25 Ноември, 2024

Втори ден на срещата спорната сръбска инициатива "Малък Шенген"

Втори ден на срещата спорната сръбска инициатива "Малък Шенген"

Хашим Тачи отказа да участва с мотива, че Косово не заменя евроатлантическата переспектива с регионална


Днес е вторият ден от срещата на върха в Албания в рамките на инициативата за „малък Шенген“. В първия ден албанският премиер Еди Рама заведе президента на Сърбия Александър Вучич и премиера на Северна Македония Зоран Заев в Дуръс, където тримата видяха последствията от земетресението от 26 ноември. Днес тримата лидери обсъждат в Тирана създаването на свободна зона за движение на Западните Балкани.

Този път на срещата на върха присъства и президентът на Черна гора Мило Джуканович. Първоначално Подгорица гледаше с резерви на идеята, опасявайки се, че тя може да се окаже пречка към европейската интеграция. Вучич ще се опита в Тирана да убеди Джуканович, че проектът е изцяло икономически, а не политически и цели подобряване на живота на хората на Западните Балкани.

Срещата се провежда и под американски надзор, Държавният департамент е изпратил двама свои представители, а чрез специалния пратеник за Балканите Матю Палмър Съединените щати още от самото начало са подкрепили тази регионална инициатива.

Премиерът Еди Рама изпрати покана до косовския президент Хашим Тачи, но той я отхвърли с мотива, че Косово не заменя евроатлантическата переспектива с регионална.

В навечерието на срещата на върха в Тирана се проведе протест против идването на президента на Сърбия Александър Вучич. Група граждани, сред които и активисти на албанската партия "Самоопределение", обявиха сръбския президент за персона нон грата.

Инициативата "малък Шенген" предвижда първоначално да бъдат премахнати митническите бариери, а пътуването между държавите от Западните Балкани да става без паспортен контрол.
Сподели:

Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация

Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация

ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша

Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца

The Economist: Русия готви "дръзко" настъпление срещу Запорожие

В края на 2022 г. Владимир Путин обяви целия регион за своя собственост, въпреки че контролираше само една трета от територията му