Русия иска целият свят да разбере кой стои
зад новия президент на САЩ
Тръмп вече показа къде е готов да отстъпи на Путин: Близкият и Средният Изток, Европа и НАТО, казва пред apostrophe.ua историкът и изследовател на съветските и руските специални службите
- Доколко са основателни надеждите за „презареждане“ на руско-американските отношения след победата на Тръмп?
- Надеждите са основателни и „презареждане“ ще има. Сигналите, които си изпратиха един на друг Тръмп и Путин, са очевидни: по време на предизборната кампания Тръмп упорито отказваше за критикува Путин и руската външна политика, а Путин помогна на Тръмп да дойде на власт. Така че първата им среща ще бъде среща на двама съюзници и партньори.
- Ще се промени ли американската политика по отношение на Украйна?
- Това трябва да се очаква. Тръмп с лекота би отстъпил на Путин по всички точки, засягащи окупирания от Русия Крим, окупираните територии в Източна Украйна и дори, може би, цяла Украйна. Той би се отказал и от санкциите срещу Русия, но по тази тема основна роля сега имат не САЩ, а Европа. А и американският Конгрес не е готов да отстъпи Украйна на Путин.
Докато канцлер на Германия е Меркел, а президент на Франция - Оланд, Украйна не може да бъде „дадена“ лесно и бързо на Кремъл.
Друг въпрос е, че и по този проблем Путин ще поработи по схемата използвана в САЩ: Русия ще направи всичко възможно, за да свали Оланд не по-късно от април-май, а Меркел - не по-късно от октомври 2017 година, когато са изборите.
- Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заяви, че руски официални представители са имали контакти с представители на щаба на Тръмп по време на кампанията. В същото време прессекретарят на Тръмп отрече тази информация. На кого от двамата да вярваме?
- Повярвайте ми, когато журналист от „Интерфакс“ задава въпрос на министъра на външните работи, то и въпросите, и отговорите са предварително съгласувани. И самото интервю, веднага подхванато от световните медии, също не беше случайно. Да, Кремъл иска целият свят да разбере кой стои зад победата на Тръмп.
Не искам да кажа, че победата му се дължи само благодарение на намесата на Кремъл. Но доколкото съотношението на силите беше практически равно, а по брой гласове Клинтън дори изпревари Тръмп, помощта от Кремъл беше като онази мишка в приказката за ряпата, която реши изхода от битката.
И сега Путин, чрез думите на Рябков иска да се похвали на целия свят.
- Доколко Тръмп може да бъде „проруски“ президент на САЩ?
- Тръмп може напълно реално да бъде проруски. По време на кампанията си той не произнесе нито една критична дума по отношение на Путин. Той заяви, че няма доказателства, че зад убийството на Литвиненко стоят руските спецслужби. Отказа да признае, че хакерските атаки срещу Демократическата партия бяха организирани от Русия (макар че докладите на американските служби доказаха точно това). Той нагло призова Путин да продължи с атаките срещу опонентката му.
Путин „чу“ този призив и WikiLeaks организира публикуването на компрометиращи демократите писма. Абсолютно безпрецедентно беше и интервюто с Джулияан Асанж по руската пропагандна телевизия Russia Today, насочено срещу Клинтън. На езика на спецслужбите това се нарича „да изгориш агента“, когато в операцията се хвърля всичко, дори и осветяването на важни агенти, само и само да бъде постигнат желаният резултат.
А това да направиш „своя кандидат“ президент на САЩ – това за ФСБ/КГБ е много сериозен проект, най-сериозният след завземането на властта в Русия през 2000 година. Както и да погледнем на този факт, като вземем предвид казаното от Рябков, между Путин и Тръмп е постигната някаква договореност
- Означава ли това, че Путин смята Тръмп за свой агент?
- Безусловно. Защото ако споразумението между Путин и Тръмп е основано на шантаж, то отношенията им попадат под определението „агент“. Но това ще ни стане ясно, когато Тръмп стъпи официално в Белия дом.
- Доколко основателни са опасенията на Оланд, че навлизаме в „период на неопределеност“?
- Ние влизаме в неимоверно рискован период, по-рискован от управлението на Обама и много по-рискован от този, който би настъпил с Хилари Клинтън като президент. Тръмп вече показа къде е готов да отстъпи на Путин: Близкият и Средният Изток, Европа и НАТО. На първо време това напълно устройва Путин.
Сега Путин поддържа висок градус на напрежение в света, настоявайки целият свят да се примири с намерението на Русия да диктува условията в международните отношения. В организирането на пожари и дестабилизиране на ситуацията в света Путин преуспява. И всеки път, когато предишният конфликт се окаже недостатъчен, той започва нов: Грузия, след това Украйна, последва Сирия, опита за преврат в Черна гора…тази логическа нишка е съвсем видима.
Ако Тръмп наистина вярва в това, което говореше по време на кампанията си, той ще започне политика на изолационизъм, което ще даде възможност на Путин да лови риба в мътна вода.
Путин му помогна във всичко, с което разполагаше и сега очаква от Тръмп да му се отблагодари. Не случайно Путин каза в разгара на кампанията в САЩ, че „Америка не е бананова република“. От негова гледна точка, случилото се говори точно за обратното: Америка е бананова република, в която можеш да станеш президент като вложиш 100 млн. долара свои пари и опирайки се на помощта на неприятелска чужда държава.
Вярно, историята е показала и, че когато издигаш някого във властта, си създаваш враг. Това е рискът, който пое Путин.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация