16 Декември, 2024
/

Никулден е – без шаран на трапезата празникът не е истински

Никулден е – без шаран на трапезата празникът не е истински

снимка: Faktor.bg

Три  изпитани рецепти, за да приготвите незабравимо ястие в чест на свети Николай Чудотворец

На 6 декември по стар български обичай празнуваме Никулден. В чест на светеца, властелин на морето, покровител на рибарите и патрон на банкерите, се нарежда празнична трапеза, на която задължително присъства никулденския шаран. 

В античността рибата е била символ на живота, щастието, виталността. В евенгелските писания рибарят е кръстителят, а рибата този, който кръщават. Сред рибите особена семантика има шаранът. Той е символ на подзения свят и света на мъртвите, едно от трите животни (змия и кокошка), които крепят земята. А от митологична гледна точка шаранът заедно със змеят (езически предшественик на свети Никола) е един от символите на порядъка, на подредения свят. А на св. Николай е отредено да бъде посредник между световете – между земята и боговете.

Тази сакрална връзка между рибата и светеца, предопределя и особената символика, която се съдържа в обредната храна на Никулден. Легендата разказва, че св. Николай запушил дупката на лодката с шарани и така спасил бедстващите моряца. Затова шаранът е символ на светеца, а празникът не е истински без традиционния никулденски шаран.

Ако искате да приготвите шаран за Никулден по автентични рецепти, доверете се на нашите три предложения. Те предлагат различен избор от вкусове и техники за приготвяне, така че всяко семейство да намери своя предпочитан вариант за Никулденската трапеза. 

 

Шаран на фурна 

Необходими продукти:

1 шаран (2-3 кг)

1 връзка целина

3-4 глави лук

1 ч.ч. олио

3-4 морково

 5-10 скилидки чесън

1.5 ч.ч. орехови ядки

1 връзка пресен магданоз

 1-2 бр. лимони

1 ч.ч. вода

50 гр. стафиди

Начин на приготвяне:

Шаранът се почиства много внимателно от люспите, хрилете и вътрешностите. Измива се със студена вода, изцежда се и се подправя със сол. След това се оставя да постои 1-2 часа, за да дръпне солта.

През това време в олио с малко сол и вода се слага нарязаният на филийки лук, морковите и целина леко да се задушат. Добавят се към тях  ситно нарязаните орехи, стафидите, обеленият чесън. Сместа се разбърква добре и се овкусява със сол и бял или черен пипер (по желание). 

С така приготвената плънка се напълва шарана и се зашива. Намазва се с олио и се слага в намазнена тава или гювеч. Върху него се нареждат резенчета лимон ( по желание), долива се 1 ч.ч. вода и се пече до зачервяване. Ака част от плънката остане - може да я сложите около шарана.

Ястието се поднася в продълговата чиния, като украсите със ситно нарязан магданоз. Много подходящо е с него да се сервира и чаша хубаво сухо бяло вино или младо червено вино (по ваш вкус).

 

Рибник (първи вариант) 

Едно от традиционните ястие за Никулден, като рецептите за приготвянето му са разнообразни в зависимост от региона и семейните традиции.

Нужни продукти за кората:

500 г брашно

1 ч. л. сол

250 мл вода

100 г топено масло или мас

1 жълтък за намазване

 Начин на приготвяне:

Рибата се почиства добре от люспите и от вътрешностите, посолява се отвън и отвътре и се оставя в хладилника за час.

През това време се приготвя кората, като се омесва средно меко тесто от брашното, солта и вода. Оставя се да почине 20 мин.

Плънката за рибника се приготвя така както за печения шаран. С нея се напълва рибата, зашива се с бял памучен конец и добре се подсушава. 

Тестото се разделя на 6 топки. Едната топка се оставя за украса, а останалите се разточват на питки с диаметър 30 см и се намазват с масло. Питките се слагат една върху друга и се разточват на кора с дебелина половин сантиметър.

Добре подсушения шаран се увива в кората, след което отделното тестото се разточва и от него се изрязват люспи, уста и очи, с която украсяваме шарана. Кората се намазва с жълтъка и рибникът се пече в намазана с масло тавичка на 180° С - 40-50 мин. Добре е рибника се пече бавно, за да не се зачерви много бързо кората. Това може да се избегне като го покриете с фолио или хартия.

Поднесете сготвения шаран за Никулден върху листа от свежа маруля. По желание може да украсите с резенчета лимон и свеж магданодз. Чаша червено вино ще направи удоволствието от похапването на никулденския шаран пълно.

 

Рибник (втори вариант)

Тази рецепта е подходяща за онези, които не обичат шаран. Ястието се приготвя с пушен паламуд или лакерда, която придава едни по-различен вкус на никулденския рибник. 

Нужни продукти:

1 паламуд, нарязан на шайби

1-2 чаши булгур

1 глава лук

50 г стафиди

1/2 ч.ч. олио, масло

Подправки: сол, мащерка

Начин на приготвяне:

Назаната на шайби добре изчистена риба се осолява и оставя за 1 час да престои. Сварява булгура в подсолена вода до полуготов, а през това време в тиган се задушава лукът с мазнината, докато омекне. Към него се добавят булгура, стафидите и прясната мащерка. 

Сместа се разбърква добре и се изсипва в подходяща тавичка. Върху нея се нарежда рибата, нарязана на шайби с дебелина около 2 пръста, без да се застъпват една с друга. Рибика се пече във фурната около 45 минути на 180°C. 

Ястието се сервира на порции, в големи плоски чинии. Може да се украси с резени лимон (по желание) и да се поднесе с чаша бяло или червено вино (каквото вие харесвате), което ще подсили вкуса на никулденския рибник.

Традицията повелява трапезата на Никулден да не се вдига през целия ден, за да бъде годината здрава и благодатна.

Сподели:
“Призракът на печената тиква” в зимна баница (по Душко Добродушков)

“Призракът на печената тиква” в зимна баница (по Душко Добродушков)

Тиквата е присъствала неизменно на трапезата на нашите предци, но особено през зимата с нея могат да се направят истински магии в кухнята

Три вида вкусни пухкави мекици

Три вида вкусни пухкави мекици

Да похапнеш мекици в деня на свети Сава – благословия за здраве и благополучиe

Обредни храни на Варвара - Женска Коледа

Обредни храни на Варвара - Женска Коледа

На днешния празник задължително хапнете сладка царевица за здраве и берекет