- По време на визитата на съветника на Тръмп в Москва той отклони въпроса дали САЩ ще признае Крим за руски? Какъв е Вашият коментар, господин Фелщински?
- Мисля, че всичко тепърва започва. Въпросите, които стоят пред нас няма да получат бърз и ясен отговор.
Това, което виждам сега, е опит на Доналд Тръмп да събере правителство от максимално количество проруски политици.
Станахме свидетели и на това как Тръмп търсеше за поста държавен секретар човек, който ще е съгласен да се подпише под неговите пропутински позиции. Затова и Рудолф Джулиани и Мит Ромни не се съгласиха да заемат поста, както доста време ни заблуждаваше Тръмп, че ще стане.
Тръм от своя страна не иска да променя приоритетите на външната си политика: да предаде на Путин Източна Европа и да отслаби НАТО.
- А защо Тръмп е избрал такава политика-да се превърне в „клиент“ на Кремъл?!
- На мен ми се струва, че между Тръмп и Путин има някакво споразумение - Русия му помага да сатне президент, а той за благодарност след победата си ще заеме проруска позиция по редица външнополотически въпроси.
Друг въпрос е защо Тръмп се реши на това? Но рано или късно такива въпроси получават отговор. И ние след време ще научим отговора. Но не мога да обясня позицията на Тръмп по никакъв друг начин.
Трябва да сме наясно, че проруската позиция на Тръмп му носеше негативи в хода на кампанията и би било логично той да ги избягва или поне да не ги заявява толкова категорично и звучно. Той можеше да обвини Хилари и Обама, че именно заради слабата им външна политика Путин анексира Крим, води война в Източна Украйна и се разпорежда в Сирия. И това щеше да му е от полза, освен това нямаше да е напълно невярно.
Много внимателно следих кампанията на Тръмп и мога категорично да кажа, че външната политика беше най-слабата точка в предизборната му програма. Защо? Защото той избра тъпо и упорито да отказва да критикува политиката на Путин. Именно защото това беше абсолютно неизгодно за Тръмп смятам, че такова съглашение съществува.
Освен това през октомври синът на Тръмп отиде в Париж, за да се срещне със сирийската опозиция. Но всъщност той имаше срещи с една сирийска политическа група, която подкрепя президента Асад. Доколкото тази група се подкрепя от Путин, то тогава е имало среща с представители на руското правителство или на спецслружбите.
Разбира се, това е трудно да се докаже, това вероятно могат да кажат само службите. Но ние видяхме, че по време на кампанията ФБР откровено подкрепяше Тръмп.
Дори сега, след победата на Тръмп виждаме, че ЦРУ има по-различно менние за участието, за намесата на Русия в изборите в САЩ, за разлика от ФБР.
Да не забравяме и безпрецедентното интервю на заместник-министъра на външните работи на Русия, който съобщи за „контакти“ на представители на руското правителство и екипа на Тръмп.
Така че, аз мисля, че всичко това са факти, свидетелстващи, че в замяна на руска помощ по време на кампанията Тръмп е обещал да не критикува Путин, а след победата да провежда проруска политика.
И това ще го видим съвсем скоро.
- Имаше един популярен руски анекдот: Никога не сме живели толкова тежко, както при Обама. Ще се промени ли нещо за Русия при президентството на Тръмп?
- Всичко зависи от това колко ще струва нефтът. Освен това стои въпросът дали Тръмп ще свали санкциите срещу Русия и дали ще успее да повлияе на страните от ЕС да направят същото.
Трябва обаче да имаме предвид, че на тези избори Русия си изработи инструмент за намеса в изборите в една или друга страна. Този инструмент ще бъде използван на изборите в Германия и Франция. А от техните резултати зависят твърде много неща за Русия. Ако те бъдат спечелени от партии които са срещу ЕС последствията ще бъдат непредсказумеи. И си представете, какво ще стане, ако в такава несигурна ситуация американската външна политика постави въпроса за сваляне на санкциите, за признаването на Крим за руски, за териториите в Източна Украйна…
За съжаление, ние навлизаме в много опасен и рисков период.
- Как мислите, къде ще бъдат изпратени руските войски, докато Тръмп е президент?
- Направленията са очевидни, но, според мен, на първо място в Беларус.
Мисля, че една от точките в програмата на Тръмп, които той ще опита да изпълни, ще бъде изолационизъм във всичко, което се отнася до Европа и мюсюлманския свят.
Ние вече знаем какви са резултатите от американския изолационизъм: след Първата световна война, той доведе до Втората световна война.
И именно това, че американците останаха в Европа след ВСВ ни гарантира мир до 2014 година, когато Путин превзе Крим.
Така че, ако сега американците се оттеглят от Европа, това със сигурност ще доведе до нова война. А вече е ясно и кой ще започне тази война, има само една страна, която може да го направи и това е Русия.
Ако говорим за Близкия Изток, то политиката на САЩ в мюсюлманския свят политиката на Америка винаги е била критикувана и с основание. Те направиха твърде много грешки. Политиката им беше напълно погрешна.
Но от това не следва, че оттеглянето и отказът от намеса в тези страни ще гарантират мира и спокойствието. На първо място става дума за Израел - неговата национална сигурност се дължи в голяма степен на подкрепата и политиката на САЩ в региона. Ако мюсюлманските страни разберат, че САЩ се оттеглят и няма да се намесват - това ще доведе до непредсказуеми последици.
Особено ако Иран реши да унищожи Израел - последиците ще бъдат непредсказуеми за цялото човечество, защото знаем, че и двете страни биха могли да използват ядрено оръжие и да се изправим пред ядрена война.
- Доколко тогава е вероятна една война или конфликт между САЩ и Русия?
- Заплахата от военно противопоставяне или военен конфликт между САЩ и Русия може да възникне само ако Кремъл окупира страна от НАТО - Прибалтика, Полша, Финландия и Швеция.
Мисля, че Русия само ще опита да анексира Беларус и да окупира Украйна.
Формална причина за война няма да възникне, и предполагам, че точно така разсъждават в Кремъл, че САЩ няма да водят война заради тези страни.
Вижте, войните започват не когато ги очакват, а когато всички ги смятат за невъзможни.
Ако Путин реши, дори и погрешно, че в отговор на окупация на една или друга страна, САЩ няма да се намесят, тогава няма да има край на неговата агресия.
Ние видяхме как се развиваше пружината: отначало Абхазия и Южна Осетия в Грузия, Крим, Източна Украйна…
Путин спря едва тогава, когато замириса на голяма война. Това затишие ще продължи точно докато Русия смята, че има опасност от голяма война. Когато Русия реши, че такава война няма да има, тогава ще започне и нови военни действия.
Но опасността не е дори в това. А в това, че разчетите му може да се окажат неправилни. В един момент Путин може да си мисли, че започва една „малка война“, а войната да стане голяма.
Това е тази грешка, която може да правили всички политици, от всички европейски страни - и в Първата световна, и през 1039 година. Дори Хитлер не е предполагал, че започва Втората световна.
Путин знае, че договорът на НАТО предвижда организацията да защитава членовете си, но ако той мисли, че НАТО няма да се намеси, да речем, при окупация на Прибалтика, то ще сме изправени отново пред ситуация, както през 1939 година…
- Ще се подобрят ли отношениета между САЩ и Русия или просто Америка няма да протестира, когато Русия нахлуе в следващата страна?
- Ако това означава, че САЩ ще дадат на Русия всичко, което иска Путин, то такива отношения не са нужни никому. Проблемът е, че мир не може може да бъде постигнат на условията, които налага Путин.
Той олицетворява Русия на бившето КГБ/ФСС, дошло на власт, превзело страната и опитващо се да построи свят, който отговаря не неговите представи.
За Путин Русия трябва да се превърне в едноличен диктатор на съдбата на Европа. На това не може да се съгласят нито САЩ, нито Европа.
Дали е нужен на Тръмп, дали той е способен да изпълни обещанията си пред Путин?
Ще видим…
Превод: Faktor.bg
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация