Безвъзмездните средства, отпускани от президента на Русия Владимир Путин, са се превърнали в инструмент за подкрепа на про-правителствени организации и проекти на лица от политическата върхушка, пише РБК, позовавайки се на доклад на Центъра за икономически и политически реформи (ЦИПР). Основен бенефициент на програмата е Руската православна църква.
Експертите на центъра са прегледали данните от 2006 г. насам, когато започва практиката за президентска финансова подкрепа за нестопанския сектор. Въвеждането на системата за държавно подпомагане на неправителствените организации е един от компонентите на разширяването на влиянието на държавата в епохата на Путин в различни сфери на обществения живот, се казва в доклада.
Резкият спад в приходите от западни фондации са принудили много местни НПО-та да се пренасочат към взаимодействие с властите.
От 2013 г. насам размерът на фонда за нуждите на НПО-та започва да се покачва рязко, като конкурси се провеждат няколко пъти в годината, твърдят експерти. Рязката промяна в политиката е пряко следствие от напрежението във външната и вътрешна политика, смятат експертите. Правителството бе принудено да дава повече пари за НПО-та, поради затягането на контрола върху чуждестранното финансиране, най-вече заради закона за чуждестранните агенти. Но парите основно отиват към организации, които са лоялни на властите.
ПРАВОСЛАВИЕ И ЕВРАЗИЙСТВО
Тенденцията да се отпускат пари за специфични области на работа на неправителствените организации е генерирала интерес към конкурса на организации с проекти "в съответствие с официалната идеология и реторика на ръководството на страната", обобщават авторите на доклада.
Една от основните бенефициенти на президентските субсидии в периода 2013 г. - 2015 г. е Руската православна църква. Големите субсидии за "ортодоксални проекти" отиват при организации, които са пряко контролирани от Московската патриаршия (която отговаря за религиозното образование и катехизис на Руската православна църква), или са близки до ("Центъра за религиозни изследвания", "Православна младеж", "Съюз на православните граждани" и др.).
Като правило, "православните грантове" пряко или косвено подкрепят официалната държавна реторика. 2 млн. рубли напирмер са били отпуснати на младежката агенция "Вяра и дело" за родолюбиви православни блогъри.
Общо за периода 2013 г. - 2015 г. са били финансирани 63 проекта на православна тематика на обща стойност повече от 256 млн. рубли. Авторите смятат, че това може да се разглежда като "скрита държавна подкрепа за църквата и близките й структури".
Големи стипендиантите са и различни неправителствени организации, които насърчават идеологията на евразийство, според проучването. Движението на евразийството в Русия се придържа към анти-либерализма, анти-западни настроения и положително възприемане на наследството на СССР.
Постоянни бенефициенти на президентските субсидии са такива организации като "Евразийския съюз на младежта" (повече от 18.5 милиона рубли за последните две години), Института по евроазиатските изследвания (15 милиона рубли). "Фонд за развитие на евразийското сътрудничество" (над 6.5 млн. рубли). За три години на подобни дружества са раздадени около 90 милиона рубли.
Лидерът за държавната подкрепа е младежкото крило на управляващата партия "Млада гвардия Единна Русия" - само за 2013 г. тя е получила за своите проекти над 31 милиона рубли, се казва в доклада. Общият размер на помощта за проправителствени младежки движения чрез президентските грантове надвишава 100 милиона рубли.
По-голямата част от тези субсидии са разпределяни от Руския съюз на младежта (PCM), като според анализаторите, голяма част от тях са "подозрителни".
Фондът за подкрепа и развитие на младежки инициативи "Open World" от региона Тула, например, е получил две големи субсидии на обща стойност 16 млн. рубли за създаване на интернет сайт за начинаещи блогъри. Сайтът www.mediabloger.ru е работил от април до юли 2015 г. и на него са публикувани по-малко от сто статии, "повечето от които са второстепенни или технически материали".
КРИМ
След анексирането на полуострова от Русия Крим и Севастопол са изключително популярна тема на президентските субсидии.През 2014 г. - 2015 г. са били разпределени повече от 30 субсидии за 110 млн. рубли на тази тема.
По-голямата част от стипендиантските организации се намират в Москва и нямат официална връзка с Крим. На полуострова са регистрирани само пет организации, които са получили подкрепа.
Типичен пример за подобна дейност е проект за 5 млн. рубли, който предвижда "набор от мероприятия за насърчаване на историческото и културното наследство на Република Крим и град Севастопол сред гражданите на Руската федерация и за разширяването на междурегионалното сътрудничество". В резултат на този проект трябва да се появи един вид "пътна карта" за популяризирането на Крим в Русия.
Сред победителите има много проекти "за укрепване на духовните и моралните устои на обществото", "формиране на духовно сплотяване", "развитие на защитните механизми срещу "цветни революции", "укрепване на националното единство и патриотизъм" и т.н.
Значителна подкрепа получават и обществени организации, създадени с подкрепата на високопоставени държавни служители. Постоянен стипендиант е "Асоциацията на адвокатите на Русия", чийто борд на попечителите се оглавява от министър-председателя Дмитрий Медведев. През 2013 г. - 2015 г. организацията получи 19 стипендии на обща стойност повече от 35 милиона рубли.
Медиапул.бг
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд