Европейският съюз трябва да поиска Будапеща да върне над 280 млн. евро, с които е подпомогнат строежът на метрото в унгарската столица. Причината е, че с тях са извършвани "измами и вероятно корупция", заяви в четвъртък европейската служба за борба с измамите OLAF.
Местни медии съобщиха, че по Четвърта линия, завършена през 2014г., се е оказало, че пътуват доста по-малко хора от първоначалните очаквания. В същото време разходите от 1.7 млрд. евро за нея са надхвърлили прогнозните.
"Разследването на OLAF откри сериозни нередности - измами и предполагаема корупция - поради което службата препоръчва на Главна дирекция за регионална и градска политика (DG REGIO) да изиска възстановяването на 228 млн. евро", се казва в съобщение, цитирано от "Ройтерс".
"Освен това отправяме финансова препоръка към Европейската инвестиционна банка във връзка с 55 милиона евро, формиращи частr от различни кредити, раздадени по проекта", допълват разследващите. ЕИБ е от структурите на Европейския съюз, а метролинията е съфинансирана от кохезионните фондове.
Говорител на градските власти в Будапеща коментира, че още не се е запознал със заключениеята на OLAF, но че допуска, ако има злоупотреби, те да са от предишния екип в общината.
"На базата на заключенията може да се каже, че нередностите са от 2006-2007 година, а това е период преди сегашното ръководство да поеме управлението през 2010г."
Говорител на правителството коментира, че то е "предоставило на града пълна подкрепа в изпълнението на проекта, останалото е в правомощията на Будапеща."
Четвърта метролиния е един от най-мащабните инфраструктурни проекти в Унгария през последните десетина години. Планирането и строителството започнаха още преди премиерът Виктор Орбан да дойде на власт през 2010г.
От OLAF казват, че заключенията им са изпратени на унгарските и на британските власти, които би трябвало на тази база да предприемат действия в своите страни. Служабата не дава повече подробности защо подозренията за измами засягат двете държави.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства