24 Ноември, 2024

Горските пожари в Австралия наближават Сидни

Горските пожари в Австралия наближават Сидни

Около 150 пожара продължават да бушуват днес в източния австралийски щат Нов Южен Уелс, предаде Ройтерс.

Силният вятър раздухва пламъците и отново покри Сидни, най-големия град в Австралия.

Това, което обаче притеснява най-много властите, са около осемте пожара в района на Сидни. Най-големият австралийски град е столица на щата Нов Южен Уелс и е с население от приблизително 5 милиона души, предава БТА.

"Става дума за пожари, които или имат потенциала да се разпространят още по на изток, или се очаква да го направят, което, за съжаление, означава навлизането им в по-гъсто населени райони, села, по-малки общини, изолирани селски райони, ферми и други стопански площи", заяви комисар Шейн Фицсимънс от щатската пожарна пред репортери в Сидни.

Фицсимънс добави, че няколко пожара на северозапад от града са се слели в един голям пожар, който се разпространява благодарение на жегата и сухия вятър.

От началото на ноември при пожари в Австралия загинаха най-малко четирима души, а над 680 домове бяха изпепелени. Освен Нов Южен Уелс, други щати, засегнати към момента от пожарите, са Виктория, Южна Австралия и Куинсланд.

Горските пожари са нещо типично за страната през лятото, но тази година започнаха доста по-рано от обичайното. Това стана благодарение на горещините (температурите редовно достигат над 40 градуса), преди още да е започнало лятото в южната част на Австралия, както и благодарение на силните ветрове, които духат в обхванатия от суша регион.

Най-опустошителните пожари, регистрирани някога в Австралия, бяха през февруари 2009 г., когато бяха изпепелени хиляди домове в щата Виктория. Тогава загинаха 173 души, а 414 бяха ранени.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.