Утопия са прогнозите, че формацията на Георги Първанов може да вземе 200 000 гласа
БСП затъва, защото още спазва мантрата на Лилов „единство на всяка цена”
Интервю на Васил Василев
- Проф. Константинов, каква е конфигурацията на политическите сили преди местните избори?
- ДПС и БСП имат приблизително еднакъв брой гласове, ако днес трябваше да гласуваме за нов парламент. Това се дължи на факта, че при подобен вот се включват още 60-70 хил. души от Турция, които подкрепят ДПС, не могат да участват на местния вот. При това положение БСП все още има известна преднина, която обаче не е кой знае колко голяма, тъй като част от гласовете й се изяждат от националистически формации, както и от наскоро обявилата се партия АБВ. На предстоящите избори не очакваме изненади от ДПС. Резултатите им от 2011 г. ще се повтори.
- В какви размери са електоралните щети в БСП след управлението на Пламен Орешарски?
- За БСП ще гласуват само най-верните й и възрастните избиратели, които цял живот са пускали бюлетини за партията, тъй като смятат, че за тях друг избор няма. В момента БСП не привлича млади хора край себе си, защото няма с какво. В същото време трябва да отчетем, че местният вот е с различна специфика и при него не е нужно да имаш кой знае каква глобална визия за развитието на страната. Тук по-важното е да се предлагат привлекателни неща на хората в отделните общини. Но въпреки и този елемент от изборите, БСП остава в политическа изолация. Най-пресният пример е конституционната реформа, около която всички партии трябваше да се обединят. БСП обаче остана в изолатора, което говори за недобра политика. Лявата партия сама не знае кого представлява. Тя има беден възрастен електорат, много богати хора в ръководството, т, нар. олигарси, и млади членове, които изповядват социалдемократични идеи и са модерни политици. Тези три компонента няма какво да правят на едно място. Те стоят зорлем заедно и изпълняват мантрата на покойния Александър Лилов за „единство на всяка цена”. За мен това е единственото, което попречи на времето да имаме днес една нормална левица в България. Ние не можем да очакваме друго от свръхбогати олигарси, чиито симпатизанти са много бедни хора.
- Има ли зъл гений, който стои зад губещата комбинация в „столетницата”, за която говорите?
- Когато няма адекватна политика на върха, е логично нещата в партията да не вървят. БСП все повече не се занимава с политика, а с вътрешнопартийните си проблеми. Левица за бедна страна като България е необходима. Разбира се, тя не трябва да е радикална, както в някои други държави. За съжаление, ние не виждаме такава и ще се плъзнем по радикалните формации въпреки че Гърция доказа, че и този модел не работи. Рано или късно бедността ще избие у нас, ако не се води адекватна политика, включително и лява. Аз лично съм дясно мислещ човек, но смятам, че трябва да има коректив от лявото политическо пространство. Нещо подобно се опитва да прави сегашното управление, което е дясно-центристко с левия компонент АБВ. Тук се вижда как една партия успява хем да участва в управлението, хем да запази нещо ляво. Аз няма да споря доколко е така, но ако избирателите на АБВ виждат, че партията ги представлява и че има нещо смислено в нея, те ще си я подкрепят. Но да се мисли, че формацията на Героги Първанов може да вземе 200 000 гласове на предстоящите избори, както някои социолози предвиждат, е утопия. Горната граница на АБВ е около 100 – 120 000 гласове.
- Очаквате ли по-висока избирателна активност заради изборите две в едно с референдума?
- Понятието избирателна активност, в смисъла на съотношението между броя на гласувалите и броя на избирателите в държава, която не знае точния им брой, не може да съществува. У нас може да говорим само за абсолютен брой избиратели, т.е. колко души са отишли пред урните да гласуват, а за избирателната активност няма смисъл да говорим, защото не знаем каква е базата. В този смисъл очаквам на местния вот, комбиниран с референдум, да отидат и да гласуват под 3 млн. души. Това означава, че референдумът ще пропадне. В нашите избирателни списъци имаме 7 млн. имена, които на местния вот ще са по-малко. В страната реално има 5,8 млн. избиратели. Това означава, че участват към 1,3 млн. фантоми - хора, които са включени в списъците, но те не са избиратели и трябва да се премахнат, защото не изпълняват никаква функция, а само объркват нещата. Списъците просто трябва да се изчистят. Повече от 20 години се опитваме да се преборим с проблема, но не срещаме подкрепа от депутатите. След като имаш право, трябва да имаш и задължение. Именно заради това е нужна активна регистрация. Ако един човек е решил да гласува, да отиде и да се запише предварително в списъците. Ако не го направи, няма да има право да пуска бюлетина. В страната ни много от хората системно не гласуват, защото така са решили, но присъстват в списъците.
- В какви размери очаквате да бъдат мръсните пари за манипулация на вота?
- Долната граница на мръсните пари, които партиите ще хвърлят на тези избори, е 100 млн. лв. Това са средствата, които се хвърлят от политиците на всички избори. Те не са никак малко, защото ако приемем, че имаме по 3-4 млн. гласоподаватели на всички избори, се падат по 25-30 лв. на избирател. Ясно е, че не всеки гласоподавател приема тези суми, а най-вече една прослойка. Тази практика просто обезсмисля демокрацията у нас. Проблемът е, че не може да бъде позволявано на неграмотните хора да гласуват. През цялата 2500-годишна история на демокрацията е имало ценз за гласуване. Ние преди 50-60 години премахнахме тотално ограниченията и допуснахме човек да има само 18 години, за да упражни своя глас. Резултатът от това е – да гласуваме всички и да купуваме когото можем. Това е резултатът от всеобщото право. Проблемите идват и от корпоративния вот. Когато собственикът на един завод каже, че ако не гласуваш като негов работник за партията Х, предприятието тръгва надолу и ще има съкращения. Това се прави и на национално ниво от партиите, които призовават, че ако се гласува за противника, народът ще обеднее. И едните, и другите в случая лъжат. Едно неизпълнено обещание на политик е покупка, срещу която избирателят нищо не получава. Когато той обаче вземе 50 лв., може да си напазарува, но като го излъжете – не взема нищо. Трябва да сме наясно обаче, че търговията с гласове не е български патент. Тя се практикува масово и на Запад. В това отношение ние сме просто едни много добри ученици на развитите страни с личен принос.
- След като казвате, че референдумът ще пропадне, имаше ли нужда парламентът да хаби толкова ненужна енергия при обсъждането му?
- От дебатите в парламента имаше смисъл, но друг е въпросът, че електронното гласуване може да се въведе и по друг начин и да не правим референдум за всяка нова изборна технология. Например беше въведено гласуване с машини в секциите, а не питахме народа. Аз съм „за” този референдум, макар че със сигурност ще пропадне. Изборната технология може да се реши от депутатите, които именно затова сме изпратили в парламента. Лошото е, че това ще бъде вторият пропаднал национален референдум през последните години.
- Очаквате ли трусове в държавата след изборните резултати през есента?
- В момента ДПС и БСП имат общо гласове, колкото има ГЕРБ. Аз лично не очаквам кой знае какви изненади. По-интересни на този вот ще бъдат резултатите на малките партии, които се борят за място под слънцето. Тогава ще се види коя от тях поотделно каква народна любов получава. Голяма част от тях ще се опитват да спекулират с вота. Когато една малка формация обяви, че подкрепя Йорданка Фандъкова за кмет на София, която ще спечели още на първи тур, след това тя излиза и казва: „Ето, нашият кандидат спечели”. Затова, нека хората да гледат подобни спекуланти колко гласове са събрали реално за общинските си съветници и сами да си правят заключенията.
- Подкрепяте ли протестите, които се готвят срещу Мая Манолова при встъпването й като омбудсман?
- Не съм толкова навътре в делата на БСП и тази партия не е вече толкова важна в този си вид. Надявам се от останките на левицата да се пръкне нещо нормално. Нека да видим какъв омбудсман ще бъде Мая Манолова, да изчакаме и да проследим как ще работи, и тогава да си правим заключенията. Що се отнася до протестите, те са едно от хубавите неща, които се случиха в България през последните 25 години. Народът започна да се учи да използва свободата на словото и свободата да протестира.
- Очаквате ли пълен провал на „Атака” след пасивното поведение, което има през последната година? Какво се случи с идеята за българска „Сириза”?
- Това, което показва историята от 2006 г. е, че „Атака” е била погребвана предварително и тя всеки път е възкръсвала. Явно формацията на Волен Сидеров има един контингент от верни избиратели, чиято бройка варира между 120 и 300 хил. души. Те поддържат тази бройка, която им стига, за да влезе в парламента. Аз не мога да отписвам партии. „Сириза” показа, че е пълен провал и не знам до колко националистите у нас са се отказали от проекта си. Все пак живеем в страна на неограничените възможности и нищо не се знае кой ще управлява след години и какво ще се случва.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън