В доклад на Европейската комисия за кохезионната политика, който бе представен днес, се подчертава, че нивото на разплатените средства по европейски проекти е особено ниско в Румъния, България, Чехия, Унгария, Малта и Италия. Расте рискът при липса на подходяща мобилизация значителна част от средствата, предвидени за тези страни, да бъдат загубени, сочи докладът.
Включената в него графика показва, че изоставането е най-голямо в Румъния - с едва около 15 на сто разплатени разходи, следва България с под 30 процента.
От Еврокомисията уточняват, че данните за повечето страни са до края на 2011 година, както и че сегашните оперативни програми приключват през 2015-а и все още има време да се ускори работата по проектите.
От докладите, представени от отделните държави, става ясно, че България е отчела положителни ефекти от политиката на сближаване по отношение на заетостта, икономическата активност, брутния вътрешен продукт на глава от населението, производителността на труда и делът на хората, които има достъп до водопровод и канализация.
За ЕС като цяло ЕК отчита, че около 2,5 милиона души са намерили работа с помощта на Европейския социален фонд, близо 2 милиона са получили достъп до широколентов интернет, 2,6 милиона - до водоснабдителни услуги.
Още от България
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"