станат известни колосалните мащаби на манипулирането на германски журналисти, а също така и политици. Дори и сега, стъпка по стъпка някои неща стават обществено известни.

Превод: Faktor.bg

Снимка в галерия: Алфред Кох

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация