"Нищо изненадващо, що се отнася до разпределението на мандатите. Трудна политическа ситуация, в която нито една от водещите партии не може да достигне така желаните 121 мандата в НС, за мнозинство, което да излъчи някакво стабилно, нормално ново правителство. От една страна, трудна, от друга – лесно предвидимо. Тези, които са си направили труда все пак да отидат до избирателните секции, би трябвало да ги похвалим, независимо какво са посочили. По-добре е от другия вариант изобщо да не се отиде. Това е по-симптоматичното. Трябва да се има предвид летния сезон, умората от предишните избори, невъзможността на партиите да разгърнат каквато и да е нова реторика, свързана с предложения за управление на страната и други фактори", коментира пред БНР следизборната ситуация политологът Георги Киряков.
"Липсата на политически дебат беше неизбежна. Особено на фона на двама шоумени. Ако преди имахме шоумен, който 12 години подред ни предлагаше едно и също шоу, сега вече имаме двама шоумени, които се борят за една и съща публика. Няма как в тази ситуация да очакваме смислен политически дебат. И няма как в демократична ситуация в България да очакваме смислен управленски и политически дебат. Никога у нас не е имало сблъсък на идеи за управлението на страната. Този сблъсък на идеи винаги се е случвал след избори. Защото повечето хора не са силно заинтересовани от това какъв дебат за политики ще се проведе по време на предизборна кампания. В българския политически живот от 1989 г. насам няма сериозни политически дебати за бъдещето на страната", коментира Киряков.
"Най-прозрачните – да. За най-честни не смея да твърдя, защото, за да са честни изборите, трябваше повечко време да се решат основните проблеми на българската демография – проблемите с купения вот, проблема с неспособността на партиите да участват в сериозен политически дебат, това е и един от най-важните проблеми – че партиите избягват да дават политически обещания, които после много трудно изпълняват или изобщо не изпълняват. Затова се стига до тези шоу изпълнения, които да отвличат по някакъв начин вниманието от съществените проблеми на страната", смята той.
"При всички положения обявяването на правителство от Слави Трифонов беше предварително режисирано, то се виждаше на екрана. Нямаше и грам съмнение, че този тип изява не е спонтанна. Това е в стила на самия Слави Трифонов. Това по-скоро е шоу, нямащо нищо общо с демократичните принципи, които той обещава втора кампания вече. Не може в демокрация, в каквато България претендира, че е, в деня след изборите веднага да представиш едно правителство
Имаме сблъсък на шоумени и то на този етап в полза на Слави Трифонов и във вреда на Бойко Борисов. Това е битка за един и същи зрителски интерес и тук Слави Трифонов е много по-опитен от Бойко Борисов, и последният трябва да си даде сметка за това. Така че Борисов трябва да се откаже от този си стил, ако иска да се върне на политическата сцена като важен фактор", каза още Киряков
"В момента се иска коалиционен кабинет от няколко партии, поне от партиите на протеста/на промяната, който да поеме политическа отговорност за управлението на страната. Но с лица от партиите, които да поемат тази отговорност", заяви политологът.
Георги Киряков
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"