24 Ноември, 2024

Михаил Ходорковски: Кремъл реализира специална технология – хората да не виждат алтернатива

Михаил Ходорковски:  Кремъл реализира специална технология – хората да не виждат алтернатива

Михаил Ходорковски

Путин управлява Русия на „ръчен режим“

Ако президентът не се оттегли, ще възникне проблемът с двойната лоялност - държавният апарат в най-близко време ще започне да търси алтернатива

Руснаците живеят във виртуална реалност, формирана от режима, казва в интервю за Дойче веле бившият петролен магнат

- Господин Ходорковски, много се коментира дали наистина президентът Путин ще се кандидатира за още един мандат или ще се оттегли от властта, назначавайки свой приемник. Какво мислите Вие?

- За Русия не е толкова важно, кой ще бъде президент, важно е да се промени системата. Това, което имаме сега е авторитаризъм и, който и да смени Путин авторитарната система ще се запази или възпроизведе.
Русия трябва да стане демократична държава, а за това ни е нужна президентско-парламентарна, а още по-добре – чисто парламентарна форма на управление.

- Говорите за промени, но позицията на Путин продължава да изглежда много силна, елитите го поддържат, също и службите, той разполага с Националната гвардия, 87% от населението, както се твърди, ще гласува за него. 

- Значителна част от сегашната подкрепа на Путин се базира на това, че хората не виждат алтернатива. Това е много специална технология, която успешно се реализира от Кремъл. 
Той унищожава репутационно или физически, праща в затвора всяка личност, която би могла да предложи алтернатива. Така че от тези 87% половината действително го подкрепят, но другите биха гласували за него от безизходност. 
Това означава, че обществото търси алтернатива и рано или късно ще я намери.
Моята задача е да има алтернатива не на личностно ниво, не да сменим Путин-1 с Путин-2, а да сменим системата, при която Путин или който и да било на негово място може да определя 100% съдбата на страната, да взема всички решения със система, при която начело на всичко стои правото, при която има разделение на властите, силно правителство, силен парламент, независим съд. 

- Каква форма на управление виждате като възможна за Русия? 

- Русия е много голяма страна – и териториално, и като брой националности и етноси, които живеят в нея. За да може Русия да се развива не е достатъчна главата на един човек. Най-малкото защото той не може да побере в себе си всички различия разпрострени на територия с девет часови пояса. 
Според мен, Русия трябва да стане парламентарна република, но като имам предвид нашите традиции, най-вероятно до там ще се стигне на две крачки. Отначало президентско-парламентарна и след това парламентарна република с неизбежно федеративно устройство и силна местна власт.
Това е модел, който е изключително разбираем и подходящ за Русия, за съжаление през 1993 година ние го „счупихме“ със собствените си ръце.

- А не мислите ли, че в светлината на руската традиция и култура, това ще бъде възприето като форма на хаос? 

- Всъщност това е само медиен образ-силната вертикала на властта, с която и сега се управлява Русия. 
Една огромна страна не може да се управлява извън закона. А законът сега на нашата територия не се подкрепя-ние го виждаме и в Чечня и в несправедливите съдебни дела. 
Тоест, сега Путин управлява Русия на „ръчен режим“. 
Но възможно ли е това? Естествено, не, това е мит. 
Страната ни в момента е разбита на множество отделни „княжества“, както териториални, така и отраслови. И създаването на нормален, балансиран парламентарен модел ще укрепи системата на властта, а няма да я отслаби.

- Как може да се попадне в тази Русия на бъдещето от Русия на днешния ден?

- Трябва да бъде обяснено на хората, че те и сега имат алтернатива и не е нужно да чакат появата на някакъв пореден цар или герой. Днес страната се управлява неефективно. И ако те наистина поискат - ситуацията ще се промени. 
Разбира се, на всички ни се иска това да стане максимално „меко“. Най-добрият вариант би бил ако Путин се откаже на тези избори, постави на свое място някакъв „преходник“, който ще бъде принуден да проведе политическа реформа.
Това, разбира се, е моя фантазия.

- Да, мисля, че вие не вярвате в това. Така че какъв е реалният път?

- Предполагам, че Путин все пак е достатъчно прагматичен и прекрасно разбира, че ако се опита да промени още веднъж Конституцията това няма да мине така леко, както предишния път. Надявам се, че като прагматичен човек той разбира, че не бива да предава на приемника си такава власт, каквато самият той притежава. 
Много се надявам той да използва възможностите си, за да проведе политическа реформа през близките шест години и в средата на този срок, когато прецени, че ще му е удобно, да си тръгне
Това също в някакъв смисъл също е мечта, но тя е малко по реална.
Но тя е изгодна и за Путин, и за неговото обкръжение, и за руското общество, на което няма да се наложи да преживее поредното грубо сътресение.
Ако той не го направи, тогава ще възникне проблемът с двойната лоялност. Той е достатъчно възрастен човек, за да може да гарантира на сегашния държавен апарат, че до края на живота им той ще бъде за тях, както казват при нас, чадър. 
Това означава, че този държавен апарат в най-близко време ще започне да търси алтернатива. А това означава, че до момента, когато всичко ще се промени, ще е започнало обратното броене…
Аз все пак се надявам на по-мек път на развитие.

- Каква роля играят в тези процеси уличните протести? 

- Уличните протести са много важни. Ясно е, че от това, че на улицата ще излязат десетки хиляди  няма да накара властта да си тръгне. Но най-важното за нас е обществото да осъзнае, че има алтернатива. 
Голяма част от това, което хората смятат за реалност, е виртуална реалност, формирана от Кремъл. Защото Кремъл достатъчно ефективно е създал една виртуална реалност, която кара хората да си мислят, че са сами. И дори когато в интернет попадат на алтернативни гледни точки, те веднага биват размазани от кремълската пропаганда. И у човек остава усещането, че е сам. Но когато види десетки и стотици хиляди под прозореца си, хора които казват съвсем същото, което той си мисли, тогава човек разбира, че е част от това мнозинство, което ще промени живота.
И аз се надявам, че всички хора не само в Русия, но в чужбина, хората в демократичния свят винаги ще имат в съзнанието си една граница – между Русия и Кремъл, между руския народ и Путин.





Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация