Интервю на Христо Попов
- Д-р Желев, има ли политическа криза в България, след проведените евроизбори?
- За политическа криза не може да се говори след евроизборите. Парламентът има мнозинство, което гласува независимо дали решенията му се харесват или не на политиците. В управляващите партии също не се наблюдават симптоми, че искат да се разделят с властта.
- Необходим ли е ремонт на кабинета, или трябва да се върви към оставка на правителството и нови избори?
- За правителство е ясно, че трябва да се вземат някакви решения, ако иска да продължи да работи, а те са свързани с персонални промени на министри. Но не е изключено да се говори и за оставка на правителството и търсене на друг вариант в рамките на този парламент. Но промените се неотложни.
- Какъв може да бъде този друг вариант?
- Другият вариант минава през разговори, преговори и открити консултации между политическите сили, търсене на консенсус и някакво общо решение. А такова решение може да бъде съставянето на програмно правителство, с подкрепата на всички парламентарно представени сили.
- Предлагате кабинет като този на Димитър Попов през 1992 г.?
- Да това е печелившият вариант при тази ситуация, а правителството на Димитър Попов беше най-сериозното в целия български преход. То взе много смели решения и беше реформаторско. Това правителство призна реално създаването на Руската федерация и установяване на дипломатически отношения между двете страни. Така забихме пирон в ковчега на СССР. Кабинетът „Попов” подписа и разпускането на Варшавския договор, а преди това на Съвета за икономическа взаимопомощ. Във вътрешен план проведе ценова реформа и либерализация на цените. Това правителство беше уж създадено на шега. Извиках в президентството на консултации всички политически сили. Те осъзнаваха, че народът беше на път да излезе извън контрол и можеше да се стигне и до гражданска война, ако не се конструира стабилно управление, което да се ползва с подкрепата на всички. Такъв вариант на БСП не им харесваше много, защото трябваше да признаят края на втория кабинет на Луканов. Но все пак политиците тогава проявиха отговорност и правителството заработи. То изпълни и друга важна задача – за 6 месеца подготви провеждането на нови парламентарни избори в страната. Ако сега се стигне до такъв програмен кабинет, той също може да бъде натоварен със задача да подготви следващите избори. Програмен кабинет е изход от сложната ситуация, ако парламентарно представените сили се отнесат сериозно към тази възможност.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън